Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez;

‘Emeklilikte aracıya para kaptırmayın, alo 170 ve kurumlarımız hizmetinizde’

‘Yurtdışından borçlanmayla emekliliğin kaldırılması söz konusu değil’. ‘Yurtdışı borçlanmasıyla emeklilikte yeni bir düzenleme çalışması yok’.   ‘Emeklilikte aracı firmalara para kaptırmayın, alo 170 ve kurumlarımız hizmetinizde’

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, euturkhaber’in sorusu üzerine ‘Yurtdışı borçlanmayla emekliliğin kaldırılması ve yeni bir düzenlemenin söz konusu olmadığını açıkladı.

‘Emeklilik ile ilgili Alo 170 hattı hizmetinizde..!’

VATANDAŞA, emeklilik için aracı firmalara para kaptırmamaları tavsiyesinde  bulunan  Etyemez, “Bakanlığımızın alo 170 hattı var, her türlü danışmanlık hizmet alınabiliyor.  Danışman firmalar aracılığıyla, çok büyük paralarla bu sorunların çözüldüğü  gibi bir anlayış bitmiştir. Emeklilik başvurusu yapıldığı takdirde 20 gün içinde maaşını bağlıyoruz” dedi.

Halil Etyemez,  Almanya İş ve Meslek Eğitim Fuarı JOBAKTIV Rheinland’da

TÜRKİYE’nin konuk ülke olduğu, göçmenlere yönelik en büyük iş ve meslek eğitim fuarı JOBAKTIV Rheinland’a katılmak üzere Almanya’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, yurtdışında borçlanmayla emeklilik sisteminin sosyal güvenlik sistemine yük olduğu ve uygulamanın kaldırılabileceği yönündeki söylentileri yalanladı.

‘Emeklilik başvurusu yapanlara, 20 gün içinde maaşını bağlıyoruz’

ETYEMEZ, “Sonra yeni bir durumlar ortaya çıkar mı, onu şu anda söylemek mümkün değil. Ama net bir şekilde şunu ifade edebiliriz; kaldırılması veya yeni bir düzenleme yapılmasına ilişkin verilmiş bir karar süreci yok” dedi. Emeklilik konusunda bazı avukatların ve çeşitli büroların aracılık yaparak vatandaştan para kazanması konusu sorulan Bakan Yardımcısı vatandaşlara seslenerek, “Vatandaşın danışman firmalara gitmesine gerek yok. Çalışma Bakanlığımızın alo 170 hattı, bu tür hizmetlerin danışılacağı, geri dönülüp hizmet verileceği bir sistemdir, orayı arayın. Emeklilik başvurusunda 20 gün içinde maaşı bağlıyoruz” dedi.

‘Yurtdışı emekliliği ile ilgili söylentilere itibar etmeyin..!’

ALMANYA ziyaretinin ikinci gününde Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu’nda, Başkonsolos Mustafa Kemal Basa ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, “Türkiye’de, yurt dışından borçlanmayla emekliliğin Türk sosyal güvenlik sistemine büyük bir yük haline geldiği ve sisteme neşter atılabileceği yönünde haberler yayınlandı. Borçlanmayla emeklilik Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemine yük müdür, sistemin kaldırılması veya değiştirilmesi yönünde bir çalışma var mı?” şeklindeki sorusuna, “Türkiye Cumhuriyeti devleti sosyal bir devlet. Vatandaşına sosyal güvenlik sistemi içinde verdiği hizmeti kendisine bir yük olarak görmez. Teknik anlamda, eşitlik ve sistemin sağlıklı işlemesi adına bir takım düzenlemeler yapılabilir. Bunu genel bir ifadeyle, bakış açımızı ifade etmiş olalım. Ama borçlanmayla ilgili, kaldırılmasına dönük, bugüne kadar oluşmuş ve karar verilmiş çalışma yok. Daha önce verilen bu hak, işlem devam ediyor. Eğer böyle bir şey olursa resmi ağızdan zaten açıklama yapılır, bunun nedeni de ortaya konur. Dedikodu üzerine devlet yönetilmez, vatandaşla devlet ilişkisi düzenlenmez. Yani şu anda böyle bir karar, bir uygulama yok. Sonra ne tür çalışmalar olur, yeni bir durumlar ortaya çıkar mı, onu şu anda söylemek mümkün değil. Ama net bir şekilde şunu ifade edebiliriz; kaldırılması veya yeni bir düzenleme yapılmasına ilişkin verilmiş bir karar süreci yok” dedi.

‘Vatandaşın danışman firmalara gitmesine gerek yok. Başkonsolosluk ve ataşelik kanalıyla çok rahatlıkla bu hizmeti alabilir.’

ETYEMEZ, bu sistemle toplam ne kadar kişinin emekli olduğu konusunda şu anda rakam veremeyeceğini belirtti. “Daha kolay ve çabuk emeklilik, daha yüksek emekli maaşı” vaadleriyle ortaya çıkarak vatandaştan para kazanan emeklilik aracı kurum ve kişilerin durumu sorulan Bakan Yardımcısı Etyemez, “Bu biraz da, vatandaşlarımızın acele etmelerinden kaynaklanıyor. Biraz, geçmişte yaşanan sorunlardan dolayı konsolosluğa veya kurumlarımıza güvensizlikten kaynaklanıyor. Aslında danışma firmalarına hiç başvurmalarına gerek yok. Hem Türkiye’de hem burada sistem oldukça oturmuş durumda. Az önce gezdik, her konuda birimlerimiz Türkiye’yi aratmayacak hizmet sunuyor. Vatandaşın danışman firmalara gitmesine gerek yok. Başkonsolosluk ve ataşelik kanalıyla çok rahatlıkla bu hizmeti alabilir. Türkiye’de de aynı sıkıntaları yaşayan vatandaşlarımız var. Oysa emeklilik başvurusunda 20 gün içerisinde emekli maaşını bağlıyoruz. Elektronik sistemden, alo 170’ten bir çok hizmeti sunuyoruz. Alo 170, bu tür hizmetlerin danışılacağı, geri dönülüp hizmet verileceği bir sistemdir.

‘e-maille yapılan bütün başvurulara

yazılı olarak cevap veriyoruz…!’

ÇALISMA Bakanlığı’nın bu hattını arayıp hizmet alın. Alo 170’e yılda 1 milyonun üzerinde soru geliyor. Onun için danışman fırmalar aracılığıyla, büyük büyük paralarla bu sorunların çözüldüğü anlayışı bitmiştir, ama vatandaşlar henüz bunu tam kavramış değil” dedi. Başkonsolos Basa ise, “Yüzlerce, binlerce telefon geldiğinden, telefonla bilgi talebinde bizde sıkıntı olabiliyor. Dışişleri Bakanlığı’nın çağrı merkezine aktarıyoruz. Fakat e-maille yapılan bütün başvurulara yazılı olarak cevap veriyoruz. Her e-mail cevaplandırılıyor” dedi.

Mavi kartlıların emekli olup olamayacağı üzerinde çalışılıyor.

EMEKLİLİK ve borçlanmayla ilgili bir takım sorunları çözmeye çalıştıklarını belirten Bakan Yardımcısı, “Mavi kartlıların emekli olup olamayacağı soruluyor. Bakanlığımızın ilgili birimleri konu üzerinde çalışıyor. Vatandaşımız rahat olsun, sosyal güvenlik sistemi ve yasalarımız neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır” dedi. Başka bir soru üzerine Türkiye’de alınan diplomaların Almanya’da, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde tanınmasıyla ilgili şartların ağır olmasını değerlendiren Bakan Yardımcısı Etyemez, “Bu konuda önceki gün akşam heyetler arası bir görüşme yapıldı. Yeni bir federal yasayla bu düzenlenmişti, eyalette kendi yasasını çıkarmak üzere. Uygulama buradaki vatandaşlarımızın kolaylaştırıcı, ön açıcı bir durum. Bunun gereğini yerine getirip, buradaki iş imkanlarını değerlendirmemiz gerekiyor” dedi. Türkiye’den de emekli olan Almanya’daki Türk emeklilerden, Türkiye’deki geliri de göz önünde bulundurularak daha fazla prim talep edilmesi hatırlatılan Etyemez, “Konu bize de iletildi. Teknik çalışması yapılıyor. Yine Türkiye’den gelen memur arkadaşlarımızın ücretsiz şekilde sağlık hizmeti alabilmesi yolunda çalışmalar var” dedi.

Gençler, Yüksek öğretim veya

mutlaka meslek eğitimi almalı

BASIN toplantısında Avrupalı Türklere, çocuklarının eğitimine önem vermelerini tavsiye eden Etyemez, “İlk hedef yüksek öğretim olmalı ama, eğer bu olmuyorsa çocuklarımız mutlaka meslek eğitimi almalı. Hem meslek eğitim üniversiteye engel değil, oradan üniversiteye geçilebiliyor. İşsizliğin yüzde 6-7’lerde olduğu Almanya’da Türklerdeki işsizlik yüzde 19-22 arasında. İşsizlerin yüzde 82’sinin meslek sahibi olmadığını görüyoruz” dedi.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN
euturkhaber

Comments are closed.