Bilim plastik konusunda yine uyardı..!

Kullanırken bir kez daha düşünün!

Plastik şişler, su damacanaları, biberonlar, konserve kola kutuları vs hayatımızın her alanında yer alan bu ürünler için Bilim dünyasından yine bir uyarı geldi.

İsmail Aras

BİLİMSEL ÇALIŞMA İLE UYARI YAPILDI

Şikago’daki İllinois Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Ocak ayında Endocrinology dergisinde yayımlanan makalesinde anne karnında BPA’ya maruz kalan erkek bireylerin ilerde prostat kanserine yakalanma riskinin diğer bireylerden daha fazla olduğunu açıkladı.

Bu durum daha önce de gündeme gelen plastik şişeler biberonlar damacanalar gibi hayatımızın fazlasıyla içinde bulunduğu ürünler konusunda daha dikkatli kullanmamızı gerektirdiğini bir kez daha gösterdi.

FARELER ÜZERİNDE DENENMİŞTİ

BPA kimsayal madde için en son fareler üzerinde yapılan çalışmalarda BPA’nın prostat kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser türü ile ilişkili olduğunu göstermişti. Dr. Gail Prins bir insanın hergün maruz kaldığı ortalama BPS miktarının prostat kanseri riskini arttırdığına dair ilk kanıtları içeren bu çalışmanın önemli olduğunu belirtiyor.

PLASTİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN BİSFENOL A NEDİR?

Bisfenol A (BPA) iki fenol molekülü ile bir aseton molekülünün tepkimesiyle oluşuyor. Üretim maliyeti düşük üretim süreci basit olduğu için yaygın olarak kullanılabiliyor. BPA 1950’li yıllarda yaygın olarak plastik ürünlerde kullanılmaya başladı. 1930 yılında ise BPA’nın yapay östrojen gibi davrandığı keşfedildi. Bilimsel araştırmalar hamilelik döneminde anne adaylarının östrojen seviyesinin yüksek olması doğacak erkek bebeklerin yaşamlarının ilerleyen bölümlerinde prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığını söylüyor.

ENÇOK BU ÜRÜNLERDE KULLANILIYOR

BPA en çok polikarbonat plastiklerin ve epoksi reçinelerin üretiminde kullanılıyor. Polikarbonat plastikler su şişeleri, biberonla, CD’ler, çarpmaya dayanıklı güvenlik ekipmanları (baretler vs) , tıbbı cihazlar, yiyecek saklama kapları, su şişeleri ve şişe kapakları, gözlük camları ve daha pek çok ürünün hammaddesi.

Epoksi reçinleri ise konserve kutularında, su borularında ve şişe kapaklarında, diş dolgularında kullanılıyor. Bisfenol A, Cama benzeyen plastik biberon, bardak,tabak, çatal, bıçak ve karıştırıcı gibi birçok üründe de Bisfenol A olduğu belirtiliyor.

VÜCUDUMUZA EN ÇOK GIDA VE İÇEÇEKLER İLE GİRİYOR

BPA vücudumuza daha çok tükettiğimiz gıdalarla ve içeceklerle giriyor. BPA’nın tartışılan bir molekül olmasının sebebi endokrin bozucu kimyasallardan birisi olması. polikarbonat plastiklerin ve epoksi reçineler tepkimeye girmemiş az miktarda BPA içeriyor ve bu BPA zamanla ortama sızıyor. Sızma işlemi sıcaklık arttıkça belirgin olarak artıyor. Örneğin BPA kullanılmış bir biberonun içindeki suya BPA sızma hızı suyun sıcaklığı ile artıyor.

HERHANGİ BİR YASAK BULUNMUYOR

Yapılan pek çok çalışma BPA’nın ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söylese de kullanımı ile ilgili yasak bulunmuyor. Ancak biberon ve benzeri bebek ürünlerinde BPA kullanılması yasaklandı.  Fransa 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere gıda ve içeceklerde temas eden her türlü maddenin üretiminde BPA kullanılmasını yasakladı.

2015’ten itibaren gıda kutularının üretiminde BPA kullanılmasını yasaklayan Fransız Senatosu BPA’nın  BPA’nın zehirli olduğunu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanıtlandığını insanlarda da benzer etki gösterdiğine dair kaygılar olduğunu açıkladı. Günümüz şartlarında BPA’dan tamamen uzak durmak imkansız gibi görünse de uzamanlar maruz kaldığımız BPA miktarının mümkün olan en az seviyede tutmak için tavsiyelerde bulunuyor.

TÜRK ÜRETİCİ ŞİKAGO’DAN GELEN BİLİMSEL MAKALE İLE HAREKETE GEÇTİ

Furkan Doğan Ürünler Türkiye’de üretim yapan sektörün önemli bir üreticisi. Firma sahibi İsmail Aras Amerika’dan gelen haber ile üretimde yüzde yüz doğal kalite programına geçtiklerini açıkladı. Aras hiçbir gıda ürününü cam şişe dışında satışa çıkartmama kararlarını devam ettireceklerini açıkladı. Aras’a göre gıda ihtivasındaki ürünleri camda sağlıklı bir şeklide almanın önemli olduğunu söyledi.

TÜRK İNSANI ARTIK KENDİSİ İSTİYOR

Aras “Bilimsel çalışma bir kez daha göstermiştir ki bizim gibi doğal gıda ürünlerinin camda alınması çok önemli. Çünkü kimyasallar direk gıda ve içeceklerle geçmesi çok hızlı. Biz sorumlu üretici olarak sirke, pekmez, macunlar vs ürünlerimizi tüketicilere doğal camlarda sunuyoruz” www.indirimvadisi.com üzerinden müşterileri ile buluştuklarını anlatan Aras “Müşterilerimiz artık sağlığını birinci planda görüyor. Bize de güveniyor. İnsanların doğal ürün alırken sağlığını birinci plana atması önemli bir konu. Bu bizi sevindiriyor. Demek ki artık halkımız sağlığını daha çok önemsiyor.

İŞTE TAVSİYELER

1-)Polikarbonat plastik kapları mikrodalga fırınlarda kullanmamak

2-)Plastik eşyaları sert deterjanlarla bulaşık makinasında yıkamamak

3-)Metal kutularda satılan konserve gıdaları mümkün olduğunca az tüketmek sıcak gıdalar ve sıvılar için mümkün oldukça cam, porselen ve paslanmaz çelikten üretilmiş kaplar kullanmak.

Comments are closed.