Dalmaz, Avrupa Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Genel Merkezi’nde seminer verdi

Genel Merkezi Hollanda’nın Zeist kentinde bulunan Avrupa Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti, Ramazan Ay’ı öncesi Hollanda’daki bütün üyelerine yönelik, kısa adı TİES olan Teşkilat İçi Eğitim Semineri düzenledi.

Semineri Avrupa’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan İslam Toplumu Milli Görüş’ün (IGMG) Kuzey Hollanda Bölge Başkanı Oktay Dalmaz verdi.

Avrupa D. Türkistan Maarif Cemiyeti yöneticileri, kendilerinin Türkiye’lilerden çok daha sonra Hollanda’ya geldiklerini, teşkilatlanma konusunda tecrübeli olan Milli Görüş Teşkilatları’ndan istifade etmek istediklerini, bunun için Kuzey Hollanda Milli Görüş Federasyonu Başkanı Oktay Dalmaz’ı davet edip TİES çalışmasında bulunmak istediklerini söyledi. Amaçları, özelde Hollanda’ya, genelde ise Avrupa’ya gelen Uygur Türkleri’nin asimile olmadan dinlerini ve kültürlerini yaşatabilmek olduğunu belirten yetkililer, cemiyet bünyesinde kendi ilahiyatçı hocalarıyla herkese açık Kur’an ve hafızlık eğitimi de veriyor.

Uygur Türklerinin yanısıra Fas’lı ve Türk öğrencilerin de eğitim gördüğü merkeze yüzlerce kilometre uzaklardan gelerek din kültürü, ahlak bilgisi, Kur’an ve hafızlık eğitimi alan çocuklar da mevcut.
Hizmetlerini sürekli ve daha iyi şartlarda vermek için cemiyet yöneticileri, bulundukları merkez binayı satın almak için bir süre önce çalışma başlattı.

Dalmaz da Avrupa Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’ni destekleyeceklerini, binanın satın alınabilmesi için Kuzey Hollanda Milli Görüş Federasyonu’na bağlı bütün camilerde yardım toplatma kararı aldıklarını söyledi.

Muhammed Ulu – Zeist

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>