BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bulgaristan Müslümanları manevi baskı altında

Bulgaristan’da din kardeşlerimiz, sistemli olarak, cahil ve bilgisiz bırakılıyor.

 

Bulgaristan’da din kardeşlerimiz manevi baskı altında, ilgisiz ve bilgisiz bırakılarak İslam’dan uzaklaştırılmış, şu an sadece isimleri Ahmet-Mehmet olarak kalmış vaziyette. Bizlerden acil istek olarak Namaz hocası, Temel eğitici bilgiler, Elif-Ba gibi kitaplar istiyorlar.      

 

Bulgaristan’a ‘HASENE, Kurban Gözlemcisi’ olarak giden Osman Tutkun izlenimlerini euturkhaber’e anlattı.

’22.10.12  Berlin’den otomobilim ile saat 10 da yola çıktım. Ülke sorumlumuz Yusuf Bey’i ve gözlemci Caner Bey’i Nürnberg Hauptbahnhof’dan alarak, Avusturya’ya hareket ettik. Avusturya’dan Linz Traun’dan da Hüseyin Bey’i alarak yola çıktık.

Bulgaristan’a varmamızın ardından müftü ve görevliler ile Kurban çalışması ve müslüman halkın durumu ile ilgili konularda fikir alışverişinde bulunduk. Hepsinin ortak noktası, Bulgaristan müslümanlarının isimleri’nin haricinde islam’dan bi haber oluşları, bölge’de köy hocalarının dahi bilgisiz, ellerinde eğitecek bir kitabı, okuyacakları bir metaryal yok. Bizlerden acil istek olarak Namaz hocası, Temel eğitici bilgiler, Elif-Ba gibi kitaplar istediler. Sofya’da Araplar var, Diyanet Türkiye’den maddi destek veriyor ama halkın eğitilmesi ile ilgili hiç bir yol gösterilmiyor, sıkıntı çok büyük. Onlar bizim insanlarımız, bizim kardeşlerimiz.

Milli Görüş’ün geçtiğimiz Ramazan’da dağıtmış olduğu kumanya çok etkili olmuş. Hasene’nin oraya organizeli bir şekilde, yön verici, eğitim desteği vermesi en çok ihtiyaç hissedilen konuların başında geliyor. Mahalleler ve Köyler organize olursa, müslümanlar daha bilinçli olurlar. Şu anda burada herkes kendini boşlukta hissediyor.

Bizleri etkileyen iki mesele oldu Bulgaristan’da bir köyde Kurban dağıtımı için gittiğimizde 75 yaşındaki bir amca bize ‘Ben Halil İbrahim’in soyundan’ım“ diyor. Aklı başında bir amcaydı. Demek ki okadar baskı altında kalmışlar ki, İbrahim’in soyundan olduğunu unutmamak için tekrarladı durdu.

Bir de Pejenova beldesinde Belediye Başkanı, Müftünün de hazır bulunduğu bir mekanda bizimle görüştüğünde, müftü ile yuttaşlar olarak iyi geçindiklerini ifade ederek, caminin yapımında da yardımcı olduğunu anlattı.

Osmanlı’dan kalma bir caminin arsasında Bulgarlar kilise yeri bulamayınca, cami yönetimi onlarla kendi arsalarını paylaşmış ve kilise yapmışlar. Tabi Kilise duruyor ve Cami bakımsızlıktan yıkılmış ama şimdi yeniden ediliyor. Bulgar devleti resmi olarak hiç bir Camiye veya Dini konularda yardım etmiyor, onun için maddi durumlar çok zayif. 85 Camiden tek kalan Seyfullah Efendi Camii. Ramazandan beri tamirde ve öylece duruyor… Mazlumların duaları ile geri döndük.’

 MENDERES SiNGiN-euturkhaber/BERLiN

 

Comments are closed.