BORSA/Yorum

Altın hala gözde yatırım aracı..!

 

Yurtdışında yaşayan Türklere en tanıdık gelen isimlerden Kombassan artık borsada. En son olarak 6.18TL`den işlem görmekte. Elinde hisse bulunduranlar borsaya kote ettirerek satış yapabilirler.

Yunanistan konusunda anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre Yunanistan’ın borçları 40 milyar euro azaltıldı, ödeyeceği faizde 1 puan indirime gidildi ve vade 15 yıldan 30 yıla kadar uzatıldı.

Bu durumda Avrupa’nın ana sorunu gibi görünen Yunan ekonomisinde rahat bir nefes alındı. Pariteye de 1.30`lara doğru bir hareket getirdi.

Bernanke, mali uçurum konusunda uzlaşı sinyalleri verirken, bu durumda ABD ekonomisinin resesyona girmeyeceği öngörülüyor. Bu da Amerikan halkına erken bir noel hediyesi gibi algılanabilir.

Altın hala gözde yatırım aracı olma özelliğini koruyor. İsrail ve Filistin arasında sağlanan ateşkes mutabakatı sonrasında biraz irtifa kaybetse de 1.800 dolarlara gidecek gibi görünüyor.

Bir kez daha tekrarlamak istiyorum:Bireysel emeklilik sistemi çok ciddi avantajlarla birikim aracı olarak kullanılabilir.    Sağlıklı ve hayırlı bir hafta dileklerimle..!
Nazan Akova
nazanka@hotmail.com

Comments are closed.