Başkent Berlin`de STK’ lar tartışıldı

Türk Sivil Toplum Kuruluşları’nın sorunları masaya yatırıldı.

 

ALMANYA’da yaklaşık 3 milyon Türk’ün ve 4 milyon Müslüman’ın bulunduğuna dikkat çeken Özdoğan, bu insanların bu ülkede kalıcı olması sebebiyle STK’ların kurumsal hizmetler yapması gerektiğini belirtti.

BERLİN-Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Türk Evi’nde düzenlenen ve STK’ların temsil kabiliyetlerinin ve verimin artırılması için alınacak önlemlerin değerlendirildiği toplantıya Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Mert Özmert, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Birliği’nden Ünal Koyuncu, UETD Genel Başkanı Hasan Özdoğan ve bazı sivil toplum Berlin kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Mert Özmert, toplantıya katılamayan Berlin Büyükelçilisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun mesajını okudu. Karslıoğlu mesajında, Avrupa’daki Türk STK’larının hizmet ve temsil kalitelerinin ele alınacağı bu toplantının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hasan Özdoğan

UETD Başkanı Özdoğan da, bu toplantıda uzun zamandan beri sivil toplum faaliyetlerinde görev alan kimselerin görüşlerini ortaya koymalarının bir şans olduğunu belirterek, STK’ların çok önemli hizmetler gördüklerini vurguladı. 1960′lı yıllarda misafir işçi, göçmen ve gurbetçi isimleri altında bu ülkelere gelindiğini hatırlatan Özdoğan, burada uzun süre kalınacağı anlaşılınca bu sivil toplum kuruluşlarının varlığının gerekli olduğunu ve kuruluşlarda dini ve sohbet gibi ihtiyaçlarının giderildiğini belirtti.

Böylelikle dini dernekler ve kültür kuruluşlarının ortaya çıktığını ifade eden Özdoğan, bunların, planlı programlı olmasa da büyük hizmetler ortaya koyduklarını, bugün buradaki insanların dini ve milli kültürü muhafaza edilmesinin bu STK’lara borçlu olunduğunu kaydetti. Şimdi başka bir dönemde yaşandığını, Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türk’ün ve 4 milyon Müslüman’ın bulunduğuna dikkat çeken Özdoğan, bu insanların bu ülkede kalıcı olması sebebiyle STK’ların kurumsal hizmetler yapması gerektiğini belirtti.

İçinde yaşanılan toplumda ırkçılık ve dışlanma gibi sorunların olduğunu belirten Özdoğan, ”Bu ırkçılık ve dışlanma politikasında da STK’ların çok önemi vazifesi olacak. Bu kuruluşların kurumsal nitelikte planlı programlı çalışması gerekiyor” dedi.

MENDERES SİNGİN/euturkhaber

Comments are closed.