BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Burkina Faso’dan mektup var

YUSUF ASAN/ULM)-İnsalığa hizmet için kurulan “HASENE” Derneğinden, ihtiyaç sahiplerine ve en az 700 kişinin faydalanabileceği bir su kuyusu daha açtı Burkina Faso’da!..

Bozuk paralardan umut dolu Su Kuyularına

Bazen zorlaştırır Mevla gittiğin yolu. Önüne engeller koyar. Bakalım istikametinde sabit mi diye imtihan eder. Yürürken düşersin. Kalkıp devam edeyim derken biri daha çelme atar. Tekrar düşersin. Ama her defasında “Ya Allah” der yine kalkarsın. Doğru bildiğin Hak yolda hizmet etmeye. Belki yine düşersin. ama yinede devam edersin. çünkü biliyoruz’ki hayır yolu, dikenli, engelli ve zor olduğunu. Feda olsun bu can yaradanın yoluna dersin..

İşte tam bu halde yürüyordu o genç kızlar.

Ulm şehrinin göbeğinde her cuma vakti, altmışa yakın genci toplayarak İslamiyetin güzelliklerini, müslümanca yaşamayı, hakkı ve adaleti almanca sohbetlerle anlatan o gençler. Beş senedir durmaksız devam ettirdikleri muhabbet buluşmalarının adını “Kardeşler Buluşması” (“Ulmer Schwesterntreff”) diye adlandıran o gençler. Bu yol imtihandır deyip, durmadan Allah için devam ettiler.

“Ulmer Schwesterntreff” – 7 yaşındaki bir kız çocuğunun 25 yaşındaki ablasıyla yanyana oturup sohbet dinlediği muhabbet halkaları. Güncel sorunların tartışılıp, kalplerdeki dertlere Kur’an-ı Kerim’de derman bulan Ashab-ı Suffe aşıkları. Ben herşeye rağmen Rabbim için örtüneceğim diyen Meryemler. Namazımı bırakmıyacağım diye dik duran Ervalar. Türk’ünden Filistin’lisine, Arab’ından Bosna’lısına, Afikalı’sından Alman’ına, İtalyanından Rus’una, Fas’lısından Afgan’lısına, doğuştan müslüman olmayan sonradan islami hak din kabul edenlerine. Altmışı geçkin genç kız, her bir yandan, Allah için toplanmaktan çekinmediler.

Yine bu genç kızlar inanılmaza imza attılar.

24 Haziranda sadece on günlük süren bir süreçte Bozuk-Para-Projesi ile para toplayıp Burkina Faso’da bir Su Kuyusu açmayı hedeflediler.

Ve 3 yaşındaki İsmail de verdi kumbarasını. 67 yaşındaki Mehmet amca da uzattı bozuk paralarını. On yaşındaki Sümeyye biriktirdi su şişelerinde her bir kuruşu. Kapı kapı dolaştı Mina komşularını “yükten” kurtarmaya. Ve Ramazan günü, İftar vaktinde birleştirildi paralar.

Acaba hedeflenen miktar toplanabilmişmiydi? “(Beklenen mebla)” Korku sarıyordu yönetimdeki kızları. Rabbim, sen tamamla diyordu her duâya yükselen el. Tek tek teslim ediyordu kızlar paraları. Bazıları bir avuç, bazıları su şişeleri dolu bozuk paralar. İçlerinden tek tük kağıt paralar çıkıyor, onları ayırıyorlardı. Ve gecenin en sonunda sabırsızlıkla beklenen anı yaşıyordu gençler. Paralar sayılmaya başlanmıştı. Yetecek miydi? Ulaşılmış mıydı hedeflenen miktara?

Ve işte tam 140 kg bozuk para çıkmıştı. Hedef tamamlanmış, teslim edilmeye hazırdı paralar.

En çok bozuk para teslim edenler hediyeler aldı.

Hayret? Feride adında sekiz yaşında bir kız çocuğu almış olduğu birincilikle oradan mutluluk göz yaşları arasında onurlu ve gururlu olarak sevinçle oradan ayrıldı 10 yaşındaki ablasının elinden tutarak. 24 Haziran 2016 da inanılmaza imza attı 130′a yakın insan.

Ve bugün, bir zarf ulaştı bu genç kızların Başkanının posta kutusuna. Müjdeler olsun, İsmail’in kuruşları su damlalarına dönüştü! Müjdeler olsun, Burkina Faso’daki Ayşe selam gönderdi ona umut olan Ayşelere. Müjdeler olsun, bozuk paralardan Su Kuyusu kuruldu. Müjdeler olsun, Ümmeti Muhammed onur duydu!..

Ulmer Schwesterntreff adına, Başkan bizleri yapmış olduğumuz bu çalışmalarda ve özellikle bu engebeli süreç içersinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen önce “Bosnalı Camii”  (“Islamisches Kulturcenter Ulm”) ve başkanı Mustafa Zakomac’a, eşi Amira Zakomac ve Cami Yönetim Kuruluna, ve ailelerine, bunların içerisinde özellikle katkılarından dolayı teşekkür etmek istedikleri bir kiş var “NECATİ KARACABEY” ve bir çok isimlerini anamadıkları ağabey ve ablalarına şükranlarını sunup emeği geçen herkese çok, çok teşekkür ettiklerini arz ettiler, ve faliyetlerinin durmaksızın devam edeceklerini söylediler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>