BORSA-YORUM: Yatırım aracı olarak,

Bireysel emeklilik sistemi

daha cazip görünüyor..!

 

GEÇTİGİMİZ hafta, Fitch tarafından Türkiye’nin notunun arttırılması olumlu bir hava estirdi. Fakat bu yeterli değil, kalıcı yabancı yatırımcıların Türkiye‘ye girmesi için 2. bir rating kuruluşunun da notu aynı seviyeye yükseltmesi gerekiyor. 2 rating kuruluşunun peşpeşe not arttırımları minimum 2 ay ile 2 yıl arasında değişiyor.

Tüm dünya borsaları ABD seçimlerinin ardından yine Avrupa‘daki krize ve ABD‘de uygulanacak olan mali reformlara odaklandı. Türkiye açısından Suriye konusunda endişeler devam ediyor. Obama‘nın yeniden seçilmesinin ardından sert mali reformlar geleceği ve fedin uygulayacağı gevşeme politikası beklentileri, Dolar‘ın tüm dünya piyasalarında düşmesine neden oldu.

Geçtiğimiz hafta bahsettiğimiz Yunan kemer sıkma politikası sert protestolara rağmen kabul edildi. Ülkenin 16 Kasım‘da 5 milyar Euro‘luk itfası için diğer vergi reformlarını da içeren bütçe mecliste kabul edildi.

Avrupa‘da hemen hemen tüm ülkelerinde kriz her anlamda kendini hissettiriyor. En son Merkel‘in açıklamasından da anlaşıldığı gibi, krizin etkilerinin en az 5 yıl daha devam edeceği öngörülüyor.

Almanya‘da ekonomi güven endeksi -15,7 olarak açklandı. Bu, Almanya‘da hala bir güven ortamının oluşmadığı ve bir 6 ay daha krizin etkilerinden arınmanın zor olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Türkiye‘de bireysel emeklilikte yeni yapılan düzenlemeyle, yeni yılda sisteme para yatıranlar, tutarın yüzde 25‘lik kısmını devlet katkısı olarak alacak. Ancak bu paranın tamamı emekli olunduğunda alınabilecek. Ayrıca katılımcılardan kesilen yönetim giderleri de düşürüldü. Bu durumda küçük miktarlarla bile olsa bireysel emeklilik sistemi cazip bir yatırım aracı olarak görünüyor.

Türkiye‘nin dev bankası Halkbank‘ın ikincil halka arzı 14-15-16 Kasım‘da talep toplama yöntemiyle yapılacak. İyi bir yatırım olacağı inancı taşımaktayım.

Saygılarımla

Nazan Akova

nazanka@hotmail.com

 

Comments are closed.