width=750

Bozdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Almanya röportajı eleştirisi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu, Almanya’da yayınlanan bir dergiye verdiği röportajdan dolayı eleştirdi.

Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na Almanya röportajı eleştirisiYOZGAT (AA)-Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da yayınlanan bir dergiye verdiği röportaja ilişkin, “CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, Almanya’da bir röportaj veriyor. Bu röportajda kendisine soruyorlar, ‘Almanların yüzde 90′ı Türkiye’yi ziyaret etmek istemiyor.
Tutuklanmaktan korkuyorlar, haklılar mı?’ diye bir soru soruyorlar. Kılıçdaroğlu cevapta ‘Ne yazık ki böyle bir ortamın gerçekten mevcut olduğunu tespit etmek durumundayım. Uzun zamandır Türkiye’de hiç kimse için güvenlik garantinin olmadığını söylüyorum’ diyor. Yani Almanlar gelsin mi gelmesin mi? Şimdi ‘Türkiye’de kimse için güvenlik garantisi yok’ diyor. Soruyorum, ‘Türkiye’de hiç kimse için güvenlik garantisi yoktur’ cümlesi doğru mudur?” dedi.

Bozdağ, Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde belediye tarafından düzenlenen Kültür ve Bal Festivalinde, Türkiye’nin güçlü, itibarlı olmasının ülkeye ve herkese çok şey kazandıracağını belirtti.

Türkiye’de siyaset yapanların, ülkenin, aziz milletin itibarını zedeleyecek her şeyden uzak durmasını isteyen Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nu, Almanya’da yayınlanan bir dergiye verdiği röportajdan dolayı eleştirdi.

Bozdağ, şöyle konuştu:

“Bugün gazetelere yansıdı, CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, Almanya’da bir röportaj veriyor. Bu röportajda kendisine soruyorlar, ‘Almanların yüzde 90′ı Türkiye’yi ziyaret etmek istemiyor. Tutuklanmaktan korkuyorlar, haklılar mı?’ diye bir soru soruyorlar. Kılıçdaroğlu cevapta ‘Ne yazık ki böyle bir ortamın gerçekten mevcut olduğunu tespit etmek durumundayım. Uzun zamandır Türkiye’de hiç kimse için güvenlik garantinin olmadığını söylüyorum’ diyor. Yani Almanlar gelsin mi gelmesin mi? Şimdi ‘Türkiye’de kimse için güvenlik garantisi yok’ diyor. Soruyorum, ‘Türkiye’de hiç kimse için güvenlik garantisi yoktur’ cümlesi doğru mudur? Çayıralan, Türkiye güvenli bir yer mi? Memleketimizin dört bir yanı güvenli bir yer mi? Güvenli bir yer. Kimse giydiği kıyafetten dolayı bu ülkede tutuklanmıyor. Kimse hakkında giydiği şorttan dolayı adli soruşturma yapılmıyor ama terör örgütlerinin propagandasını yaparsanız o zaman terör örgütünün propagandasını yapmak suçtur. Biliyorsunuz, FETÖ’cü bir terörist, Cumhurbaşkanımıza suikasta giden alçaklardan biri, HERO yazan bir tişört giymişti. Ona atıf yapıyor. Ben soruyorum Sayın Kılıçdaroğlu’na, bu tişörtü giyen alçak sence masum biri mi? Türkiye’nin Cumhurbaşkanını ve ailesini darbeyle indirmekle yetinmediği o gece onu ailesiyle beraber infaz etmek için giden terörist, örgütün propagandasını yapmak, birtakım mesajlar vermek için giydiği tişört haklı mı, masum mu? Bu açıklamadan başka var mı böyle? Yok. Kim var, terör örgütlerinin propagandasını yapanlar. Birisi PKK terör örgütünün paçavrasını üzerine giyip geldiği zaman bu suç olmayacak mı?”

Almanya’da benzer durum yaşandığında o ülkenin hukukunun onların karşına dikildiğine vurgu yapan Bozdağ, “Türkiye’de olan aynı şeydir. Suç işlemeyene bu ülkede kimsenin müdahalesi yoktur ama suç işlediği zaman ‘bu siyasetçi, gazeteci, buna dokunamayız, bu falan buna dokunamayız, onlara suç işlemek serbest’ denemez. Eğer böyle olursa orada hukuk da olmaz adalet de olmaz. Onun için hepimiz elimizi vicdanımıza koyacağız.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’de Cumhurbaşkanımızla, AK Parti’yle mücadelenin yolu Hans’ın desteğini almaktan geçmiyor.” diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bu mücadelenin yolu, Çayıralanlıların, Yozgatlıların, Ayşe’lerin, Fatma’ların desteğini almaktan geçiyor. Ali’lerin, Ahmet’lerin desteğini almaktan geçiyor ama hala anlamamışlar. O yüzden ki Alman gazeteciler görecek. Oyu Çayıralanlılar verecek, oyu bu aziz milletin evlatları verecektir. Onun için de şimdiden rüya görmeye başlamışlar. Onlara söz veriyor, ’2019′da sayın cumhurbaşkanını devireceğim’ diyor. ‘Biz bu işi halledeceğiz siz hiç endişeye kapılmayın’ diyor. Peki Çayıralanlılar, Sayın Kılıçdaroğlu bunu becerebilir mi? İzin verecek misiniz? Allah’ın izniyle bu millet kimin devireceğini kimin ağlatacağını kimin sevindireceğini çok iyi biliyor. Ben 2019’da da sonrasında da devletini, milletini, insanını başkalarına şikayet edenlere bu millet, bu devleti yönetme yetkisini asla vermez, vermesi de mümkün değildir. Milletine devletine sevdalı olanlar milletinden yetki alarak yoluna bundan sonra da devam edecektir.”

Müftülere nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören tasarı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, müftülere nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören tasarıyla ilgili de bakanlığın izin vermesi halinde il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri, ilçe nüfus müdürlükleri, dış temsilciliklerin resmi nikah kıyabildiği gibi il veya ilçe müftülüklerinin de resmi nikah kıyabileceğini söyledi.

Bunun, küçük yaşta evliliklerin önünü açan bir düzenleme olmadığına dikkati çeken Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bazı çevreler ‘çocuk yaşta evlilikleri teşvik eder’ diyorlar. Bunlar bilmeden bu değerlendirmeyi yapıyorlar. Eğer düzenlemenin ne getirdiğine bakarak bu değerlendirmeyi yapıyorlarsa o zaman kötü niyetli bir şekilde bu değerlendirmeyi yapıyorlardır. Zira bu düzenleme ile evlenmenin şartları ve evlenme engelleri konusunda herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Türk medeni kanununda evlenme yaşı dün ne ise bugün de odur, yarın da odur. Burada bir değişiklik yok. Evlenme engelleri ne ise medeni kanunda aynen muhafaza edilmektedir. İl veya ilçe müftülükleri resmi nikah kıyacaklardır. Aynen bugün belediye başkanının veya başkanın yetki verdiği memurun yada muhtarın ve diğer nikah kıyanlar hangi usule esasa riayet ederek resmi nikah kıyanlar resmi nikahını nasıl yapıyorlar aynı şekilde resmi kıyacaklar, resmi nikah yapacaklar. Nikah sonrasında da taraflara evlilik cüzdanını verecekler ve kıydıkları resmi nikahlar nüfus kütüklerine de işlenecek, tescil edilecektir. Bu, kadınlarımızın hukukunu korumak bakımından son derece önemlidir. Türkiye’nin değişik yerlerinde nikah kıymanın kolaylaştırmasının sağlayacağı faydayı hepimiz yakinen biliyor ve değerlendiriyoruz. Bu nikah, resmi nikahsız evlilikleri teşvik edecek bir düzenleme değil, aksine resmi nikahı özendirecek, teşvik edecek ve resmi nikahsız evlilikleri önleyecek bir düzenlemedir.”

Bu konunun farklı değerlendirilip, karalama kampanyasına dönüştürüldüğünü belirten Bozdağ, “Müftü memurdur. Belediye başkanı seçilmiştir ama kamu hizmeti yapıyor, onun görevlendirdiği nikah kıyan kişi de memurdur. Memurun birinin kıydığı nikaha diğer memurun kıydığı nikaha hayır demek ayrı bir noktadır.” diye konuştu.

Bozdağ, düzenlemenin herhangi bir mecburiyet getirmediğine de işaret ederek, şunları kaydetti:

“İsteyen vatandaşımız muhtara, belediye başkanına, isteyen belediye başkanının görevlendirdiği memura nikah kıydırabilir, isteyen de nüfus müdürlerine nikah kıydırabilir. İsteyen de bu düzenleme yasalaşması halinde il veya ilçe müftülüğüne gidip nikah kıydırabilir. Burada “müftü nikahı” diye bir nikah da söz konusu değildir. İsimlendirmeyi de doğru yapmak lazım. Medeni kanuna göre ilgili yasal mevzuata göre kıyılan resmi bir nikah vardır. Resmi nikahı kıyanlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin ilave edilmesi söz konusudur ama bunun üzerinden de büyük bir çarpıtma büyük bir karalama kampanyası yapılıyor. İsteyen gidecek, isteyen gitmeyecek, sen rahatsızsan gitme. İsteyen gitsin, orada nikahını kıydırsın. Bunda ne kötülük var? Yaptığımız şey doğru bir şeydir. Attığımız adım doğru bir adımdır.”

Bozdağ, Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde belediye tarafından düzenlenen Kültür ve Bal Festivalinde yaptığı konuşmada, son 15 yıl içerisinde Türkiye’nin ulaşımda adeta çağ atladığını, bölünmüş yolları, yüksek hızlı tren ağları, hava yolunu halkın yolu yapan anlayışıyla ülkenin dört bir yanını yeniden birbiriyle bağlandığını belirtti.

Yolların sadece fiziki bağlılığı sağlamadığını aynı zamanda kalpleri de gönülleri de birbirine yaklaştırdığını ifade eden Bozdağ, “Havaalanlarından eskiden zenginler uçardı. Şimdi hava yolu halkın yolu oldu. İnşallah Yozgat havaalanımızın bu sene temeli atılıyor, 2019-2020 yılında da Yozgatlılar havadan dünyaya bağlanmış olacak.” dedi.

Bozdağ, Yüksek Hızlı Tren’in de 2019 yılında Yozgat’ı Anakara’ya ve ülkenin pek çok yerine ulaştıracağına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Son derece modern bir ulaşım ağı ile Türkiye’nin dört bir yanını yeniden kuşatıyoruz. Hani deniyordu ya ‘demir ağlarla ördük biz ülkeyi’, gerçekten biz de Atatürk’ün demir ağlarla kuşattığı Türkiye’yi yüksek hızlı trenin demir ağlarıyla yeniden kuşatıyoruz. Atatürk’ün bıraktığı yerden aradaki fetret dönemini ortadan kaldırarak yeniden Türkiye’mizi birbirine bağlıyoruz. Daha da devem edeceğiz.”

Sağlıkta da önemli değişim ve dönüşümlerin yaşandığını anımsatan Bozdağ, Türkiye’nin dört bir yanını şehir hastaneleriyle donattıklarını bildidi.

Savunma sanayisinde yerlilik oranının arttığını, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltan önemli adımları attıklarını vurgulayan Bozdağ, “Türkiye, 2023 hedeflerine doğru ilerlerken savunma sanayi alanında kendi kendine yeten, bölgesinde barışın, huzurun, istikrarın ve güvenliğin kalıcılığı için en etkin olan ülkelerden biri haline gelecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin ekonomisi 15 yılda 3,5 kat büyüdü”

Ekonominin son 15 yılda AK Parti iktidarları döneminde önceki dönemle göre 3,5 kat gibi büyük bir oranda büyümeyi, gelişmeyi sağladığını belirten Bekir Bozdağ, şöyle devam etti:

“Türkiye, yaşadığı pek çok hadiseye rağmen milletimize ve devletimize karşı ortaya konan kirli oyunlara rağmen yoluna kararlı bir şekilde devam etmektedir. Birkaç yıl içerisinde ülkemizde yaşanan hadiseler başka ülkelerde olsaydı neler olurdu? Gezi hadiselerini hep beraber yaşadık, Kobani hadiselerini hep beraber yaşadık, 17-25 Aralık Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türkiye’de hukuk yoluyla yapmaya kalkıştığı darbe teşebbüsünü ve sonuçlarını hep beraber yaşadık. 30 Mart’ta mahalli seçimleri, 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı seçimini yaşadık, arkasından 7 Haziran seçimi, 1 Kasım seçimlerini yaşadık ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık. Türkiye’yi Gezi’de durduramayanlar, Türkiye’yi Irak’a, Suriye’ye dönüştürmeyi başaramayanlar, milletin huzuru ve güvenliğini, istikrarını bozamayan güçler, FETÖ terör örgütünü kullanarak bu milletin istikbalini ve istiklalini yok etmek istediler. Bunda da başaramadılar. Bunca hadiselere rağmen Türkiye ekonomisi Allah’ın izni ile bugün dimdik ayakta, siyasi istikrarımız tam ve yerinde. Türkiye önünü görerek adımlarını atıyor, geleceğe güvenle yürüyor, yürümeye devam edecektir.”

Türkiye’nin önünü kapatmak, istikbalini karartmak isteyenlerin niyetlerinden vazgeçmediklerine dikkati çeken Bozdağ, “Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz, Allah’ın izni ile milletimiz ve devletimiz için üretmeye, Türkiye’yi ve aziz milletimizi her geçen gün dünyanın daha etkin, daha güçlü milleti ve devleti haline getirmeye devam edeceğiz. Yolumuzdan bizi döndüremeyecekler, ay yıldızlı al bayrağımızı indiremeyecekler, ezanlarımızı susturamayacaklar, bu ülkenin huzurunu, barışını yok edemeyecekler, vatanımızı bölemeyecekler, hangi hesabı, kim, kiminle beraber yapar, icraya koyarsa koysun, o hesapları bozmak bizim boynumuzun borcudur, bütün hesapları, bütün oyunları boza boza buraya geldik, bundan sonra da boza boza yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Algılar, maalesef gerçeklerin yerine ikame ediliyor”

Algıların, gerçeklerin yerine ikame edildiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sosyal medya üzerinden terör örgütlerinin Türkiye düşmanlarının, Türk milletini karıştırmak, birbirinin karşısına dikmek isteyen çevreler, yabancı örgütleri ve başkaca hesabı olanların hesabıyla oluşturulmak istenen yalancı algılara karşı algı operasyonlarına karış hepimiz dikkatli olmamız lazım. Bilgileri teyit ederek kullanmamız lazım. Doğru bilgilerden doğru verilerden hareket etmemiz lazım. Ortaya atılan haberlerin, yorumların, değerlendirmelerin ne maksatla yapıldığını görmek lazım. Pek çok kirli haberler Türkiye’yi karıştırmak isteyen, orada burada provokatif bir takım hadiselerle Türkiye’mizi karalamak, içeride de insanımızın huzurunu bozmak isteyenler var, bunlara pirim vermeyeceğiz. Aziz milletimiz vermedi, bundan sonra da vermeyecektir. Türkiye’nin demokrasisi, insanımızın sahip olduğu hak ve hürriyetlerin seviyesi bütün olumsuzlukları yok edecek güçtedir. Allah’ın izni ile bundan sonra kim ne ortaya koyarsa koysun netice alması mümkün değildir.”

Türkiye’de kıyafet hürriyeti olduğuna değinen Bozdağ, AK Parti hükümetleri iş başına gelene kadar ülkede bazı vatandaşların eğitim, çalışma ve seçilme hakkı bulunmadığını söyledi.

Başını örtenlerle bir kısım kadınlar arasında büyük bir ayrımcılık ve haksızlık yapıldığını, adeta insanların “ilerici, gerici, çağdaş, çağ dışı” diye kıyafetlerine göre ayrımcılığa tabi tutulduğunu anlatan Bozdağ, şu değerlendirmede bulundu:

“Parlamentoya seçilmiş bir milletvekilini Türkiye’nin başbakanı, ‘bura devlete meydan okunacak yer değildir’ deyip ‘bu kadına haddini bildirin’ diye kükreyebiliyordu. Kimse de buna itiraz etmiyordu. Bütün bunlar da hukuk adına, adalet adına yapılıyordu. Zira Anayasa Mahkemesi’nin kararları Danıştay’ın kararları ve diğer kararlar vardı. Ayrımcılığın adı, keyfiliğin adı hukuksuzluğun adı yaşam tarzına, hak ve hürriyetlere adı ‘adalet’ olmuştu. Şimdi ben soruyorum, bugün Türkiye’de orta öğretimde, yüksek öğretimde kıyafet sorunu var mı? Yok. Çalışma hayatında başı açık, başı kapalı diye bir ayrım var mı? Yok. Parlamentoda seçilen milletvekilleri arasında başı açık, başı örtük diye bir ayrım var mı? Yok. Peki Türkiye bölündü mü? Bölünmedi. Kıyamet koptu mu? Kopmadı. Ne oldu, milletin gönlünden geçen oldu, birliğimiz, kardeşliğimiz, dirliğimiz daha da kuvvetli hale geldi.”

AK Parti hükümetlerini yaşam tarzları, bireysel tercihleri, hak ve hürriyetleri üzerinden karalama kampanyalarıyla yıpratma çalışanların, 15 yıldır ayaklarını gazdan çekmediklerini ifade eden Bozdağ, “Buradan söylüyorum, bu yasakları kim kaldırdı? Biz kaldırdık. Türk Ceza Kanununa ayrımcılık ve nefreti ‘suç’ olarak tanımlayıp ceza yaptırımına kim bağladı? AK Parti hükümetleri bağladı. Kişilerin din, kültür ve inançları gereği tercih ettikleri kıyafetlerine müdahalelerini, cebir veya şiddet, tehdit, kullanarak veya zorla müdahaleyi kim ‘suç’ haline getirdi? AK Parti hükümetleri. Yaşam tarzına müdahale etmek ilk defa Türkiye’de bizim hükümetlerimiz tarafından ‘suç’ haline getirilmiştir ama maalesef bu gerçeklere rağmen suçlamaya devam ediyorlar.” dedi.

“Kişisel hadiseleri ‘hükümet yapıyormuş’ gibi ahlaksızca kirli algı oluşturmaya çalışıyorlar”

Maçka Parkı’nda veya başka yerlerde bireysel insanlar arasında asla tasvip etmedikleri bazı hadiseler üzerinden sanki ‘hükümet bunu yapıyormuş’ gibi ahlaksızca bir kirli algı oluşturulmaya çalışıldığına işaret eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları kaydetti:

“Çok net söylüyorum, AK Parti hükümetleri döneminde hiç kimse kalkıp, ‘bizim kıyafetimize polis karışmıştır, devlet karışmıştır’ diyemez. ‘Bizim yaşam tarzımıza doğuda, batıda, kuzeyde falan yerde müdahale edilmiştir’ diyemez ama maalesef iftiralar buna rağmen devam ediyor. ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ der atalarımız. Bizim için de doğru olan budur. Bizim neyi yapabileceğimiz neyi yapamayacağımız en güzel şey, 15 yıldır iktidar olarak yaptığımız icraatlardır. O yüzden yaşam tarzına müdahale tartışmaları veya insanların bireysel tercihleri veya hak ve hürriyetlerini kullanmaları nedeniyle başına bir şeyler gelmesi asla söz konusu değildir, olamaz da bunun bir örneği de yoktur.

Zaman zaman şunu da yapıyorlar. Herhangi bir kişi suç işliyor, Twitter’dan bir mesaj atıyor, hemen gazeteler, sosyal medya yazıyor. ‘Twit attı, tutuklandı’ veya terör örgütlerinin propagandasını yapıyor, terör örgütleriyle irtibatlı eylem ve söylemlerin içerisinde bulunuyor, hakkında bir soruşturma başladığı zaman hemen ‘bak şunu yazdı, başına bu geldi.’ Ben soruyorum, yazdığı şey veya attığı twit içeriği nedir, onu söylüyorlar mı? Söylemiyorlar. Cumhurbaşkanına sinkaf eden twit atıyor, ölmüş annesine, ölmüş babasına, ailesine sinkaf eden twitler atıyorlar. Ben şimdi soruyorum, herhangi bir insanımızın anasına, babasına, geçmişine, ölmüşlerine, ailesine sinkaflı küfürler etmek düşünce midir, düşünce açıklaması mıdır? Kabul eder misiniz bunu ama söylemiyor onu.

Bazı milletvekilleri bana geldiğinde okuttum, ‘bu gördüğünü yüzünüz kızarmadan okuyabilir misiniz?’ dedim, okuyamadılar. Niçin savunuyorsunuz o zaman? Herkes düşüncesini özgürce etmelidir. Küfür, hakaret ve tehdit kullananlar düşünce sahibi olmayanlardır. Düşüncesi olanlar hakarete ihtiyaç duymaz. Düşüncesinin, fikrinin gücüne güvenir ve onu kullanır. Maalesef bunu yapmıyorlar ve Türkiye’mizi, hükümetimizi aziz milletimizi bu kirli propagandalarla yıpratmaya devam ediyorlar ama yıpratamayacaklar. Çünkü gerçek hiçbir şeyle örtülemez, gerçek eninde sonunda yalanları, yalancıları, iftiracıları yener ve her şeye hakim olur. Bundan hiç endişemiz ve şüphemiz yok.”

Bozdağ, 18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri’ne katıldı

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Yozgat’ta düzenlenen “18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri”ne de katıldı.

Bozdağ, etkinlikler kapsamında yapılan 3. Ulusal Dağ Bisikleti Turnuvası’nın Cumhuriyet Meydanı’ndaki ödül töreninde yaptığı konuşmada, Yozgat’ta yaşayan veya gurbette olup sılayırahim için gelen pek çok hemşehrisinin, atalarına ait kültürü ve gelenekleri yeteri kadar bilmediğini belirtti.

Bu tür etkinliklerin bunların öğrenilmesine vesile olduğuna işaret eden Bozdağ, “Bize de bir öğretmenlik yapıyor bu kültürel etkinlikler. Bu çalışmalar bizi de yaşadığımız toplum ve içinde bulunduğumuz kültür hakkında bilinçlendiriyor. Ben o nedenle Sayın Belediye Başkanımıza ve ekibine bu geleneği yaşattığı ve kültürümüzü bugünden geleceğe bu vesileyle aktardığı için teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

Bekir Bozdağ, konuşmasının ardından yarışmada dereceye girenlere madalyalarını takdim ederek, sporcularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>