Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, YVDK Üyelerini Kabul Etti

Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, yurtdışındaki Türklerin artık çok daha başarılı olduklarına ve önemli noktalara geldiklerine dikkat çekerek, “Ülkeleri güçlü yapan sadece kendi nüfusları veya ekonomileri değildir; güçlü bir diasporası olan ülkeler çok daha güçlü oluyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, kabulde yaptığı konuşmada, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu’ndan büyük beklentiler olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, “Ülkeleri güçlü yapan sadece kendi nüfusları veya ekonomileri olmuyor. Ülkelerin güçlü bir diasporası varsa o zaman çok daha güçlü oluyorlar” dedi.

“KURUL, YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞIMIZIN DAHA İYİ ORGANİZE OLMASINA KATKI SAĞLAYACAK”
Kurulun yurt dışındaki vatandaşımızın daha iyi organize olmasına katkı sağlayacağına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Öğrenci olarak gittiğimiz ülkelerde bugün artık çok farklı konumlarda varız; siyasetçiler olarak varız, o ülkenin büyük işadamları olarak varız, o ülkenin önemli bilim insanları olarak varız, kültür-sanat dünyasının çok önemli temsilcileri olarak varız. O ülkelerde çok etkin şahsiyetler var. Türkiye örgütlü olursa, dayanışma içinde olursa bundan faydalanır” diye konuştu.

İLİŞKİLERİN ZENGİNLEŞMESİNE KATKI
Türkiye’nin her bakımdan Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyelerinden beklentisinin büyük olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, kurul üyelerinin, bir taraftan bulunduğu ülkelerde Türk toplumunu en iyi şekilde temsil edip kendi aralarında dayanışmanın en iyi şekilde oluşmasına çalışırken, diğer taraftan da Türkiye ile bulundukları ülkeler arasındaki ilişkilerin zenginleşmesine katkı sağlamalarının beklendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, üyelerin aynı zamanda Türkiye’nin yurtdışında daha iyi tanıtılmasına katkı sağlayacaklarını olan inancını dile getirdi.

“TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ BİR HALE GELDİ”
Ülkemizin son 10 yıl içerisinde pozitif şekilde imajının yükseldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Ben esas, büyük trende bakıyorum. Bundan 10 yıl önce Türkiye büyük ekonomik krizlerle veyahut çok büyük temel insan hakları meselesiyle dünya gündeminde olurdu. Bugün baktığımızda, bu son günlerdeki problemleri bir kenara bıraktığımızda, Türkiye daima yükselen bir ekonomi olarak, daima yatırım yapan bir ülke olarak, daima ekonomisi büyüyen bir ülke olarak dünya gündeminde oldu. Ayrıca son 10 yıl içerisinde çok köklü reformları gerçekleştirdik Türkiye’de. Bu reformlar, siyasi reformlar, demokratik reformlar, hukuk reformları ve ekonomik reformlar hepsi el ele olduğu için Türkiye bugün çok güçlü bir hale geldi. Eminim ki sizler de anavatana bağlı Türk kimliğini taşıyan insanlar olarak, daima gururlandınız ve daima başınız dik oldu.”

“ARTIK DÜNYA İLE BULUŞMUŞ BİR TÜRKİYE VAR”
Reform sürecinin devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün bunlar olurken Türkiye’nin potansiyeli de dünyada ve özellikle Avrupa’da çok daha fazla ilgi uyandırmıştır. Bunun neticesinde de çok büyük yatırımlar Türkiye’ye gelmeye başladı. Bunun daha da güçlü bir şekilde devam etmesi gerekir. Bundan hiç birinizin tereddüdü olmasın. Artık dünya ile buluşmuş, birleşmiş bir ülke var” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yurt dışındaki vatandaşlarımızın, kendi kimliklerini muhafaza etmesi ve Türkiye’ye olan aidiyetlerini unutmadan, yaşadıkları ülke ile entegre olmasını sağlamanın önemli olduğunu da anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, bu konuda da kurul üyelerine önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. (ytb.gov.tr)

Comments are closed.