Bir Türk Daha Profesör Oldu


Kırk yıl önce Mardin’in Midyat ilçesinden Almanya’nın Füssen kentine gelen Oduncu ailesinin sekiz çocuğundan biri olan Fuat Oduncu (43), Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi (LMU) Tıp Fakültesi’den “Profesörlük” unvanı alan ilk Türkiye kökenli olma başarısını gösterdi.

2007’den beri Üniversite Kliniği’nin Hematoloji ve Onkoloji bölümü başkanlığını yapan Prof. Dr.Oduncu, “Profesörlük belgesi” ni LMU dekan yardımcısı Prof. Dr. Ulrich Pohl’un elinden aldı. Prof. Dr. Pohl, Prof. Dr.  Oduncu’nun tıp, felsefe, tıp etiği ve sağlık ekonomisi dallarında dört üniversite eğitimi, tıp ve felsefe dalında iki doktor unvanının yanında şimdi de “Profesörlük” unvanı almasının üniversite için büyük bir zenginlik olduğunu söyledi.

1994 yılında ablası Suhem Oduncu’yu 36 yaşında kanserden kaybedince onkoloji alanında uzmanlaşmaya karar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Oduncu “Bugün, bu törende iki yıl önce kaybettiğim babam Hanna Oduncu’nun da bulunmasını isterdim. O yıllar önce bizi buralara getirmeseydi ve en zor işlerde çalışıp bizim okumamıza destek vermeseydi, ben bugün bu ortamda olamazdım.

Bu unvanımı ona hediye ediyorum. Bu fakültede bu unvanı alan ilk Türkiye kökenli Tıp profesörü olmak bana gurur veriyor” dedi.

Prof. Dr. Dr. Oduncu, İstanbul Tıp Fakültesi ile Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında dostluk bağları kuran “Erich-Frank Vakfı”’ genel sekreteri olarak ta görev yapmakta. İstanbul Tıp Fakültesi’nde sık sık ders veren Prof. Dr. Oduncu Türkçe, Süryanice, Arapça, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve İspanyolca dillerini hakim.

Kanser ve tıp etiği konusundaki araştırmalarıyla aralarında “Theodor Fontane Ödülü”, “Vinzenz Czerny Ödülü” gibi önemli uluslar arası ödüller bulunan çok sayıda tıp ödülünün de sahibi Oduncu, yıllık iznini Güney Amerika’nın yoksul ülkelerindeki, Afrika’daki veya Hindistan’daki hastahanelerde gönüllü olarak çalışarak geçiriyor.

MEHMET KARACA-MÜNiH

Comments are closed.