BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bulgaristan tartışmaların gölgesinde sandık başına gitti

Bulgaristanlılar, yolsuzluk, sosyal adaletsizlik, ırkçı söylemler ve yabancı düşmanlığının yanı sıra Türkiye’den gelmek isteyen çifte vatandaşların engellenmesi tartışmalarının gölgesinde genel seçim için oy kullanıyor.

Bulgaristan tartışmaların gölgesinde sandık başına gitti

SOFYA (AA)-Bulgaristanlılar, yolsuzluk, sosyal adaletsizlik, ırkçı söylemler ve yabancı düşmanlığının yanı sıra Türkiye’den gelmek isteyen çifte vatandaşların engellenmesi tartışmalarının gölgesinde genel seçim için oy kullanıyor.

Bulgaristan’da genel seçimde oy verme işlemi yerel saatle 07.00′de başladı. Seçimde 21′i bağımsız 13 siyasi parti ve 9 ittifak, 240 sandalye için yarışıyor.

Merkez Seçim Komisyonuna göre (ZİK), ülkede 6 milyon 500 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Katılım oranının yüzde 65′i bulması beklenen seçimde, 12 binden fazla noktada oy verilebilecek. Cezaevlerinde oy kullanma hakkı bulunan bin 222 tutuklu için de sandıklar kurulmuş durumda.

Seçimde yurt dışında da 400 merkezde oy kullanılabiliyor. Bulgaristan vatandaşları için 35′i Türkiye’de olmak üzere 70 ülkede 371 noktada sandık bulunuyor. Oy verme işlemi akşam saat 20.00′de sona erecek.

Tek partili hükümet beklenmiyor

Seçimde herhangi bir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşması öngörülmüyor. Seçimin ilk sonuçlarının, gece geç saatlerde açıklanması bekleniyor. Bulgar medyası, oy verme işlemi bittikten hemen sonra da sandık çıkış anketlerini yayımlamaya başlayacak.

ZİK’in sonuçları resmi olarak açıklamasının ardından hükümet kurma görüşmeleri başlayacak. Cumhurbaşkanı, parlamentoda temsil edilen siyasi güçlerle istişarelerde bulunacak.

Seçim yasasına göre, cumhurbaşkanı ilk önce en çok oy alan siyasi güce hükümet kurma görevi veriyor. Bu ilk girişimin başarısız olması durumunda, cumhurbaşkanı ikinci siyasi büyük güce, onun da başarısız olması halinde, kendi tercihine göre üçünü parti veya bir koalisyonu hükümeti kurmakla görevlendiriyor.

Kurulacak hükümetin yeni parlamentodan güvenoyu alabilmesi için 240 milletvekilinin en az 121′inin desteğini alması gerekiyor.

‘Tek amaçları DOST Partisi’nin barajın altında kalması’

Bulgaristan’da DOST Partisi Genel Başkanı Mestan, Türkiye’de oy kullananlara Kiril alfabesiyle beyanname doldurulması şartına ilişkin, “Yüzlerce vatandaşımız oyunu rahatlıkla kullanamıyor. Onların tek amacı DOST Birliği barajın altında kalsın.” dedi.

'Tek amaçları DOST Partisi'nin barajın altında kalması'SOFYA (AA)-Bulgaristan’da Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, parlamento seçimlerinde oyunu başkent Sofya’da kullandı.

DOST lideri Mestan, milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Mestan, oyunu Knyaginya Evdokiya Kozmetik ve Kuaför Lisesinde kullandı. Bulgar basınının yoğun ilgi gösterdiği Mestan, oy verme işleminin ardından seçimlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Mestan, oyunu Bulgaristan’ın bütünlüğü, bölünmezliği ve beraberliğinin yanı sıra gerçek bir demokratik ülke olarak gelişmesi için verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“AB’ye, NATO’ya üye olarak tüm etnik, din, kültür farklılıklara eşit hak veren Bulgaristan için oy verdim. Hiçbir Bulgaristan vatandaşı, vatanına gelirken aşırı milliyetçiler tarafından ezilmesin, gücendirilmesin, saldırıya uğramasın. Böyle gerçek bir demokratik Bulgaristan için oyumu kullandım.”

Hafta sonu Türkiye’den Bulgaristan’a gelmek isteyen çifte vatandaşların sınırda aşırı milliyetçi gruplar tarafından engellenmesine değinen Mestan, sınırda saldırıda bulunanlara dava açacağını bildirdi.

Mestan, “O bazı parti liderleri gidip benim 80 yaşındaki nineme saldırı yapacak, yakasından tutacak, ‘dön geri, senin Bulgaristan’da işin yok’ diyecek…Bunu affedemem, mümkün değil. Benim kardeşlerim artık sahipsiz değil. Onların ardında günden güne güç toplayan dev gibi yeni bir siyasi güç var.” diye konuştu.

Engellemelere rağmen yüzde 4 oranını aştıklarından emin olduğunu ifade eden Mestan, Türkiye’de oy kullananlara Kiril alfabesiyle beyanname doldurulması şartını eleştirdi.

Mestan, “Şimdi yüzlerce vatandaşımız oyunu rahatlıkla kullanamıyor. Onların tek amacı DOST Birliği barajın altında kalsın. Biz Türkiye’den 40-50 bin oy bekliyorduk ve oylarla yüzde 100 barajı aşıyorduk. Onlar da bunu bildiklerinden dolayı her türlü engeli yaratıyorlar.” ifadesini kullandı.

Bulgaristan’daki erken parlamento seçiminde, ülke nüfusunun yüzde 10′unu oluşturan Türk ve Müslümanların oyları için Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisinin yanı sıra son parlamentoda 33 milletvekili bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) mücadele veriyor.

Türkiye’de 24 Kasım 2015′te hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi, HÖH’te görüş ayrılığına neden olmuştu. Türkiye’nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütvi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan’ın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmişti.

Mestan ve bir grup milletvekili, Nisan 2016′da DOST Partisini kurarak Bulgaristan’daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST Partisi, erken seçimlere Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılıyor.

Seçmen listesinde ırkçı ATAKA partisinin eski milletvekillerine yer vermesiyle tepki çeken HÖH, bu kararının ardından ülkedeki Türk ve Müslümanlardan tepki görüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>