BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Çocuklar için başörtüsü yasağı istemek abesle iştigaldir

TR/İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı, Almanya Federal Hükûmeti Uyum Sorumlusu Anette Widmann-Mauz’un kız çocukları için başörtüsü yasağı talep etmesi münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Uyum sorumlusu olan bir kişinin görevi uyumu teşvik etmektir, dışlamayı değil. Widmann-Mauz’un başörtüsü yasağı talebi ön yargıları beslemekte ve Müslümanları dışlamaktadır.” diyen Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

(IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı

“Görev tanımında ‘uyum sorumlusu’ yazan Anette Widmann-Mauz’un yapmış olduğu girişim abesle iştigaldir. En başta, neden böyle bir tartışma başlatmış olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Zira bu tavrıyla Müslümanlara da toplumun tamamına da iyilik yapmamaktadır. Bu tür tartışmalar toplumu kutuplaştırmakta, Müslümanlara karşı ön yargıları beslemekte ve dışlanmalarına sebep olmaktadır.

Şimdiye kadarki tecrübelerin de gösterdiği üzere, bu tür tartışmalar sonrasında çocuklar okullarında daha fazla düşmanlığa, eziyete ve hakarete maruz kalmaktadır. Bu tür durumlarda bizlere başvuran endişeli anne babaların sayıları her geçen gün bariz bir şekilde artmaktadır. Uyum sorumlusunun resmî görev ve yükümlülüğü uyumu teşvik etmektir, Müslümanların dışlanmasını değil.

Üstelik bu konu daha önce defalarca tartışılmış ve rafa kaldırılmıştır. Böyle bir yasaklama anayasamızla bağdaşmamaktadır; zira bu, anayasaya tarafından garanti altına alınan ebeveynin çocuklarını yetiştirme hakkını ihlal ve inanç özgürlüğünü sebepsiz yere ihlal etme anlamına gelmektedir.

Yasak için ileri sürülen gerekçeler ise tam anlamıyla spekülatif ve dayanaksızdır. Elde delil tespiti bakımından herhangi bir şey bulunmamakla birlikte, iddiaların doğru olup olmadığına dair tek bir araştırma dahi yoktur. Widmann-Mauz tamamen abesle iştigal mahiyetinde olan bu isteğiyle hiç kimseye iyilik yapmamaktadır.

Son olarak belirtmek gerekir ki, kimsenin dinde zorlama talep ettiği yoktur. Bu bir kuraldır ve tartışılmaması gerekir. Eğer çocuklar, mesela annelerine özendikleri için başörtüsü takıyorlarsa veya merak edip denemek istiyorlarsa kimsenin buna bir şey söyleme hakkı olamaz. Her çocuk kendi kişiliğini istediği gibi şekillendirme ve anne babasının himayesi altında kendi iradesi doğrultusunda yetişme hakkına sahiptir. Tabii ki bu kural Müslüman çocuklar için de geçerlidir.”

DE/

PRESSEMITTEILUNG

Forderung nach Kopftuchverbot für Kinder ist absurd

„Aufgabe der Integrationsbeauftragten ist es, die Integration zu fördern und nicht die Ausgrenzung. Ihre Forderung nach Kopftuchverbot schürt Vorurteile und grenzt Muslime aus.“, erklärt Handan Yazıcı, Vorsitzende der Frauenorganisation Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass ist die Forderung der Integrationsbeauftragten der Bundesregierung, Annette Widmann-Mauz, nach einem Kopftuchverbot für kleine Mädchen. Handan Yazıcı weiter:

„Der Vorstoß der ‚Integrationsbeauftragen‘ Annette Widmann-Mauz ist absurd. Zunächst einmal stellt sich die Frage, warum sie eine solche Diskussion anstößt. Sie tut weder Muslimen noch der Gesamtgesellschaft einen Gefallen damit. Solche Debatten polarisieren, schüren Vorurteile gegenüber Muslimen und grenzen sie aus.

Die Erfahrung zeigt, dass bei jeder Debatte darüber Kinder in Schulen häufiger angefeindet, schikaniert und beleidigt werden. Die Zahl solcher Beschwerden von besorgten Eltern, die uns als Religionsgemeinschaft während solcher Debatten erreichen, steigt deutlich an. Der gesetzliche Auftrag der Integrationsbeauftragten ist die Förderung der Integration und nicht die Ausgrenzung von Muslimen.

Hinzu kommt, dass das Thema bereits mehrfach diskutiert und aus guten Gründen wieder in die Akten gelegt wurde. Ein Verbot ist unvereinbar mit unserer Verfassung, denn es würde unzulässig in das verfassungsrechtlich garantierte Erziehungsrecht der Eltern eingreifen und eine unbegründete Verletzung der Religionsfreiheit bedeuten.

Gründe, die für ein Verbot vorgeschoben werden, sind hingegen allesamt spekulativ und damit substanzlos. Weder liegen Erhebungen zum Thema vor, noch eine einzige Untersuchung darüber, ob die Vorwürfe zutreffen. Widmann-Mauz fordert hier etwas ins Blaue hinein und tut niemandem einen Gefallen damit.

Niemand befürwortet Zwang in der Religion. Das ist gesetzt und braucht nicht diskutiert zu werden. Wenn Kinder jedoch aus eigenem Wunsch heraus ein Kopftuch tragen, weil sie ihrer Mutter nacheifern oder weil sie es spielend ausprobieren wollen, darf und kann niemand etwas dagegen haben. Jedes Kind hat das Recht auf freie Entfaltung seiner Persönlichkeit und das Recht auf ein selbstbestimmtes Heranwachsen in Obhut seiner Eltern. Hiervon sind muslimische Kinder selbstverständlich nicht ausgeschlossen.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>