Canikli: Irak’ın kuzeyinde bir sonraki sürece geçiyoruz

Milli Savunma Bakanı Canikli, “Irak’ın kuzeyinde bir sonraki sürece geçiyoruz. Şimdiki hedefimiz daha farklı, şimdi orada terörü tamamen ortadan kaldırana kadar kalıcı olacağız. Kuzey Irak’ta kalacağız.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Canikli: Irak'ın kuzeyinde bir sonraki sürece geçiyoruz

ANKARA

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda Türk Silahlı Kuvvetlerince gece başta Kandil olmak üzere Irak’ın kuzeyindeki hedeflere düzenlenen hava harekatını değerlendirdi.

Bakan Canikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Irak’ın kuzeyinde terörü söküp atana kadar ve kalacak şekilde üs bölgeler oluşturulmak suretiyle operasyonun başladığını, neredeyse bir yıla yakın bir süre önce planlanmaya geçildiğini bildirdi.

Bakan Canikli, “Kandil’e yönelik hava harekatının güvenlik gerekçeleriyle ve hiçbir şekilde başka bir ülkenin toprak bütünlüğüne halel gelmeyecek şekilde ve geçici olarak ama bu geçicilik bütün teröristler o bölgeden temizlenene ve o bölgeden bir tehdit olmaktan çıkana kadar devam edeceğini” vurgulayarak, geçici operasyon yapıp dönmenin hedeflenmediğini söyledi.

“Şimdiki hedefimiz daha farklı, şimdi orada terörü tamamen ortadan kaldırana kadar kalıcı olacağız. Kuzey Irak’ta kalacağız.” ifadelerini kullanan Canikli, “Görev tamamlanana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bütün hatlarıyla orada olmaya, kalmaya devam edecek.” dedi.

İran ve Irak’la mutabakat

“Türkiye, Kandil’e yapılan operasyon konusunda İran ve Irak’la tam bir mutabakat içinde mi?” sorusuna Canikli, “Elbette. O konuda hiçbir problem yok. Mutlaka komşularımızla ve bu operasyonla ilgisi olabilecek herkesle görüşüyoruz.” yanıtını verdi.

Eylem gerçekleştiren teröristlerin yuvalandığı ülkelerin, bu sorunu çözmesi gerektiğine işaret eden Canikli, Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullanarak bu operasyonu gerçekleştirdiğini söyledi.

Canikli, Türkiye’nin yıllardan beri gerçekleştirdiği hava operasyonlarının da bu kapsamda olduğunu, Irak da dahil olmak üzere komşu ülkelerin, Türkiye’nin yaptığı bu operasyona herhangi bir itirazlarının olmadığını bildirdi.

“Bu operasyon bittiğinde Kandil, Türkiye için tehdit olmaktan çıkacak mı?” sorusu üzerine Canikli, şunları ifade etti:

“Evet, Kandil ve bütün bu bölge terörden temizlenecek. Çünkü orası terörün ciddi olarak yuvalandığı, lojistik destek sağladığı, eğitim tesislerinden tutun, diğer askeri altyapıların olduğu bir bölge. Uzun yıllardan beri karargah olarak kullandıkları bir bölge aynı zamanda. Dolayısıyla oranın tamamen tüm boyutuyla köyler dahil, çünkü teröristler orada yerleşim olarak birçok köyde, köylülerle birlikte yaşama şeklinde bir strateji uyguluyorlar. O da sivilleri adeta canlı kalkan olarak kullanma mantığının veya politikasının bir yansıması olarak ortaya çıkıyor. Tabii oradaki sivil halka zarar vermeden bütün bu operasyonları gerçekleştireceğiz, böyle de yapıyoruz zaten. Bu konuda çok tecrübeliyiz. Hiçbir ordu Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konudaki hassasiyetine erişememiştir.”

Canikli, Suriye’de DEAŞ’la mücadele konusunda koalisyon ülkelerinin çalışmalarını anımsatarak, Türkiye’nin DEAŞ’la mücadele kapsamında gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı’nda kayıtlara geçen Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kaynaklanan bir tane sivil zayiatın olmadığını vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Canikli, yılbaşından bu güne kadar 500′den fazla teröristin Kuzey Irak’ta etkisiz hale getirildiğini aktardı.

“Rakka diye şehir kalmadı”

Koalisyon ortaklarının resmi sitelerine girildiğinde, Suriye operasyonunda yanlışlıkla vurulan sivil zayiata ilişkin istatistiki bilgilerin bulunduğuna işaret eden Canikli, buradaki rakamın bini aştığını belirtti.

Bakan Canikli, koalisyon operasyonları sırasında özellikle uçaklardan atılan bombalar neticesinde hayatını kaybeden sivil insan sayısının binin üzerinde olduğunu, aynı şekilde şehirlerin vurulması açısından da aynı sonucun ortaya çıktığını aktardı.

Bakan Canikli, Rakka’nın DEAŞ’tan ABD ve SDG tarafından temizlendiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“DEAŞ oradan temizlendikten sonra Rakka diye bir şehir de kalmadı. Biz, Afrin, El-Bab operasyonu yaptık şehirler dimdik ayakta, sivil zayiatı yok. Dolayısıyla orada da yine o kazandığımız tecrübenin son derece önemli bir kazanım olduğunu belirtmekte fayda var. Orada sivillerin arasına karışmış teröristler de Kandil de dahil olmak üzere o bölgedeki, Kuzey Irak’taki bütün terörist unsurlar, altyapılar hepsi ortadan kaldırılacak. Ve bütün bu temizlik yapıldıktan, tehdidin tamamen ortadan kalktığına emin olduktan sonra görevimizi tamamlamış olacağız. Bu görev tamamlanana kadar da Türk Silahlı Kuvvetleri bütün hatlarıyla orada olmaya, kalmaya devam edecek.”

“Günlük haberlerden bile görülebilir”

Nurettin Canikli, Kandil bölgesinde teröristlerin olduğunu bildiklerini, birkaç gün önce Irak’ın kuzeyinden teröristlerin sızması nedeniyle şehitlerin olduğunu bildirdi.

Bu teröristlerin Irak’ın kuzeyinden geldiğinin açık olduğuna dikkati çeken Canikli, günlük haberlerden bile Irak’ın kuzeyinde çok kuvvetli bir terörist varlığının, altyapısının, tahkimat noktasının, eğitim yerlerinin olduğunun görülebileceğini söyledi.

Bakan Canikli, şunları ifade etti:

“Kuzey Irak’tan teröristler devamlı saldırıyorlar. Bütün bunlar ortadayken, Sayın Kılıçdaroğlu’nun çıkıp bunu etkisizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya yönelik, aslında oradaki teröristleri korumaya yönelik bir çaba içerisine girdiğini görüyoruz bir kez daha. Bu çok üzüntü verici bir hadise. Bir anamuhalefet partisi genel başkanı, Türk Silahlı Kuvvetlerimize, bir özgürlük, bir ölüm kalım mücadelesi yapıyoruz şu anda, destek vermesi gerekirken tam aksine yine her zaman olduğu gibi teröristlerin safında, yanında ve onları destekleyen açıklamalar yapıyor. Hangi bilgiye sahip Sayın Kılıçdaroğlu da onu konuşuyor? Son günlerde Türkiye’ye yönelik açıkça saldıran ve askerlerimizi şehit eden o teröristler kuzey Irak bölgesine nereden geldi? Uzaydan mı geldiler onlar. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu bir şey biliyorsa söylemesi gerekir. Bu şekildeki sorulara da açıklık kazandırması gerekir.”

İnce’nin İsmail Metin Temel’le ilgili sözleri

Milli Savunma Bakanı Canikli, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’le ilgili sözlerine ilişkin, şöyle konuştu:

“Afrin’e girdiği için, teröristleri temizlediği için şimdi onun intikamı alınıyor.

Muharrem İnce’nin ne morale ihtiyacı var? Esas fedakarlığı yapan askerlerimiz ve onların komutanları. Bütün askerlerimiz, komutanlarımız o ateş hattında bu toprakları canları pahasına korumaya çalışıyor, gerektiğinde şehadete yürüyor korkusuzca. Esas morale ihtiyacı olan onlar.”

ABD ile Menbiç mutabakatı

Bakan Canikli, ABD ile varılan Menbiç mutabakatı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

Menbiç mutabakatı doğrultusunda terör örgütü YPG/PYD unsurlarının Münbiç’ten çıkarılacağını, bu işlemin askeri gözetimi ile yürütülmesinin Amerika ve Türk askerleri tarafından birlikte yapılacağını ifade eden Canikli, şunları kaydetti:

” (ABD ile) Her şey birlikte yapılacak. Bizim açımızdan bakıldığında bu mutabakatın amacı Münbiç’in YPG/PYD unsurlarından temizlenmesi.

Bizim baştan beri düşüncemiz şu; Suriye iç savaşı başlamadan önceki demografik yapıya uygun ve onu yansıtacak şekilde yerel yönetimler oluşturulacak. Yerel yönetimde yer alacaklar da yine Amerika ve Türkiye tarafından birlikte belirlenecek.

Sayın Mattis’le görüşmemizdeki ‘hiçbir şekilde oyalama olmayacağı’ ifadesi son derece önemlidir, bizim açımızdan. Bu ifadeyi çok açık ve net bir şekilde kullanmıştır.

YPG/PYD’nin PKK’nın bir parçası olduğu, onlar tarafından kumanda edildiği, aynı terörist havuzunu kullandıkları konusunda ikna olmuş durumdalar. İkna olmamış olsalardı bu mutabakat sağlanmamış olurdu.

Burada PYD/YPG’yi, terör uzantılarını, terör yapılanmasını ABD ile mutabakata vararak çıkartmayı, Suriye’nin tamamında da terör örgütlerinin birlikte temizlenmesinin önünü açacak bir proje olarak görüyoruz.”

Savunma sanayisi

Bakan Canikli, “Savunma sanayisindeki gelişmenin en önemli şahidi Fırat Kalkanı Operasyonu ve Zeytin Dalı Operasyonu’nun bizzat kendisidir.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Canikli, şöyle devam etti:

“(2004′te İsrail’den alınan İHA’lar) Çok da büyük paralar ödedik ama hiçbir zaman etkili bir şekilde kullanamadık. Arızalandığında teknisyenler 6 aydan önce gelmedi. Başındaki kullanıcılar da İsrail’den geldi, bizim kullanımımıza vermediler. Dolayısıyla bu ürünlerin ürettiği istihbarat bilgiler, fotoğraflar hepsi önce İsrail’e gitti, oranın süzgecinden geçtikten sonra bize geldi.

“Şu anda birçok ürünü, silahı, mühimmatı, parasını verdiğimiz halde dostlarımızdan ve müttefiklerimizden alamıyoruz. En azından geciktiriyorlar. Silah ve mühimmat üretiminde kullandığımız bazı yedek parçalarda da örtülü ambargo ile karşı karşıyayız. Amerikan firmaları, Alman firmaları, Avusturya firmaları…”

Canikli, AKINCI ismi verilecek taarruz SİHA’ları için bir firmayla sözleşme imzalandığını, ilk teslimatın 2020′de yapılacağını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Canikli, çok namlulu roketatarları çok daha teknolojik hale getirmek ve dünyanın hiçbir ülkesinin sahip olmadığı şekilde onların mühimmatının da güdümlü hale getirilmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, “Bu, teknolojinin son noktası. Sadece onun değil, fırtına obüsünün ve tank mühimmatının da güdümlü hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız var.” dedi.

Savunma Sanayisi yatırımları

Bakan Canikli, savunma sanayisi yatırımları için çok fazla mühendise ihtiyaçları olduğunu belirterek, dışarıdan kendisini bu alanda ispat etmiş beyinleri Türkiye’ye transfer ettiklerini bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Canikli “Sayın Muharrem İnce moral bulmak istiyorsa, bu konulardan moral bulsun. Hepimiz için bir moral kaynağı, onu herkesle de paylaşabilir. Bu moral kaynağını hem kendisi için kullanabilir hem de başkalarının morallerini yükseltmek için kullanabilir.” diye konuştu.

Bedelli askerlik

Canikli, bedelli askerlikle ilgili de “Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız son noktayı koydu. Seçim sonrasında konuşulacak, gündeme gelecek, bunu söyleyebiliriz.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Canikli, askerlik süresiyle ilgili herhangi bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

İnce’nin ‘Milli Savunma Üniversitesi’nde FETÖ’cü var’ iddiası

Bakan Canikli, İnce’nin ‘Milli Savunma Üniversitesi’nde FETÖ’cü var’ iddiasına ilişkin “Önce ‘rektör’, sonra ‘dekan’, en son ‘albay’ dedi. Kendi kendini yalanladı.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>