Cook: ‘Suriye’de askerlerimizin ne yaptığını ayrıntılı dile getirmiyoruz’

Pentagon Sözcüsü Cook, “Suriye’de askerlerimizin ne yaptığını ayrıntılı bir şekilde dile getirmiyoruz. Danışmanlık ve yardım görevi sunmaya devam ediyoruz.” dedi.

Pentagon Sözcüsü Cook: Suriye’de askerlerimizin ne yaptığını ayrıntılı dile getirmiyoruzWASHINGTON(AA)-ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon), Suriye’nin Rakka kentinin terör örgütü DEAŞ’ın elinden alınmasına yönelik operasyonlara Amerikan kara kuvvetlerinin katılmayacağı, askerlerin danışmanlık ve yardım görevinde bulunduğu bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin DEAŞ karşıtı operasyonlara dair sorularını yanıtladı.

DEAŞ’ın kontrolü altında bulunan Suriye’nin Rakka kentinin ele geçirilmesi çabalarına dair bir soru üzerine Cook, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) cumartesi başlattıkları harekatta ilerleme kaydettiklerini belirtti. Cook, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun da SDG unsurlarına bir dizi hava saldırısı ile destek verdiğini aktararak, saldırılarda örgütün bomba yüklü araçlarının ve savaş mevzilerinin yok edildiğini ifade etti.

Rakka konusunda sahadaki güçleri desteklemeyi ve koalisyon üyesi ülkeler ile yakından çalışmayı sürdüreceklerini dile getiren Cook, bir soru üzerine, Amerikan askerlerinin Rakka’nın geri alınmasına yönelik operasyonlara katılmadığını vurguladı. Cook, “Suriye’de askerlerimizin ne yaptığını ayrıntılı bir şekilde dile getirmiyoruz. Danışmanlık ve yardım görevi sunmaya devam ediyoruz. Gelinen noktada da bu pozisyonumuz değişmedi.” dedi.

Peter Cook, Musul’daki operasyonlara ilişkin bir soruya karşılık da, koalisyon güçlerinin Iraklı güvenlik kuvvetlerine katkı sunmaya devam ettiğini kaydetti. Bu doğrultuda Apaçi helikopterlerinin ilk kez Musul operasyonunda kullanıldığı bilgisini veren Cook, Amerikan askerlerinin ise Musul’da cephenin gerisinde danışmanlık görevi yaptığını dile getirdi.

Dunford: ‘Türkiye ile ABD Rakka konusunda birlikte çalışacak’

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye ile ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun, Rakka’nın kurtarılması, elde tutulması ve yönetilmesine dönük uzun vadeli planda birlikte çalışacaklarını bildirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford: Türkiye ile ABD Rakka konusunda birlikte çalışacakWASHINGTON (AA)-ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye ile ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun,Rakka’nın kurtarılması, elde tutulması ve yönetilmesine dönük uzun vadeli planda birlikte çalışacağını bildirdi.

Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile dün Ankara’da yaptığı yaklaşık 4,5 saatlik görüşmeye ilişkin ABD’li gazetecileri bilgilendirdi.

Görüşmede, Suriye’nin Rakka kentinin DEAŞ’tan alınması çabalarının değerlendirildiğini belirten Dunford, “Türkiye ve DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon, Rakka’nın kurtarılması, elde tutulması ve yönetilmesine dönük uzun vadeli planda birlikte çalışacak.” dedi.

Dunford, Rakka’nın kurtarılması ve sonrası ile alakalı Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) yeterli olmayacağının farkında bulunduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rakka’nın elde tutulması ve yönetilmesi konusunda SDG’nin çözüm olmadığını her zaman biliyorduk. Şu anda üzerinde çalıştığımız konu operasyon için doğru olan kuvvetler karışımını bulmak.”

General Dunford, yerel güçler ve Rakka yakınlarındaki diğer kişilerden oluşacak “doğru kuvvetlerin”, operasyona öncülük edeceğini ve şehir DEAŞ’tan kurtarıldığı takdirde de kentin elde tutulması ve yönetilmesine katkı sunacağını kaydetti.

Rakka operasyonunda ağırlıklı olarak Arap güçlerine ihtiyaç olacağına vurgu yapan Dunford, “Bunun gibi güçler var. Ilımlı Suriyeli muhalifler var, taramadan geçirilmiş Suriyeli güçler ve Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri var.” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>