CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan Libya açıklaması


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Libya’daki savaşın sonlandırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün vakit geçirmeden bölgeye gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

Merve Yıldızalp Özmen,Barış Gündoğan   |02.01.2020

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Libya açıklaması

Ankara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, “Hükümete açık ve net çağrımızdır.” başlığıyla Libya konusunda paylaşımda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu

✔@kilicdarogluk

Hükümete açık ve net çağrımızdır…

View image on Twitter
837 people are talking about this

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin, BM’nin 2259 sayılı kararı uyarınca uluslararası meşruiyeti olan bir hükümet olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu nedenle iç savaşın sona erdirilmesi ve ülkede akan kanın durdurulması amacıyla Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün vakit geçirmeksizin bölgeye gönderilmesi sağlanmalıdır. Türkiye, bölgede istikrarın sağlanmasına önayak olmalı, tüm diplomatik çabasını bu yönde ortaya koymalıdır.”

“Libya Tezkeresi” paylaşımı

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen Libya Tezkeresi’ne ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu

✔@kilicdarogluk

Mehmetçiğimizi, Libya Çöllerinden uzak tutun!

Embedded video

1,430 people are talking about this

“Yemen bizim neyimize?” türküsü eşliğinde paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta ‘Yemen çöllerinde kavrulup yok olan Anadolu evlatlarının sayısını biliyor musunuz?’ diye sorar. Yemen türküsü her söylendiğinde gözyaşlarını tutamayan da odur. Yemen, Anadolu insanı için gidenin dönmediği kanlı bir coğrafya, ‘Gözlerim ağlıyor, yüreğim sızlar/Yemen’e gidene ağlıyor kızlar’ türküsü yakılan yüz binlerce şehit verdiğimiz acı bir diyardır. Yemen türkülerinin neredeyse tümünde, Yemen’e gönderilen vatan evlatlarının yaşadığı kötü tecrübeler vardır. Evlatlarının hasretini çeken, annelerin, babaların, sevdalıların hüznü, üzüntüsü ve endişesi vardır. Yaklaşık yüzyıl önce anneler, ‘Yemen bizim neyimize?’ diye sormuş, ‘Gitme Yemen’e’ türküsünü yakmıştır. Yüzyıl sonra annelerimize yeni Yemen türküleri yaktırmayın. Mehmetçiğimizi Libya çöllerinden uzak tutun.”

Comments are closed.