BORSA/Yorum:Geçen haftadan bu yana Dünya ve Türkiye’de neler oldu?

 

-Türkiye’de yeni Sermaye Piyasası Kanunu yürürlüğe girdi ve başkan ve kurulun tamamı bu yasayla beraber görevden alınmış oldu.Yeni yasayla yatırımcılar etrafındaki korunma kalkanı bir nebze arttırılıyor.Ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın adı artık Borsa İstanbul.
-Almanya ‘da ZEW  ekonomi güven endeksi beklentileri  -12 iken + 6.9 geldi ve Frankfurt Dax endeksi pozitif etkilendi. 2013 yaz başlarında ekonomik aktivitelerde istikrarın oturması bekleniyor. Euro krizinin derinleşmeyeceğini varsayarsak Almanya resesyondan uzak görünüyor.

-İran devlet televizyonunun  iddiasına göre ABD Irak üzerinden Suriye’ye girmeyi planlıyor. Bu haberle petrol fiyatları az da olsa yukarı doğru hareketlendi.Ayrıca Amerikada henüz uzlaşı haberi gelmemesi ve İtalya’daki yeni hükümetin Monti reformlarına bağlı kalıp kalmayacağının bilinmemesi de artışı tetikleyen faktörlerden.

-Amerika’da yılbaşı yaklaşırken mali uçurum görüşmeleri hız kazandı ama henüz bir uzlaşmaya varılamadı.

-Mısır’da büyük umutlarla iktidara gelen Mursi, yeni anayasa dolayısıyla yoğun protestolara hedef oluyor.

-Türkiye ve Almanya başta olmak üzere hemen hemen tüm ülkelerde büyüme rakamları ivme kaybediyor. Kriz korkusuyla yapılmayan veya yavaşlatılan yatırımlar bu düşüşte etken oluyor.

Sağlıklı ve hayırlı bir hafta dileklerimle.

Nazan Akova

nazanka@hotmail.com

Comments are closed.