Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Türk bilim adamlarına seslendi

”Türkiye ile çok daha yakın işbirliği yapmalarını arzu ediyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık dünyada tekonoloji ve bilim ile uğraşan öncelikle Türk bilim insanlarının arzu ederlerse Türkiye’de arzu ederlerse bulundukları toplumda kalarak Türkiye ile çok daha yakın işbirliği yapmalarını arzu ettiklerini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Türk-Alman Bilim Yılı nedeniyle Berlin Büyükelçiliği‘nde bilim ve işadamlarıyla biraraya gelen Fikri Işık programın Türkiye’nin bilim, sanayi ve teknoloji politikaları açısından verimli geçeceğini düşündüğünü ifade etti.

Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık akademisyenler arasındaki işbirliğini güçlenmesini istediklerini vurgulayarak, Almanya’da yaşayan Türk toplumunun artık akademisyen alanında da çok ciddi geliştiğini ve hem bilim adamları hem de üniversitelerin araştırma merkezleri ile çok daha fazla  işbirliği yapılmasını arzuladıklarını belirtti.
Almanya’da yaşayan toplumu Türkiye’nin medar-ı iftiharı olarak niteleyen Işık, Türkiye’nin kalkınmasında en önemli güç kaynaklarından bir tanesini bu ülkede yaşayan Türkler olduğuna dikkati çekti.
Türkiye’nin son 11 yılda çok önemli gelişmeler kaydettiğine işaret eden Bakan Işık, Türkiye’nin gerek demokrasi, gerek ekonomi, gerek sosyal, politika, eğitim alanında çok iyi seviyeye geldiğini ancak  bu noktanın da yeterli olmadığını kaydetti.
Türkiye’nin ihracatının 152 milyar dolar olduğunu ancak  2023 hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatan  Işık, ”Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü büyük bir hedef olarak belirledik. İyi çalıştık hedeflerimizi ortaya koyduk.  GSMH’yı 2 trilyon dolara çıkarmak kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmak istiyoruz.  Bu hedefleri yakalayabilmek için mutlaka ama mutlaka bugüne kadarki düşük teknolojik üretim seviyesinden orta ve yüksek teknolojik üretime geçmemiz gerekiyor. Bunu başaramazsak o hedefleri yakalama şansımız mümkün gözükmüyor. Hükümet olarak en fazla ağırlık verdiğimiz alanlarda bilim ve teknoloji geliyor” diye konuştu. Türkiye’de 11 yıl öncesine kıyasla iyi bir ilerleme sağladıklarını dile getiren Işık, bu kaynakların daha da

Menderes Singin Bakan Fikri Işık ile

arttırılmasını ve verilen kaynakların ülkeye dönüşünün çarpanının mümkün olduğu kadar artırmayı hedeflediklerini belirtti.
Teknoloji geliştirme konusunda ”Amerika’yı tekrar keşfetmenin anlamı yok” diyen Işık, bu konuda Türkiye’ye özel formüller arayacaklarını ayrıca dünyada bu işlerin nasıl yapıldığını daha yakından takip edeceklerini ifade etti..
Fikri Işık dünyada bu işi yapanlardan öncelikle Türk bilim insanlarının arzu ederlerse Türkiye’de, arzu ederlerse bulundukları toplumda kalarak çok daha yakın işbirliği yapmalarını arzu ettiklerini vurgulayarak, ”Türkiye’nin en önemli gücü sizlersiniz.

Almanya’da, ABD’de yaşayan teknoloji ve bilim üreten bu alanda yetişen insanımız bizim güç kaynağımız” dedi. Bakan Fikri Işık ilerleyen günlerde üniversite hocalarının maaşlarında düzeltme yapacaklarını da sözlerin ekledi. MENDERES SİNGİN/BERLİN

Bakan Işık, Almanya Milletvekilleriyle beraber

Comments are closed.