BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bursa Nilüfer’e giden Hanau heyeti, Belediye Başkanı Claus Kaminsky’yi ofisinde ziyaret etti

 

Türk-Alman ilişkilerini kardeş şehir ilişkileriyle güçlendirmek, bu çalışmalara hız vermek isteyen heyet 2012 Aralık başında Bursa’nın Nilüfer ilçesini ziyarete gitmişti. Bu ziyaretteki ana hedef Hanau şehrinin ilk dostluk teklifini görüşmek için ilk adımı atmaktı. 

Hanau Belediye Başkan Yardımcısı (Stadtrat), Dr. Ralf Rainer Piesold (FDP), Hanau Belediyesi ilişkiler bölümü müdürü, Christine Schilling, ile Nilüfer´le Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Kuşçu, Başkan yardımcısı Ali Aktaş, Genelsekreter Cenk Kuşçu, Yönetim kurulu üyesi Matthias Obier ve dernek üyesi Peter Jurenda´dan oluşan Hanau heyeti, Nilüfer değerlendirmelerini Hanau Belediye Başkanı’na sundu.

Nilüfer Dostluk Derneği Başkanı, Mehmet Kuşçu, 2002 senesinden beri Hanau siyasetine Türk-Alman ilişkilerine önem verilmesi için Burdur şehri ile kardeş dernek kurma girişimlerinin neticesi olarak, Hanau’daki nüfusun yüzde 20’sinin Türk pasaportlu ve Türkiye kökenli vatandaşlarının oluşturması sebeplerinden ötürü Türkiye’den bir şehir ile bu denli ilişki kurma seviyesine gelmesinden ötürü sevindiğini söyledi.

Yine bu spor, kültürel, siyasi ve ekonomik boyutlarıyla okullar arası, dernekler ve işadamları arasındaki köprüleri kurmakta yardımcı olmak üzere 7 eylül 2012 tarhinde Hanau siyasi kurumunun yol haritası kapsamında „Freundschaft mit Nilüfer e.V.Nilüfer- Hanau dostluk derneğini kurduklarını belirtti. Hanaulu Heyet bu ziyaretin sonunda ticari çalışmaların yanı sıra özellikle kültürel çalışmaların öneminin farkına vardıklarını belirtti. Bursa ziyaretinin çok verimli geçtiğini ifade eden Başkan Kuşçu, Hessen Eyaleti´nin Bursa şehriyle bölgesel iş birliği (Regionalpartnerschaft) gerçekleştirmesi nedeniyle, Hanau Belediyesi´nin Nilüfer´le ilişkilerini özellikle geliştirmek istediğini vurguladı.

Dernek üyesi Peter Jurenda, 3 gün süren görüşmeler sonrasında elde ettiği ilk izlenimlerini şöyle alnlattı: „Nilüfer ilçesi Bursa iline bağlı 330.000 nüfuslu bir şehir. 20 sene öncesi Nilüferi’in nüfusu 50 imiş. Şehircilik Avrupa standarlarında gelişmiş. Spor ve kültürel alanda büyük ilerleme kazanmış ve ekonomisi hem Bursa’nın hem de Türkiye’nin ortalamasının üstünde.Caddeler, binalar çok güzel. Gelecekte nüfusu 800 bine ulaşacak.“

Başkan yardımcısı Ali Aktaş ta „Nilüfer heyetinden Belediye Başkan Vekili Adil Kayaoğlu, Belediye başkan yardımcıları ve uluslararası ilişkileri bölümü yetkililerince iyi karşılandık, Hanau´a olan büyük ilgi ve alakayıgördük ve sadece ekonomik anlamda değil, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda da birlikte çalışmalarınyapılması hususunda adımlar atılabileceğini büyük bir gururla tespit ettik“ dedi.

Olası bir işbirliğinin yararları ve şehirlerin bu anlaşmadan beklentilerinin tartışıldığı karşılıklı görüşmelerin sonunda Hanau heyeti, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey (CHP) ve kurmaylarını önümüzdeki aylarda Hanau´ya davet ettiğini Dernek Başkanı Mehmet Kuşçu Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky’e ilettti.

Hanau Belediye Başkanı, Claus Kaminsky (SPD) de „Evet, öncelikle siyasi olarak bizi bu noktaya gelmekte emeği geçen Mehmet Kuşçu’ya teşekkür ederim. Hanau’daki siyasi iklim de Türkiye’den bir şehir ile yakın ilişkiler kurmaya müsait. Hessen eyaletinin de Bursa ile yaptığı bölgesel işbirliği de bu karara varmamızı kolaylaştırdı. Bu yüzden ilk adımı Nilüfer’e giderek ve siyasi destek alarak geldiğiniz içın heyetinize teşekkür ederim. Siz bu dernek çalışmalarınızı yaparken, biz de Hanau şehrinin siyasileri olarak Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Mustafa Bozbey’i ve heyetini resmi yoldan Hanau’a davet edeceğiz,“ dedi.

Başkan Mehmet Kuşçu, Hanau Belediye Başkanı ClausKaminsky’e Nilüfer’den bir ipek kravat, bir küçük şişe zeytin yağı ve bir de Nilüfer Belediyesi’nin hazırladığı kitabı hediye ettikten sonra derneğin hedefine temsilen Türk ve Alman bayraklı rozet takarak çalışmalarına verdiği destek ötürü teşekkür etti.

Bu çalışmaların daha yaygın hale gelebilmesi için dernek başkanı Mehmet Kuşçu vatandaşlarımızdan destek talep etti. Kuşçu ilgi duyan sporcu, öğrenci, sanatçı, öğretmen, siyasetçi, v.s. vatandaşlarımızı derneğimize başvurmalarını istedi.

HANAU/euturkhaber.com

Comments are closed.