Cep’ten konuşmaktan vazgeçemiyoruz

Bu yılın ikinci çeyreğinde, aylık ortalama mobil görüşme süresi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 artışla 426 dakikaya ulaştı.

'Cep'ten konuşmaktan vazgeçemiyoruzANKARA (AA)-Türkiye’de geçen yılın ikinci çeyreğinde 399 dakika olan mobil abone başına aylık ortalama görüşme süresi (MoU), bu yılın aynı döneminde yüzde 6,7 artışla 426 dakikaya ulaştı.

Cepten görüşme süresinde Avrupa’da liderliğini koruyan Türkiye, en yakın takipçileri Fransa, İsveç ve Norveç ile arayı açarken, MoU değeri 151 dakika olan Almanya’yı neredeyse üçe katladı.

AA muhabirinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık yüzde 93,5 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 73 milyon 650 bin 996 mobil abone bulunurken, 4,5G abone sayısı 38 milyon 597 bin 384’e yükseldi.

Toplam trafiğin dağılımına bakıldığında, yıllar itibarıyla mobil arama trafik miktarı artarken, sabit arama trafik miktarının düştüğü görüldü. Toplam trafik miktarı bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 59,3 milyar dakikadan 63 milyar dakikaya yükseldi ve bu trafiğin yaklaşık yüzde 95′ini mobil trafik oluşturdu.

 

Günde 671 milyon dakika ‘cep’ten konuşuldu

Türkiye’de yılın ilk yarısında cep telefonundan konuşma süresi ortalama 671 milyon dakika oldu.

Günde 671 milyon dakika 'cep'ten konuşuldu

ANKARA (AA)-Türkiye’de yılın ilk yarısında aboneler, günde ortalama 671 milyon dakika cep telefonundan konuştu. AA muhabirinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) pazar verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu yılın ilk yarısında toplam ses trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artarak 114,6 milyar dakikadan 122,2 milyar dakikaya çıktı.

Toplam trafiğin dağılımına bakıldığında yıllar itibarıyla mobil arama trafik miktarı artarken, sabit arama trafik miktarının düştüğü görüldü. 2015′te bir önceki yıla göre toplam trafik miktarı yüzde 6,8 artarak 234 milyar dakikaya ulaşırken, bu trafiğin yaklaşık yüzde 95’ini mobil trafik oluşturdu.

Mobi̇l aramalar artıyor

Bu yılın ilk yarısında toplam mobil trafik miktarı 117 milyar dakika olurken, sabit trafik miktarı ise 5 milyar dakika olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre mobil trafik miktarı yaklaşık yüzde 8 artarken, sabit trafik miktarı ise yüzde 18 azaldı.

Söz konusu dönemde mobilden mobile trafik miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artışla 103 milyar dakikadan 112 milyar dakikaya yükseldi. Sabitten sabite arama trafik miktarı ise yüzde 26 azalarak 4 milyar dakikadan 3 milyar dakikaya geriledi.

Türkiye’de yılın ilk yarısında cep telefonundan konuşmasüresi günlük ortalama 671 milyon dakika oldu.

Yeni kollarıyla ilk önce kollarını veren kişinin annesini aradı

Tarlada bulduğu kimyasal maddenin patlaması sonucu kollarını kaybeden ve 9 ay önce beyin ölümü gerçekleşen kişinin kolları nakledilen Mustafa Sağır, cep telefonu kullanmaya başladı.

Yeni kollarıyla ilk önce kollarını veren kişinin annesini aradıANTALYA (AA)-Tarlada bulduğu kimyasal maddenin patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden, 2 Şubat’ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen kişinin kolları nakledilen Mustafa Sağır, (29), ameliyatından yaklaşık 9 ay sonra cep telefonu kullanmaya başladı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 9 ay önce çift kol nakliyapılan Mustafa Sağır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nakilli kollarını yeni yeni kullanmaya başladığını anlattı.

Tarlada bulduğu kimyasalın patlaması sonucu kollarını kaybettiğini ve 8 yıl kolları olmadan yaşadığını belirten Sağır, “Kollarımın olmayışının eksikliğini çok yaşadım. İnsan başına böyle bir olayın geleceğini hiç tahmin etmiyor.” dedi.

Yaşadığı mağduriyetin son bulması için sürekli dua ettiğini ve dualarının kabul olduğunu dile getiren Sağır, nakilameliyatının ardından kollarını tam anlamıyla kullanabilmesi için halen zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin kol nakli yapılan 4. hastası olan Sağır, son 20 gündür kimseden yardım almadan cep telefonu araması yaptığını, ardından da mesaj yazmayı başardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiğini aktaran Sağır, “Artık telefon kullanabiliyorum. Cumhurbaşkanımızı aramak istiyorum veya nakilli kollarımla onun telefonunu açmak benim için büyük bir şereftir, çünkü Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum.” diye konuştu.

“Bana kollarını veren Emin kardeşimin annesini aradım”

Telefon kullanırken kimseden yardım almamanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Sağır, şunları söyledi:

“Telefon kullanmaya başladığım zaman ilk olarak annemi aradım. Daha sonra kardeşlerimi, arkadaşlarımı aradım. Hatta şöyle bir şey oldu, bana kollarını veren Emin kardeşimin annesini aradım. O benim ikinci annemdir ve ailemdir. Nakilli kollarımla mesaj yazdım kendisine. Mesajı kimin yazdığını sorduğunda ise kendimin yazdığını söyledim ve çok şaşırdı. Bir hafta sonra yine ziyaretime geldi ve çok sevindi mesaj yazdığımı görünce.”

Adıyaman’da yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden 29 yaşındaki Mustafa Sağır’a, 2 Şubat 2016′da Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde, beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan kolları nakledilmişti.

Sağır, 27 Nisan’da hastaneden taburcu edilmiş, bu sürenin ardından Adıyaman’da fizik tedavi görmüştü.

 

Öğrencilerin sınavlara telefonla girmesi yasaklandı

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesininde öğrencilerin sınavlara cep telefonu ile girmesi yasaklandı. Sınava cep telefonuyla giren öğrenciler haklarında kopya işlemi yapılması kararlaştırıldı.

Öğrencilerin sınavlara telefonla girmesi yasaklandıEDİRNE (AA)-Alınan bilgiye göre, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fakülte Kurulu, yaptığı toplantıda 2016 – 2017 Güz Dönemi vize sınavlarından başlamak üzere sınava cep telefonuyla girilmesini yasakladı.

Fakülte Kurulu, sınav salonuna cep telefonu ile gelen öğrencilerin telefonlarını sınav salon sorumlusuna teslim etmeleri gerektiği, aksi davranışta bulunanlara ise “Yükseköğretim Kurumu Öğrenci Disiplin Yönetmeliğine” göre sınavlarda kopya girişiminde bulunmaktan dolayı işlem yapılacağı kararını aldı.

Karar bugün başlayan ara sınavlarda uygulanmaya başladı.

Öğrenciler telefonlarını bankoya bıraktı

Cep telefonu ile sınava gelen öğrenciler uyarı üzerine telefonlarını bankoya bırakarak sınava girebildi. Kararı bazı öğrenciler haklı bulurken bazıları ise yaptırımın kopya çeken öğrenciye uygulanması gerektiğini savunarak yasaklamayı doğru bulmadıklarını belirtti.

 

Banka işlemleri internetten mobile kaydı

Dijitalleşmenin artmasıyla mobil bankacılığa yönelen müşteriler artık mobilden vergi ödeyebiliyor, Twitter’dan kredi çekebiliyor, hatta akıllı saatlerinden bankacılık işlemi gerçekleştiriyor.

Banka işlemleri internetten mobile kaydıİSTANBUL (AA)-Dünyada dijitalleşmenin artması ile birlikte bankacılıksektöründe de trend internet bankacılığından mobil bankacılığa evrildi. Bankaların mobile yaptığı yatırımlarla müşteriler mobilden vergi ödeyebiliyor, Twitter’dan kredi çekebiliyor, hatta akıllı saatlerinden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Türkiye ve dünyada internet kullanımının yaygınlaşması ile eskiden şubelerden yapılan işlemlerin artık internet üzerinden yapılmasına olanak veren, zaman ve emek tasarrufu sağlayan internet bankacılığına olan talep son dönemde mobil bankacılığa kaydı.

Dijitalleşmeden payını alan ve bu alandaki çalışmalarını hızlandıran bankacılık sektöründe yeni trend mobile evrilirken, mobil işlem adetlerinde büyüme geçtiğimiz yıllara göre en az iki kat arttı.

Mobil bankacılık talebine aynı hızda yanıt veren bankalar arasında Twitter’dan kredi veren de, giyilebilir teknolojilerde yerini alıp dijitalleşmeyi bir adım öteye taşıyan da var.

İnternet bankacılığı yerine mobil bankacılığın daha çok tercih edilmesi beraberinde bankacılık sektörünün buraya yaptığı yatırımları artırmasına ve hızlandırmasına neden olurken, akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması mobil bankacılıktaki hızlı büyümenin en önemli ayağını oluşturuyor.

Müşterilerin mobildeki işlem yoğunluğuna ayak uyduran bankalar kullanıcılarına mobilden hesap bakiyelerini kontrol etme, para transferi gibi işlemlerinden mobil hatta TL yükleme, vergi ödeme gibi oldukça geniş ölçekte işlem kolaylığı sağlıyor.

“Nakit harici tüm finansal işlemlerin yüzde 92′si dijital kanallarımızdan gerçekleşiyor”

Konuya ilişkin AA muhabirine bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, banka olarak dijitalleşmeye verdikleri önemden bahsederek, nakit hariç işlemlerde tüm finansal işlemlerin yüzde 92′sinin Garanti Bankası’nın dijital kanalları gerçekleştiğini söyledi.

Başer, 4,6 milyondan fazla Garanti müşterisinin dijital kanallarda yılda 450 milyona yakın işlem yaptığını bildirerek, şunları anlattı:

“Accenture’ın hayata geçirdiği Dijitalleşme Endeksi çalışması kapsamında, Türkiye’nin En Dijital Şirketi seçildik, aynı zamanda Sektör Lideri ve Dijitalleşme Öncüsü ödüllerinin de sahibi olduk. Hedeflerimizden bir diğeri, daha fazla sayıda müşterimizin dijitalleşmesi ve ürün ihtiyaçlarını da artan bir şekilde dijital platformlardan gidermesi. Müşterilerimizin bankamız ürün ve hizmetlerine şubeye gitmeden ulaşabilmesi için dijital kanallarımızı sürekli olarak geliştiriyoruz.

“Mobil bankacılığa haftalık giriş rakamları, internet bankacılığını geçti”

Didem Dinçer Başer, mobil kanallardan ağırlıklı olarak para transferi işlemlerinin gerçekleştirildiğini, bunları fatura ödeme ve cep telefonlarına para yükleme işlemlerinin takip ettiğini aktardı.

Başer, şöyle devam etti:

“Bankacılık sektöründe son yıllarda giderek artan dijital yatırımlarla birlikte genel trendin mobil bankacılığa döndüğünü söyleyebiliriz, aslında tüm sektörlerde servislerin mobile taşınması eğilimi mevcut. Öyle ki, mobil bankacılığa haftalık giriş yapma rakamları, internet bankacılığına giriş yapma rakamlarını geçti ve ‘mobil’ birçok banka için en büyük dijital kanal haline geldi.

“Son iki yılda mobil bankacılık müşterilerimiz yüzde 285 arttı”

Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan da yaptığı açıklamada, müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlamak isteyen kurumlar için dijitali yakalamanın vazgeçilmez bir unsura dönüştüğünü belirterek, “Dijitale yeteri kadar önem vermeyen ya da adapte olamayan kurumların gelecek 10 yıl içinde ayakta kalmaları olası görünmüyor.” dedi.

Dijital bankacılığın geleneksel bankacılıktan en büyük farkını, müşterilerin konfor alanlarını bozmadan pek çok bankacılık faaliyetlerinden yararlanabilmelerine olanak tanıması olarak açıklayan Doğan, her ne kadar şubeler hala bankalar açısından stratejik öneme sahip olsa da, dijital bankacılığın sunduğu kolay erişim imkanının kişileri dijital bankacılığa yönelttiğinden bahsetti.

Son iki yılda mobil bankacılık müşterilerimiz yüzde 285 arttı. Mobil uygulamalarımızın toplam indirilme sayısı ise 7 milyona ulaştı. Dijital bankacılıkta 2016 ikinci çeyreği itibarıyla pazar payımız, 15 çeyrektir aralıksız olarak büyüyor.”

“Mobil bankacılıktaki gelişim, internet de dahil tüm diğer bankacılık kanallarını geçiyor”

Akbank Direkt’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş ise açıklamasında Türkiye’de bankacılık sektörü olarak hayata geçirdikleri inovatif ürün ve hizmetlerin sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir etki yarattığını, beğenildiğini söyledi.

Dünyada dijitalleşme trendiyle birlikte mobil kanalların kullanım oranlarının arttığına işaret eden Ulutaş, “Mobil teknolojiler şu ana kadar gelişen herhangi bir teknolojiden çok daha hızlı büyüyor. Bunun bankacılığa yansıması da aynı şekilde hızlı yaşanıyor. Mobil bankacılıktaki teknolojik gelişim, internet de dahil tüm diğer bankacılık kanallarını geçiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bankacılık sektöründe mobil bankacılık ana temas noktası haline geldi”

İş Bankası’ndan verilen bilgiye göre, 1997 yılında ilk internet şubesini, 2007 yılında ise ilk uygulama tabanlı mobil bankacılık hizmeti olan İşCep’i kullanıma sunan bankanın, bireysel ve ticari internet şubesinde 500′e, İşCep’te ise 150′ye yakın işlem çeşidi bulunuyor.

Bankacılık sektöründe mobil bankacılığın ana temas noktası haline geldiğini bildiren İş Bankası yetkilileri, şu bilgileri verdi:

“Dijital temas noktalarımız arasında, işlem adetlerine göre İşCep ilk sırada yer alıyor. İnternet bankacılığı bugüne kadar mobil bankacılığa geçiş sürecinde en önemli temas noktası iken, bugün mobil bankacılığın ön plana çıktığını görüyoruz. Direkt olarak bankacılıkla sadece mobil üzerinden temasa geçen Z kuşağının, bankacılık sektörüyle etkileşimi arttıkça mobilin ana temas noktası konumunu daha da güçlendireceğini düşünüyoruz. Mobil bankacılığın yakın gelecekte yalnızca akıllı telefonlar ile sınırlı kalmayacağını, giyilebilir teknolojiler dahil, mekandan bağımsız tüm inovatif araçları kapsayacağını söyleyebiliriz.”

“2016′da mobil bankacılık müşterimiz 2 katına çıktı”

Türk Ekonomi Bankası’ndan (TEB) AA muhabirine yapılan açıklamaya göre, 2016′da banka müşterilerinin yüzde 82′si dijital dağıtım kanallarını kullanırken, aynı dönemde internet bankacılığı kullanıcıları yüzde 40 artarak 870 bine, mobil bankacılık uygulamasını kullanan aktif müşteriler ise iki katına çıkarak 600 bine ulaştı.

TEB’in toplam bankacılık işlemlerinde dijital bankacılığın payının yüzde 86′ya çıktığı belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi:

“İnternet ve mobilin kullanımının artmasıyla birlikte 2015 yılında dijital bankacılık servislerimizi CEBTETEB markası altında birleştirerek, CEPTETEB’i bu alandaki yatırımlarımızın odağına taşıdık. CEPTETEB ile 1,5 yılda 325 bin müşteriye ulaştık. Artık müşteriler işlemlerini istedikleri anda istedikleri yerde gerçekleştirmek istiyorlar ve çok zorunlu olmadıkça şubeye gitmek istemiyorlar.

Son yıllarda internet ve mobilin kullanımının artmasıyla bankacılık işlemleri de hızla bu kanallara kaydı. Müşterilerimiz 2016 Eylül sonu itibarıyla, para yatırma işlemlerinin yüzde 72′si, para çekme işlemlerinin yüzde 89′u, kredi kartı ödemelerinin yüzde 80′ini, fatura ödemelerinin yüzde 85′i ve para transferlerinin yüzde 95′ini TEB dijital bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştirdi.”

“İşlem yoğunluğu önce internette sonra mobilde arttı”

DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik ise, son 10 yılda bir çok işlemin internet ve mobil kanallara kaydığını belirterek, “Zamansal olarak kullanım alışkanlığına bağlı olarak, önce internet bankacılığı ardından da mobil bankacılık tarafında işlem yoğunluğunun arttığını görmekteyiz. İşlem bazında son yıllara baktığımızda trendin özellikle para transferleri, kıymetli maden, döviz alış/satış işlemlerde, kurum ve vergi tahsilatlarında yoğunlaştığını görmekteyiz.” dedi.

 

Cep telefonuyla konuşmak için 20 yıldır tepeye çıkıyorlar

GSM hatlarının çekmediği Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Postallı köyü sakinleri, cep telefonlarıyla görüşme yapabilmek için yaklaşık 20 yıldır köye 1 kilometre uzaklıktaki tepeye çıkıyor.

Cep telefonuyla konuşmak için 20 yıldır tepeye çıkıyorlarNİĞDE (AA)-Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Postallı köyünde GSM hatlarının çekmemesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan vatandaşlar, cep telefonlarıyla görüşme yapabilmek için yaklaşık 20 yıldır köye 1 kilometre uzaklıktaki tepeye çıkmak zorunda kalıyor.

Köyde yaş ortalamasının 60 ve üzeri olduğunu belirten muhtar Doğan Yetiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 150 hanenin bulunduğu köyde kış aylarında nüfusun 500, yaz aylarında ise bin 500 civarında olduğunu söyledi.

Yetiş, vatandaşların cep telefonuyla konuşmak istediği zaman köye yaklaşık 1 kilometre mesafedeki tepeye çıkması gerektiğini belirterek, “Telefon konusunda çok mağduriyet yaşamaktayız. Türkiye’de iş yerleri hariç evlerde telefon kullanan yok ama burada 150 hanenin tamamında ev telefonu var. Hiç konuşmayan 25 lira ödüyor. Yaş ortalaması yüksek olduğu için sıkıntı yaşanıyor. Telefonun çektiği yere arabayla gitmek zorunda kalınıyor. Özel şirket olduğu için bir çare bulamadık.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşa ulaşabilmek için akşam olmasını bekliyor

Cep telefonun çekmemesinden dolayı en çok mağduriyeti kendisinin yaşadığını aktaran Doğan Yetiş, şunları kaydetti:

“Bir kişiyi bulabilmek için bir gün gezmem ya da akşamın olmasını beklemem gerekiyor. Akşam olacak da aradığın kişi evine gelecek, o zaman bulabileceksin.”

Emekli memur Ömer Yetiş ise baz istasyonu kurulmasını istediklerini dile getirerek, “Bahçeye gittiğimde hastalandım, ne yapacağız? Ben şimdi buradan gideyim orada mı konuşayım? Hangi çağda yaşıyoruz? Telefonla konuşmak için dağın başına mı çıkacağız? Çevre köylerde çekiyor da burada neden çekmiyor?” ifadelerini kullandı.

Köy sakinlerinden 73 yaşındaki Durmuş Ali Bircan da cep telefonuyla konuşabilmek için tepelere çıkmak gerektiğini, ancak yaşlı olduğu için zorlandığını ifade etti.

Vatandaşlardan 60 yaşındaki Naciye Çevik ise cep telefonuyla konuşamadıkları için gençlerin köyde kalmak istemediklerini belirterek, “Çocuklarımın 3′ü İstanbul’da, biri Niğde’de, biri Mardin’de yaşıyor. Çocuklarımla rahat rahat görüşemiyoruz, köyün dışına çıkmak gerekiyor. Telefonlarımız çekmiyor. Ev telefonlarıyla da konuşunca faturalar yaklaşık 100 lira geliyor.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>