BM Güvenlik Konseyi İdlib için toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen kimyasal silah saldırısının ardından Fransa ve İngiltere’nin talebi üzerine konuyu görüşmek üzere toplandı.

BM Güvenlik Konseyi İdlib için toplandı BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA)-Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen kimyasal silah saldırısının ardından Fransa ve İngiltere’nin talebi üzerine konuyu görüşmek üzere toplandı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, Konsey’de yaptığı konuşmada, Rusya ve Çin’in BM Güvenlik Konseyi’ndeki vetolarının Esed rejimini cesaretlendirdiğini belirterek, bu vetoların sonuçlarının dün İdlib’e kimyasal saldırı olarak geri döndüğünü söyledi.

Bütün bulguların bu saldırının bir kaç saat boyunca havadan geldiğini, sinir gazı kullanıldığını ve saldırıların rejim tarafından düzenlendiğini gösterdiğini ifade eden Rycroft, kimyasal silah kullanımının savaş suçu olduğunu vurguladı.

“Esed Rusya’yı küçük düşürüyor”

Rycroft, “Esed, Rusya’yı dünyanın gözü önünde küçük düşürüyor. Rusya itibarını geri kazanmak istiyorsa, bu saldırıyı kınamalı.” dedi.

Rusya tutumunu değiştirmezse BM Güvenlik Konseyi’nin yine tıkanacağı uyarısında bulunan Rycroft, şunları söyledi:

“Dünya bize hiçbir şey yapamayan diplomatlar olarak bakıyor, Rusya’nın uzlaşmaz tavrı karşısında elimiz kolumuz bağlı… Bu korkunç anlamsız saldırılara son vermeye yönelik planınız ne? Bizim bir planımız vardı ama siz Esed’i korumak için bunu reddettiniz.”

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre ise “Çocukları ve kadınları öldürenleri, onlara büyük acı çektirenleri kınamak için neyi bekliyoruz… Dünya bizi izliyor.” dedi.

Uluslararası toplumun kimyasal silahların kullanımı karşısında sessiz kalmasının, sorumluların cezalandırılmaması mesajı göndereceğine dikkati çeken Delattre, bunun son derece tehlikeli ve kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Delattre, Rusya’ya rejime karşı daha güçlü bir baskı uygulaması çağrısında bulundu.

‘Rusya’nın umrunda olması için daha kaç cocuğun ölmesi gerekiyor’

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Konsey’de İdlib’deki kimyasal saldırıda ölen çocukların resimlerini göstererek şunları söyledi:

“Dün, ağızlarından köpükler çıkan, çaresiz ailelerinin kollarında acı çeken çocukların resimleriyle uyandık. Vücutlarında kimyasal saldırının yaralarını taşıyan, bebek bezli cansız bedenler gördük. Bu resimler karşısında gözlerimizi kapayamayız, sorumluluktan kaçamayız…Rusya’nın umrunda olması için daha kaç cocuğun ölmesi gerekiyor.”

Suriye rejiminin İdlib’deki kimyasal saldırısını “yüz karası” olarak nitelendiren Haley, “Suriye rejimi için insanlık artık hiçbir şey ifade etmiyor.” dedi.

İdlib’de saldırıya maruz kalan sivilleri kurtarmaya çalışanların da saldırılarda “korkunç bir şekilde öldüğüne” dikkati çeken Haley, kimyasal silahların kullanımını kınayamazsak daha geniş çaptaki çatışmaları nasıl engelleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Haley, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi eylemde bulunma konusunda yine başarısız olursa bizzat harekete geçmek zorunda kalabiliriz.” dedi.

Rusya’yı sürekli başkalarını suçlamakla eleştiren Haley, “Gerçek şu ki barış Rusya, İran ve Esed’in umrunda bile değil.” diye konuştu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov Batılı güçleri provokasyonla suçlayarak, Moskova’nın, kimyasal silah saldırısını muhalefetin gerçekleştirmiş olabileceğine dair uluslararası kamuoyunca reddedilen iddialarını yineledi.

Saldırıya dair çıkan raporların “yüzeysel ele alındığını” savunan Safronkov, paylaşılan fotoğraf ve görüntülerin gerçekliğini sorguladı.

Güvenlik Konseyi üyelerini dün dağıtılan karar tasarısı üzerinden eleştiren Safronkov, “Bu Konseydeki bazı devletler çoktan Ortak Soruşturma Mekanizması’nın bulgularını manipüle etmeye başladı bile.” diye konuştu.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın; Esed rejiminin İdlib’de düzenlediği kimyasal silah saldırısını kınayan ve sorumluların bulunması için soruşturma açılmasını isteyen BMGK karar tasarısının oylamaya sunulup sunulmayacağına ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>