width=750

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstiklalimizi tehdit edeni ezer geçeriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize dostluk gösterene yüreğimiz de kollarımız da açıktır. Bize husumet besleyeni, istiklalimizi ve istikbalimizi tehdit edeni ise ezer geçeriz, hiç bu işin şakası yok.” dedi.

ANKARA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen Ankara 6. Olağan İl Kongresi’nde bir konuşma yaptı.

Ankara’nın 16 Nisan’daki halk oylamasında yüzde 49′luk “evet” oranıyla beklentilerinin altında kaldığını belirten Erdoğan, yeni dönemde Ankara’nın çok daha yüksek oranlarla AK Parti’nin kutlu yürüyüşüne destek olacağına inandığını ifade etti.

Türk milletinin desteğinden aldıkları güçle karşısındakilerin ne yaptığına, ne dediğine değil, kendi hedeflerinin ne olduğuna baktıklarını ve bu doğrultuda yürüdüklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bize dostluk gösterene, yüreğimiz de kollarımız da açıktır. Bize husumet besleyenin, istiklalimizi ve istikbalimizi tehdit edenin ise ne kimliğine ne cesametine bakarız. Allah’ın yardımı, milletimizin cesareti, dostlarımızın duasıyla da ezer geçeriz, hiç bu işin şakası yok.”

Türkiye’nin, sadece haklı olduğu konularda adım attığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Son günlerde bize uzatılan hiçbir dostluk elini havada bırakmadığımızı sizler de görüyorsunuz. Meseleleri diyalogla, suhulet ve aklıselimle çözmek isteyenlere karşı biz de müspet bir tavır sergiliyoruz. Ama şu gerçeği de hiç kimse aklından çıkarmamalıdır. Söz elbette önemlidir, değerlidir; konuşmak müzakere etmek belirli konularda anlaşmak elbette kıymetlidir. Fakat biz asıl neticeye bakarız, asıl uygulamaya bakarız, asıl sahada ne olup bittiğine bakarız. Yani hem müzakere ederiz hem de sahadaki operasyonlarımızı sürdürürüz.

Çünkü bizim hiçbir operasyonumuz, hiçbir talebimiz meşruiyet sınırlarının dışında değildir. Sadece haklı olduğumuz konularda söz söylüyor, adım atıyoruz. Dolayısıyla bu süreçte kendine çekidüzen vermesi, yaptıklarını sigaya çekmesi, eksiklerini tamamlayıp yanlışlarını düzeltmesi gerekenler karşımızdakilerdir. Bu ilişkilerde karşılıklı bazı küçük jestler, elbette mümkündür. Bir kez daha tekrarlıyorum, asıl hedeflerimizden, asıl iddialarımızdan, asıl beklentilerimizden verecek en küçük bir tavizimiz yoktur. Biz çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. Biz dürüst davrandık.”

“Bıçak kemiğe dayandı ve hakkımıza girildi”

“Türkiye olarak kimsenin hakkına girmedik ki geri adım atalım, kimsenin verdiğimiz sözlerle yaptığımız işler arasında dağlar gibi farklar ortaya çıkmadı ki düzeltmeye gidelim. İşte Afrin’de sabır sabır sabır…” diyen Erdoğan, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Obama döneminde Zeytinlik Harekatı olarak değerlendirilen o süreci Sayın Obama ile defalarca konuştuk. Ama hep aldatıldık. Bir değil, iki değil, üç değil, hep aldatıldık. Yaptık, yapıyoruz, yaptık yapıyoruz, geldik bu döneme. Olacaksa olacak, olmayacaksa kendi göbeğimizi kesmek zorundayız dedik.

Niye? Oradan kalkıp da kendini bilmez PYD/YPG bu teröristler, kalkar bizim topraklarımıza eğer oralardan roketler atarlarsa oralarda bizim şehitlerimiz olursa biz kalkıp buna sabredemeyiz. İşte 100′e yakın şehidimiz oldu. Artık dedik ki bitti bu iş. Bıçak kemiğe dayandı ve hakkımıza girildi. Verilen sözler yerine getirilmedi, arkamızdan işler çevrildi. Dolayısıyla ülkemizden belli beklentiler içine girenler, önce bu yanlışları bir düzeltecekler ki bizden söz istesinler, bizden talepte bulunsunlar. İşte olmayınca biz ne yaptık. Bir gece ansızın oraya girdik.”

Fırat Kalkanı Harekatı’nda 2 bin kilometrekarelik alanı kontrol altına aldıklarına işaret eden Erdoğan, şimdi orada o toprakların gerçek sahiplerinin oturduğunu belirterek, “Biz oturmuyoruz orada. O toprakların gerçek sahibi olanlar oturuyor. Bizim oralarda hevesimiz yok. Yeter ki sahipleri gelsin de oraya otursun.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi, PKK’sı da DEAŞ’ı da PYD’si de hepsi gömülmeye başladı. Biz ne dedik? ‘Bunları açtıkları çukurlara gömeceğiz’ dedik. Gömdük mü, gömdük. Gömmeye de devam edeceğiz. Ya buraları bırakıp gidecekler o kendilerine ellerini açanlara, veyahut da silahları gömecekler, üzerine de betonu atacaklar.” ifadelerini kullandı.

“DEAŞ ile gerçek anlamda savaşan ve kazanan tek ülke Türkiye’dir”

Erdoğan, Türkiye’nin bin yıldır bu coğrafyada büyük tehditlerin üstesinden geldiğinin altını çizerek “Arkasındaki destekler çekildiği zaman bu terör örgütlerini tepelemek bizim için adeta leblebi-çekirdek kolaylığındadır. Bütün dünyayı titreten DEAŞ ile gerçek anlamda savaşan ve kazanan tek ülke Türkiye’dir.” diye konuştu.

PKK’nın, dünyanın en cani terör örgütlerinden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PKK’yı arkasındaki onca desteğe rağmen 34 yıldır yerden yere çalan, tüm oyunları, tüm senaryoları boşa çıkartan yine Türkiye’dir. Hatırlarsanız bir zamanlar ülkemizin diplomatlarını haince, alçakça şehit eden bir terör örgütü vardı, sonra bir anda sesi soluğu duyulmaz hale geldi, adeta ortadan yok oldu. Velhasıl, terör örgütlerini tepelemek bizim için vaka-i adiyedendir. Yeter ki birileri ayağımıza bağ olmasın.

Kardeşlerim… ‘Sizin şer gördüklerinizde hayır, hayır gördüklerinizde şer olabilir ancak siz bilemezsiniz’ buyuruyor. Son yıllarda ülkemizin üzerinde o kadar çok oyun oynandı, o kadar çok senaryo tedavüle sürüldü, o kadar çok sabrımız zorlandı ki anlatmakla bitmez.

Peki ne oldu? Türkiye’nin toprak bütünlüğü mü zarar gördü? Hayır, tam tersine güvenlik hatlarımızı sınırlarımız ötesine taşıyoruz. Türkiye’nin toplumsal bütünlüğünde çatlak mı oluştu? Hayır, tam tersine milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliği… Gördüğünüz gibi bir olduk, beraber olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk, Türkiye olduk.

Türkiye’nin ekonomisi mi dip yaptı? Hayır, tam tersine. Geçtiğimiz yıl tahminen yüzde 7,5 düzeyinde gerçekleşen büyümeyle tüm dünyaya parmak ısırttık.”

İhracatın 36 milyar dolar olduğunu da hatırlatan Erdoğan, bu rakamın da 158 milyar doları aştığını bildirdi. Bunun daha da ilerleyeceğini ifade eden Erdoğan, “Kim ne derse desin, hiç bu yapılan ajitasyonlara falan bakmayın. Bazıları diyor ki ‘Diplomatik hareket kabiliyeti kısıtlandı.’ Hayır, tam tersine, masada ülkemiz yoksa, bölgemizle ilgili hiçbir konuda karar alınabilmesi mümkün değildir.” dedi.

“Bunların hepsini biliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Bizim ‘müttefik’ diye baktıklarımız, inanın bunlara (PYD/YPG) uçak hariç, çünkü uçağı zaten kendileri kullanıyor, her tür silahı verdiler. Zırhlı taşıyıcılara varıncaya kadar hepsini verdiler, hala veriyorlar. Konuştuğumuz zaman da ‘Biz bu tür silahlar vermiyoruz.’ diyorlar. Yapmayın, veriyorsunuz, bunların hepsini biliyoruz, adım adım takip ediyoruz, biliyoruz.”

“780 bin kilometrekareyi ilmek ilmek dokuyoruz”

Ankara Spor Salonu’na gelişinde salon dışında bekleyen partililere seslenen Erdoğan, “Bugün de 6. Olağan Kongremizle çok daha güçlenerek, çok daha heyecanlı, diri bir şekilde geleceğe yürüyeceğiz.” dedi.

“Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan” şeklindeki Rabia’yı dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“780 bin kilometrekareyle tek vatan. Unutmayın. Biz 780 bin kilometrekareye 18 milyon kilometrekareden geldik. Neydik, ne olduk. Şimdi 780 bin kilometrekareyi ilmek ilmek dokuyoruz, dokuyacağız. Burayı bölmek, parçalamak isteyenlere mezar ederiz her yeri mezar. Çukurlar açtılar mı açtılar, gereğini yaptık mı yaptık, daha da yapacağız. Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok, tek devlet. Onun için yok paralel devletmiş, şu devletmiş, bu devletmiş böyle bir şeyi tanımıyoruz. Onun için ne yapacağız bu devleti çok daha güçlü hale getireceğiz. İşte bak, sene 2002, sene 2018, nereden nereye geldik. Daha da güçlü olacağız buna hazır mıyız? Öyleyse bir olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk hep birlikte Türkiye olduk.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>