CDU Berlin Tempelhof-Schöneber adayı Luczak

Inisiyatif Grubunu ziyaret etti

22 Eylül seçimlerinde CDU’nun Berlin Tempelhof-Schöneber adayı Dr. Jan-Marco Luczak UETD’nin Berlin temsilciliğini ziyaret ederek kalabalık bir dinleyici kitlesi önünde yaklaşan seçimler öncesi partisinin ve kendisinin seçim çalışmaları hakkında bir konuşma yaptı.

Moderatörlüğünü Ertan Taşkıran’nın yaptığı toplantıda UETD Deutschland e. V Kadın Kolları Başkanı Betül Aktaş’ın selamlama konuşmasından sonra söz alan Süleyman Küçük Fedaral Seçimlere katılımı destelemek amacı ile kurulan seçim insiyatifi grubunun çalışmaları hakkinda bilgi verdi. Küçük insiyatifin 10 maddelik talepler listesinin www.meinewahl.net ve www.haydisecime.net adreslerinden ayrıntılı olarak incelenebileceğini söyledi.

Toplantının davetli politikacısı Dr. Jan-Marco Luczak çifte vatandaşlığın iyi bir fikir olmadığını savunarak, Türkiye’nin NATO üyeliğinde olduğu gibi Avrupa için önemli bir partner olduğunu ancak Avrupa Birliği üyeliğinin ancak bütün şartlar yerine getirilirse gerçekleşebileceğini söyledi. Türk kökenli seçmenlerin sadece bu Tip konularla ilgilenmediğini belirten Luczak işsizlik, eğitim, sağlık gibi günlük sorunlarının olduğunu ve sadece kendi partisinin bu sorunlar karşısında gerçekçi politikalar üretebildiğini iddaa etti. Luczak Türkiye kökenli Alman Vatandaşlarını partisine oy vermeye ve partisine üye olmaya davet etti.

Toplantıda dinleyiciler, göçmenlerin Almanya’daki ırkçılık ve ayrımcılık olayları ile ilgili olan kaygılarını dile getirdiler. Anadil öğreniminin desteklenmesi, aile birleşiminde dil sınavı şartının kaldırılması, çifte vatandaşığın önünün açılması, islami kurumların kamusal alanda diğer kurumlarla eşit haklara sahip olmaları, katılımcıların talepleri arasındaydı. 

MENDERES SİNGİN/BERLİN

Comments are closed.