Çin’in Doğu Türkistanlılara baskısı Köln’de protesto edildi..!

Almanya’nın Köln kentinde Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı baskılar protesto edildi. Doğu Türkistan Kültür Derneği öncülüğünde Köln’ün Eberplatz meydanından yürüyüşe geçen protestocular, yürüyüşlerini tarihi Köln katedrali önünde sonlandırdılar.

Eberplatz meydanına toplanan kalabalığa hitaben konuşan Abdulcelil Karakuş, Doğu Türkistanlıların yıllardır Çin’in baskıcı rejimi altında yaşadıklarını belirterek, her evden en az bir gencin Çin hapishanelerinde tutuklu olduğunu iddia etti. Kendisi de yıllar önce Doğu Türkistan’dan Almanya’ya göç eden Karakuş, dünyadaki tüm Türk ve Müslümanlardan bu zulme karşı sessiz kalmamalarını istedi.

Organizasyon komitesi adına konuşan sözcü Özlem Taş ise göstericilerden, çevreden gelebilecek provakasyonlara kapılınmamalarını istedi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Özlem Taş şöyle konuştu: “Biz bugün Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize destekte bulunmak istiyoruz. Bu yürüyüşle sesimizi duyurmak istiyoruz. Çünkü bilindiği gibi Doğu Türkistan’da kardeşlerimize çok zulüm uygulanmaktadır ve artık buna bir dur demek gerekiyor. Bilindiği gibi bu konuda son günlerde Almanya’nın çeşitli kentlerinde yürüşler düzenlenmekte. İnsanların bu konuda duyarlı olmalarından ve bu yürüyüşlere katılmalarından dolayı çok mutluyuz. İnşallah olay çıkmadan olumlu bir yürüyüş gerçekleştiririz.”

Ellerinde Doğu Türkistan ve Türk bayraklarının yanı sıra Çin’i eleştiren dövizler taşıyan göstericiler, gösteri sonrası olaysız şekilde dağıldılar.

İskender GÜNGÖR / KÖLN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>