Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Utrecht Turizm Fuarı’nı değerlendirdi

Bursa’yı tavsiye eden mahcup olmaz, gelen ise ziyadesiyle memnun döner’

İki yıldır Utrecht turizm fuarına katılarak, tarihi kentimiz Bursa’nın sayısız güzelliklerini Hollandalılara kendi insanımıza tanıtmaya çalışan Bursa vali yardımcısı Samet Ercoşkun ekibi ile görüştük. Ercoşkun fuarın son gününde gazetemize bir değerlendirmede bulundu.

Geçen yıl 12 kişilik Hollandalı Türk gazeteciler grubunu Bursa’da konuk edip ağırlayan ve onlara Bursa’nın görülmeye değer çok güzel ve ünik turistik köşelerini gezdirip tanıtan Ercoşkun, gösterdiği bu büyük konukseverlik sayesinde Hollanda’da sıkı dostluk bağı oluşturmayı da başarmış bir kimse.

Hollanda’da bir altyapı oluşturduk

Ercoşkun  Bursa’yı anlatırken  “Hollanda gibi kültür turizmine, kış turizmine ve termal turizmine oldukça önem veren bir ülkenin potansiyelinin varlığını biz Bursa olarak işin doğrusu geçen yıl fark etmiş olduk. Bunun Bursa için ne kadar hayati önem arz ettiğini geçen yıl ilk defa katıldığımız Utrecht turizm fuarında gördük. Bu çalışmamız sonrasında ortaya çıkan dostluklar, basın mensupları ve tur operatörleri ile yaptığımız gezilerle Hollanda’da bir alt yapı oluşturmuş olduk. Tabi ilk defa girmiş olduğumuz bir pazarın avantajlarının yanı sıra sıkıntıları da vardı.

Biz bunları hep fırsata dönüştürmeye çalıştık. Farklı turlar farklı destinasyonlar  arayanlar için bir alternatif olarak Bursa’nın önemli bir merkez olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu kapsamda da Önemli mesafe aldığımızı düşünüyoruz. Yine geçen sene bizim Türklerin yoğun olarak katıldığı Mültifestijn etkinliğine kalabalık bir ekiple katılmaya gayret ettik. Orada da yine Bursa’mızın varlığından bahsettirmiş olduk. Bütün bunları bir kazanç olarak görüyoruz. Bunu da yine Utrecht fuarına katılmakla biraz daha öteye taşımanın gayreti içinde olduk.

Yine yakın zaman içinde, yaklaşık on beş gün kadar önce termal turizmde medikal turizmde oldukça önemli bir alt yapıya sahip olan Bursa’nın kendini ifade etmesi için ve Hollanda’dan yurt dışına çıkan hastalara Bursa olarak ev sahipliği yapabiliriz noktasında kendimizi tanıtmak üzere Agis sigorta şirketini davet ettik. Agis bu anlamda yurt dışına yani Türkiye’ye yılda 45 bin hasta gönderen bir sigorta şirketi. Bu 45 bin kişiye biz derdimizi nasıl anlatırız. Agis’le bu bağlamda iş birliği içinde olma yollarına baktık. Bu alan kapsamlıdır. Bu konuda sağlık turizmi sektörlerimizin temsilcileri ile Agis’i bir araya getirdik ve güzel görüşmeler oldu. Bunların Uzun vadede Bursa adına çok güzel sonuçlanacağını umuyoruz.

Termal, sağlık, kültür ve kış turizminin hepsinde var olduğumuzu en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Bunların herhalde yakın zamanda olumlu sonuçlarını görmeye başlayacağız diye düşünüyorum. Takdir edersiniz ki, uzun yıllar değişik medeniyetlere başkentlik yapmış bir şehirden bir kentten bahsediyoruz. Var olan kültürlerin tamamını buraya taşımamız zaten mümkün değil. Ama biz çarpıcı olanları veyahut gittiğimiz ülkelere hitap edenleri seçmeye çalışıyoruz. Geçen yıl ilk katılmamız aynı zamanda bir sontaj çalışması oldu. Biz buradan yola çıkarak bu sene özellikle kültür ağırlıklı, el sanatları ağırlıklı canlı performansa dayalı sanatların temsilcilerinin buraya taşınmasına yardımcı olmaya çalıştık.

Hollandalıları Bursa’ya da bekliyoruz

Hollandalıların en çok Türkiye’yi tercih ettikleri Antalya Muğla yöresi ve onun dışında İstanbul. İster İstanbul’a gelsin ister Antalya’ya gelsin, geldikleri turların bir gününü hiç değilse farklı destinasyonu görmek maksadıyla Bursa’yı tercih etsinler. Bursa ne tavsiye edeni mahcup edecektir ne de tercih edeni. Gelenler ziyadesiyle memnun kalacaklardır bunu söyleyebilirim. Ayrıca size ve sizin şahsınızda bize, tanıtımımızda yardımcı olan bütün basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum “ dedi. Adnan ŞAHİN/UTRECHT

 

Comments are closed.