Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşavirliği’nden IGMG Üniversite gençliğine ‘Medya’ konulu konferans

Filiz, ”Diaspora, medyasız düşünülemez”

Brüksel Basın Müşaviri Filiz, Avrupa’da gazeteci olmanın öneminin altını çizerken, “Bizler, gazeteciler olmazsa kendimizi anlatamayız. Medyası olmayan bir diasporanın güvenli ve etkin şekilde yaşaması çok zor” ifadelerini kullandı.

Kısa adı IGMG olan Almanya merkezli İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’ndan yaklaşık 90 üniversiteli gence, Belçika ziyaretleri kapsamında Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşavirliği tarafından, Avrupa’da yaşayan gençlere, basın sektörünün önemi ve diaspora faaliyetlerinde medyanın rolü konulu bir konferans verildi.

IGMG‘nin Üniversiteliler Başkanlığı tarafından, kış tatilini değerlendirmek için düzenlenen kamp kapsamında çoğu Almanya, Fransa ve Belçika’da okuyan gençler, Brüksel temasları öncesinde Avrupa’nın tarihi ve kültür şehirlerinden biri olan Brugge kentini ziyaret etme imkanı buldular.
Daha sonra Türkiye’nin Brüksel AB Daimi Temsilciliğinde Türkiye Cumhuriyetinin iki güzide ve tarihi kurumları olan T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Anadolu Ajansı tarafından verilen konferansa katıldılar.
Konferansın ilk bölümünde Anadolu Ajansı Avrupa Bölge Genel Haber Editörü Yusuf Kaya, Ajansın 100. Yıl Vizyonu ile ilgili gençlere sunum yaptı. Kaya, iki yıl öncesine kadar dünyada hiçbir etkinliği olmayan bir Anadolu Ajansı’nın varlığını sürdürmeye çalıştığını ancak Kemal Öztürk’ün görevi devralmasından sonra atılan adımlar ile kısa süre içerisinde AA’nın dünya çapında bilinen bir ajansa dönüştüğünü söyledi.
AA’nın, 100′üncü yılını kutlayacağı 2020 yılına kadar dünyanın en etkili 5 ajansı arasına girmeyi kendisine hedef olarak seçtiğini ifade eden Kaya, bu amaçla attıkları adımlar ile şu ana kadar 6 dilde yayına geçtiklerini, Ortadoğu ve Balkanlar’da en güçlü ajans haline geldiklerini ve 25 ayrı ülkeden abone sahibi olduklarını belirtti.
2014 yılında Fransızca ve Arnavutça yayına da başlayacaklarını kaydeden Yusuf Kaya, yine gelecek yıl Afrika’da tamamlanacak yapılanma ile bazı ajansların tekeline son vereceklerini ifade etti.
T.C. Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz, Anadolu Ajansı’nın bir Türkiye markası olduğunu vurgularken Üniversiteli gençlerimizin Ajansı yakından takip ederek Medya sektörüyle ilgili kendilerine sunulabilecek imkanları değerlendirmeleri konusunda duyarlı olmaya davet etti.
Konferansın geri kalan bölümünde Filiz, Avrupa’nın en önemli sorunlarının başına İslamofobik yaklaşımların geldiğini ancak Avrupa’da yaşayan Müslümanların kendi aralarında yaşadığı çekişmelerin aslında çok daha ciddi sorunlara yol açtığına değindi.
Büyükelçiliğin konferans salonundaki konuşmasında Veysel Filiz, üniversiteli gençlerimizin Avrupa’yı daha eşitlikci, demokratik ve adil olma yönünde değiştirme potansiyeli taşıdıklarını ve bu potansiyelden sonuç elde etmek için kendilerini çok iyi yetiştirmeleri gerektiğini belirtti.
Brüksel Basın Müşaviri Filiz, Avrupa’da gazeteci olmanın öneminin altını çizerken, “Bizler, gazeteciler olmazsa kendimizi anlatamayız. Medyası olmayan bir diasporanın güvenli ve etkin şekilde yaşaması çok zor” ifadelerini kullandı.
Üniversiteliler, daha sonra Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşavirliği tarafından verilen akşam yemeğine katıldılar ve Düsseldorf’ta bulunan kamp merkezine geri dönmek üzere Avrupa’nın başkentinden ayrıldılar.

Comments are closed.