Çin Hükümetinin Uygurları hedef alan baskısı AP ve BM’ye rapor edildi

EUTURKHABER/CENEVRE-Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, Çin hükümeti tarafından uygulanan ve Uygurları hedef alan baskı, asimilasyon ve tecrit uygulamalarını gündeme alan bir raporu Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlamentosu yetkililerine verdi.

BM Cenevre Ofisinde düzenlenen Özel Toplantıya Sosyal Uyum için Avrupalı Müslümanlar Girişimi Sözcüsü Veysel Filiz ve Avrupa Konseyi Uluslararası STK’lar Konferansı Onursal Başkanı Jean-Marie Heydt ile birlikte katılan Seyit Tümtürk, BM Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Shaheed ve Avrupa Parlamentosu Din, İnanç Özgürlüğü ve Dini Hoşgörü İntergrubu Eş Başkanı Dennis De Jong ile bir görüşme yaparak Doğu Türkistan Milli Meclisi tarafından hazırlanan raporu takdim etti ve Uygurların yaşadıkları zulümle ilgili güncel bilgileri paylaştı.

21 Nisan’da İstanbul’da düzenlenmesi planlanan Birinci Uluslararası Uygur Zirvesine davet edilen Shaheed ve De Jong, birlikte çalışmaktan memnun olacaklarını ifade ettiler.

Bu görüşmemin ardından Birleşmiş Milletler’in Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Shaheed, Salı günü Çin hükümetine ilettiği başvuru ile Doğu Türkistan bölgesini ziyaret edebilmek için izin talebinde bulundu.

Doğu Türkistan, BM raporlarına göre yaklaşık 1 milyon etnik Uygur ve diğer Müslümanların tutulduğu kampların olduğu yer olarak biliniyor.

Çin henüz Şaheed’in talebine karşılık vermedi.

Maldivler’de eski Başbakanı olan Şaheed, Çin’e talebini birkaç farklı raportör ile birlikte ilettiğini ve ülkedeki ‘radikalleşmeyi önleme’ yasasının etkilerini incelemek için Kasım ayından bu yana çeşitli girişimlerde bulunulduğunu ifade etti.

Çin’e iletilen BM mektubunda ayrıca ülkede azınlıklara ilişkin genel düzenlemeler, Türk kökenli Müslümanlara yönelik tutum, dil ve din konusunda azınlıkların hakları, Kazakların durumu ve temel haklarına ilişkin kaygılar iletiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>