width=750

Cemile Giousouf, 2016 Yılını değerlendirdi

Hristiyan Demokrat Parti Federal Milletvekili, Birlik Partileri Mecli Grubu Uyum Politikaları Sorumlusu Cemile Giosouf, 2016 senesini ardımızda bırakmamıza çok az bir zaman kala, geçtiğimiz seneyi şöyle değerlendirdi:

“Bir seneyi daha yakında ardımızda bırakıyoruz. Her yönüyle oldukça yoğun, başarı ve acının iç içe girdiği bir yıl oldu 2016. Kısaca bu sene içersinde beni en çok etkileyen başlıklara değinmek istiyorum:

2015 yazında doruğa çıkan mülteci göçü, siyaset 2016‘yı yasal ve sosyal düzenlemeler açısından yoğun bir mesaiyle geçirdi. Öncelikle yardımsever insanların çabası ve desteğiyle tahminlerimizin ötesine ulaşan sayıda mültecinin birincil ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olduk. İlerleyen aylarda da mültecilerden yardımlarını esirgemeyen insanlara, ordumuza, güvenlik güçlerimize ve din dil ırk ayırmadan birlik olan sivil toplum kuruluşlarına minnetimiz sonsuz.

Diğer yandan siyasi arenada da mülteci siyasetinde önemli adımlar atıldı: iki yasa paketi ve onu takip eden Uyum Yasası mültecilerinülkemize entegrasyonunu kolaylaştıracak kararlar aldık. Mültecilerin uyum kurslarına ve iş piyasasına katılımının önünün açılması, eğitim kurumlarına dahil olabilmeleri için yaratılan imkanlar ve bunun gibi birçok yenilik 2016 senesinin kazanımları arasında.

Aynı zamanda sığınmacıların arasında ülkemize girebilecek kötü niyetli insanlara, hatta potansiyel teröristlere karşı güvenlik önlemlerini arttırdık. Ülkemize giriş yapan herkesin detaylı bir biçimde kaydedilmesi, bilgilerinin devlet kurumlarının erişimine açılması, sığınma talebi reddilenlerin hızlıca ülkelerine geri gönderilmesini sağlayacak önlemler bunlardan sadece bir kaçı.

Bu imkanların yaratılması, yapılan yatırımlar ve 2017 yılı bütçesinde yapılan ek düzenlemeler sağlam ve büyüyen ekonomimiz sayesinde mümkün oldu. Avrupa’da sadece uyum politikasındaki ilerlemeler ile değil, önceki senelerde olduğu gibi bu sene de düşük işsizlik oranımız ve sıfır devlet borcumuzla göz doldurduk.

2016 yılı içinde Avrupa’da ve Almanya’da yaşadığımız terör olayları ve can kayıpları bizlere dünya çapında terörle mücadelede daha fazla işbirliği yapmamız gerektiğini hatırlattı. Dilerim önümüzdeki sene bu alanda çok daha fazla adım atılır ve acıların bir sonu gelir.

Barış dolu yeni bir yıl dileğiyle.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>