BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bremen Eyalet Başbakanı Jens Böhrnsen ve beraberindeki heyet Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ile görüştü

Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, Almanya Federal Cumhuriyeti Bremen Eyalet Başbakanı Jens Böhrnsen ve beraberindeki heyeti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndaki makamında kabul etti. Yapılan heyetler arası toplantının ardından, Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile Bremen Eyalet Başbakanı Jens Böhrnsen gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Jens Böhrnsen “Alman Türk ilişkilerinin daha da geliştirilmesi özellikle Almanya ve Bremen’de olmak üzere daha olumlu şekilde birlikte yaşamaları açısından neler yapılabilir bunu paylaştık. Biz Sayın Başbakan Yardımcısını Bremen’ e davet ettik onlar da kabul ettiler. Bu kapsamda olumlu bir görüşme olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

“Yurtdışında oy hakkı”
Jens Böhrnsen’ in ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “Bremen eyaletinde yaşayan vatandaşlarımızın oradaki durumlarını karşılıklı ele aldık. 2014 yılında yapılacak seçimlerde yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın Türkiye’ deki seçimlerde de oy kullanmalarıyla ilgili karşılıklı olarak görüşme imkânı bulduk. Kendisi bu noktalarda gayet olumlu yaklaşımlar içerisinde bulunan bir siyaseti takip etmektedir” diye konuştu.

“Acınızı paylaşıyoruz”
Almanya’ da devam eden NSU davası hakkında konuşmalarını sürdüren Bremen Eyalet Başbakanı Jens Böhrnsen ” Bu korkunç cinayetlerden dolayı acınızı tekrar paylaştığımı ve korkunç olaylar olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Almanya’nın bir hukuk devleti olduğuna inancım tamdır. Bu yüzden davayla ilgili bütün soruların aydınlatılacağına inanıyorum. Diğer taraftan güvenlik güçlerinin bazı istenmeyen davranışları çerçevesinde hataları olmuştur. Irkçılığa karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Birbirimize saygı duyarak ve daha fazla yaklaşarak bu sorunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Biz, Müslüman dini cemaatlerin diğer dini cemaatlerle eşit konumda olabilecekleri bir anlaşma imzaladık. Bu da birlikte yaşama isteğimizin en güzel kanıtıdır diye düşünüyorum” dedi.   (www.ytb.gov.tr)

Comments are closed.