width=750

Cumhurbaşkanı Erdoğan: D-8 tarihinde bir devrime imza atmış olacağız.

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi başladı

“İş Birliğiyle Fırsatları Çoğaltmak” temasıyla düzenlenen “D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi”, Türkiye’nin ev sahipliğinde başladı.

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi başladıİSTANBUL

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, Anadolu Ajansı’nın (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve D-8 üye ülkelerinin temsilcileri aile fotoğrafı çektirdi.

Örgütün dönem başkanlığını yürüten Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi zirvenin açılışında konuşacak. Abbasi’nin ardından dönem başkanlığını devralacak Türkiye adına Cumhurbaşkanı Erdoğan, hitap edecek.

Zirvede, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Yusuf Kalla, Pakistan Başbakanı Abbasi, Malezya Başbakan Yardımcısı Zahid Hamidi, Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Şehriyar Alem ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Loza yer alıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin misafir ülke cumhurbaşkanları olarak katıldığı zirvede, KEİ, EİT, İKB, İİT, BM, IRCICA, SESRIC’ten temsilciler bulunuyor.

Türkiye’nin dönem başkanlığıyla D-8′in ikinci dönemi başlayacak

Dünyanın gelişmekte olan 8 ülkesinin, ilki Türkiye’de olmak üzere üye ülkelerde düzenlenen zirvelerin ilk döngüsünün tamamlamasının ardından ikinci kez İstanbul’da bir araya gelmesiyle D-8′in tarihinde ikinci dönem başlayacak.

Örgütün “fikir babası” Türkiye, ikinci kez ev sahipliğini yaptığı zirveyle D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütünün ikinci dönemine güçlü bir vizyon getirmeyi hedefliyor.

Erdoğan:

Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerimizi kullanmanın yolunu açabildiğimiz takdirde D-8 tarihinde bir devrime imza atmış olacağız. Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “D-8′in ilkelerine ve savunduğu değerlere olan ihtiyaç, bırakın azalmayı daha da artmıştır. Zira D-8 salt çıkarlar etrafında buluşan bir ülkeler topluluğu değil, bunun çok daha ötesinde, adil, huzurlu ve istikrarlı bir dünya talebinin müseccel halidir. Bizler D-8 üyeleri olarak, dünyada pek az ülkeye nasip olan coğrafi ayrıcalıklara sahibiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’de düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi’nde konuştu.

Erdoğan, “Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerimizi kullanmanın yolunu açabildiğimiz takdirde D-8 tarihinde bir devrime imza atmış olacağız. Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok.” ifadelerini kullandı.

Bir takas odası kurulması için merkez bankalarını bir araya getirme önerisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “D-8 ülkeleri olarak toplantılara katılım düzeylerini artırmalı, çalışmaları, özel sektör kuruluşlarını da bu çalışmalara dahil etmeliyiz. Cumhurbaşkanları olarak D-8 Liderler Zirvesi’nin önemi iyi kavranmalı. Hepimiz D-8′e sahip çıkmalı, daha etkin, daha verimli, daha güçlü olması için azami gayret göstermeliyiz.” diye konuştu.

‘D-8′in yerinde sayması asla kabul edilemez’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyin değiştiği bir dünyada D-8′in aynı kalması hatta yerinde sayması asla kabul edilemez. Teşkilatımızı yeni üyelerle, yeni ortaklarla tahkim etmemiz gerektiğine inanıyorum. Genişlemeden korkmanın hiçbir anlamı yok, burada rahat olmalıyız. Karar alma mekanizmalarımızda oy birliği yerine nitelikli çoğunluk gibi imkanlardan istifade edebilmeliyiz. Zira oy birliğiyle çalışma mekanizması çoğu zaman tıkanacaktır.” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Asıf,

‘İşbirliği sayesinde çeşitli alanlarda güçlü bir temel kurmayı başardık’

Pakistan Dışişleri Bakanı Asıf, “Son 20 yıldır yaptığımız işbirliği sayesinde çeşitli alanlarda güçlü bir temel kurmayı başardık ve bu alanlarda işbirliği gerçekleştiriyoruz. Şimdi bizi bekleyen daha zorlu bir dönem var. Bu da uygulama dönemi.” dedi.

'İşbirliği sayesinde çeşitli alanlarda güçlü bir temel kurmayı başardık'İSTANBUL

Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, D-8 ülkelerinin son 20 yıldır yaptığı işbirliği sayesinde çeşitli alanlarda güçlü bir temel kurmayı başardığını ve bu alanlarda işbirliği gerçekleştirdiğini belirterek, “Şimdi bizi bekleyen daha zorlu bir dönem var. Bu da uygulama dönemi. D-8, bu yeni döneme girerken, hepimiz bir kez daha hedeflerimize ulaşmaktaki kararlılığımızı teyit etmeliyiz.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Konseyi’nin 17. oturumu, üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleniyor.

Zirvenin dönem başkanlığını yürüten Pakistan adına konuşan Asıf, işbirliği ve ekonomik kalkınma amacıyla 20 yıl önce kurulan D-8 Teşkilatı’nın amaçladığı hedefe ulaştığını söyledi.

İslamabad’da 2012′de yapılan toplantıdan sonra zirvenin dönem başkanlığını Pakistan’ın üstelendiğini hatırlatan Asıf, ”Biz bu dönem başkanlığı görevini daha da uzatarak yerine getirdik. Dönem başkanlığı sürecinde verilen destekten dolayı teşekkür ederiz. Bundan 20 yıl önce D-8 kurulduğunda amacı, işbirliği ve ekonomik kalkınma desteği oluşturmak ve üye devletlerin uluslararası düzeyde karar verme mekanizamalarına katılımını arttırmaktı. Benim inancım, ekonomik kalkınma konusunda hedeflerimize hızlı bir şekilde ulaşıyoruz.” diye konuştu.

Asıf, D-8 Teşkilatı’nın kuruluşundan itbaren birçok ciddi adımlar attığına işaret ederek, ”Tercihli ticaret anlaşması, vize prosedürlerinin iş dünyası için basitleştirilmesi, D-8 gümrük anlaşması bunlardan bazılarıdır. Bütün üyeler tarafından uygulandığında bu önemler üye devletler arasındaki ticareti arttıracaktır.” dedi.

Pakistan’ın D-8 dönem başkanlığını başarıyla yürüttüğünü ifade eden Asıf, “Birleşmiş Milletler’e (BM) gözlemci üye olarak kabul edildik. Bu fikir bizim global vizyonumuzun bir parçasıydı. D-8 liderleri İslamabad’da Kasım 2012′de bu vizyonu benimsemişlerdi. Bu statü sayesinde D-8 farklı BM ajansları ve kurumlarıyla işbirliği yapabilecek ve her iki tarafın da menfaatine olan alanlarda birlikte çalışabilecektir. Bu sayede D-8′in profili de yükselmiştir. Ayrıca BM Genel Kurulu’nun New York’taki 2014 ve 2016′daki toplantılarına da katılma imkanı bulduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Asıf, örgütün kuruluşundan bu yana üye devletlerin, fırsat sunan yeni alanların ortaya konulmasında başarılı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Son 20 yıldır yaptığımız işbirliği sayesinde çeşitli alanlarda güçlü bir temel kurmayı başardık ve bu alanlarda işbirliği gerçekleştiriyoruz. Şimdi bizi bekleyen daha zorlu bir dönem var. Bu da uygulama dönemi. D-8, bu yeni döneme girerken, hepimiz bir kez daha hedeflerimize ulaşmaktaki kararlılığımızı teyit etmeliyiz. Pakistan, bu kuruluşun potansiyelinin farkında. Üye devletlerin 3 kıtaya yayılması ve potansiyeli çok önemli. Bizim amacımız, daha fazla çalışarak, yoğun çabalarla işbirliğindeki öncelik alanlar üzerinde çalışmalara devam etmek. Sanayi, ticaret, ulaşım, tarım, gıda güvenliği, enerji ve maden, turizm öncelikli alanlar.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

D-8 ülkeleri tehditlere karşı daha etkin iş birliği sergilemeli

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. İşte tüm bu tehditlere karşı da D-8 ülkeleri olarak daha etkin bir iş birliği sergilememiz gerekiyor.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: D-8 ülkeleri tehditlere karşı daha etkin iş birliği sergilemeli

İSTANBUL

Anadolu Ajansı’nın (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Konseyinin 17. oturumu, üye ülkelerin dışişleri bakanları ve temsilcilerinin katılımıyla Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, oturumun açılışındaki konuşmasında, Pakistan’a başarı ve sabırla üstlendiği dönem başkanlığı için şükranlarını sundu.

Çavuşoğlu, D-8 üyesi ülkelerin, teşkilatın dünyanın sürekli değişen şartlarına ayak uydurmasını hep birlikte sağlaması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Teşkilatımızın 20. yaş günü, bu konuda atacağımız adımlar için bir kilometretaşı olmalıdır. D-8 ülkeleri olarak bizler dünyanın yaklaşık yüzde 15′ini oluşturan genç ve dinamik nüfuslara sahibiz, zengin doğal ve beşeri kaynaklarımız ve potansiyelimiz var. Dış dünya ile ticaret hacmimiz yaklaşık 1,5 trilyon dolar seviyesini buluyor. Bu zengin potansiyelimizi D-8 çerçevesinde iş birliği yaparak daha iyi kullanmamız gerekiyor. Aynı zamanda bugün yoksulluktan ırkçılığa, kitlesel göçlerden kuraklığa kadar birçok küresel sorunla karşı karşıyayız. Kendi halklarımız da bu sorunlardan etkilenmekte. Suriye’den Yemen’e, Irak’tan Afganistan’a, Filistin’den Myanmar’a kadar pekçok kriz, D-8 ülkelerinin yakın çevresinde yaşanıyor. DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. İşte tüm bu tehditlere karşı da D-8 ülkeleri olarak daha etkin bir iş birliği sergilememiz gerekiyor.”

Türkiye’nin dönem başkanlığını yürüttüğü uluslararası örgütlerde sürdürülebilir kalkınmayı öncelikli hedef haline getirdiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu yılın ilk yarısında Türkiye’nin dönem başkanlığını üstlendiği Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünde bu konunun ana tema olarak belirlendiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, D-8 dönem başkanlığında da sürdürülebilir kalkınma içerikli konulara ağırlık verileceğini belirtti.

“D-8′in güçlü çalışması için güçlü bir sekretaryası olması lazım”

Çavuşoğlu, “Zirve için tespit ettiğimiz ‘İş birliği ile fırsatları çoğaltmak’ teması, D-8′e dair vizyonumuzun temelini oluşturuyor. İş birliği vasıtasıyla oluşturacağımız fırsatlar, halklarımızın zenginliğini artıracak ve örgütümüzün küresel düzeyde daha etkili olmasını sağlayacaktır.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, yarın kabul edilecek İstanbul bildirisi ve İstanbul eylem planın, uzmanların düzenledikleri toplantılar sonucunda mutabakata varıldığını belirterek, bu iki belgenin gelecek dönem için D-8′e ışık tutucağını söyledi.

İlerleyen dönemlerde örgütün proje odaklı boyutunun ön plana çıkarılması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “D-8′in güçlü çalışması için güçlü bir sekretaryası olması lazım. Bu konuda inşallah gerekli adımları hep beraber atacağız.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “D-8 dönem başkanlığımız sırasında örgütümüzün daha etkin ve verimli olması konusunda gayret göstereceğiz. Bu konuda sizlerin desteği önemli ve bu konuda tüm D-8 üyesi kardeş ülkelerin sergileyeceği işbirliği ve dayanışma bizim için çok değerli ve anlamlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

D-8′in Afrika’daki lider ülkesi:

Nijerya

Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Gülşen, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütünün Afrika’daki lider ülkesi Nijerya’nın Türkiye’nin 5. büyük ticaret ortağı olduğunu söyledi.

D-8'in Afrika'daki lider ülkesi: Nijerya

ABUJA -

Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Ahmet Zafer Gülşen, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütünün Afrika’daki lider ülkesi Nijerya’nın Türkiye’nin 5. büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, “Nijerya, Afrika’ya ihracatımızda 9′uncu, Afrika’dan ithalatımızda ise 5′inci sırada yeralıyor.” dedi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da bugün başlayan ve yarın da devam edecek ”İşbirliği ile Fırsatları Çoğaltmak” temasıyla düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi’ne Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip ülkeleri arasında gösterilen üye ülke Nijerya da katılıyor.

Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Ahmet Zafer Gülşen, D-8 ortaklarından Nijerya’nın ekonomisi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Nijerya Afrika’da Türkiye’nin 5′inci büyük ortağı

Nijerya’nın, Afrika’da Türkiye’nin 5′inci büyük ticaret ortağı olduğuna dikkati çeken Gülşen, “Nijerya, Afrika’ya ihracatımızda 9′uncu, Afrika’dan ithalatımızda ise 5′inci sırada yer alıyor.” diye konuştu.

Nijerya’nın ekonomisini çeşitlendirmek, büyütmek ve yenilemek istediğini dile getiren Gülşen, bu ülkenin petrole bağımlı ekonomiden kurtularak tarım ve katı madenlere yönelmeyi arzuladığını kaydetti.

242 milyon dolarlık ihracat, 440 milyon dolarlık ithalat

Gülşen, Türkiye ile Nijerya arasındaki ilişkilerin son yıllarda ilerleme kaydettiğinin altını çizerek, “Geçen yıl, Nijerya’ya 242 milyon dolarlık ihracat yaparken bu ülkeden 440 milyon dolarlık ithalat yaptık. Türkiye, Nijerya’dan doğalgaz, ham petrol ve yağlı tohumlar ithal etti, bu ülkeye beyaz eşya, jeneratör, plastikler ve mamülleri ile uçak parçaları sattı.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Müşaviri Gülşen, Nijerya’da ticaret yapmak isteyen Türk yatırımcıların bu ülkeye gelerek şirket kurmaları veya güçlü bir partner bulmaları tavsiyesinde bulundu.

Gülşen, 190 milyonun üzerinde nüfusa sahip Nijerya’da 17 milyon konut açığının bulunduğuna dikkati çekerek ülkede yol, köprü, demiryolu ve baraj gibi inşaat alanları ile telekom ve finans sektörlerinde büyük altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>