BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Damka, ‘İstikrarlı Türkiye istikrarlı Balkanlar demektir’

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Damka, “Sadece Müslüman nüfus için değil Müslüman olmayan Balkan nüfusu da Türkiye’yi yakından takip ediyor. Çünkü, İstikrarlı bir Türkiye istikrarlı bir Balkanlar demektir” dedi.

'İstikrarlı Türkiye istikrarlı Balkanlar demektir'İSTANBUL (AA)-Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Balkan ülkelerinin Türkiye’deki referandum sürecini çok yakından takip ettiğini belirterek, “Çünkü, İstikrarlı bir Türkiye istikrarlı bir Balkanlar demektir.” dedi.

Damka, AA muhabirinin, 16 Nisan’da Türkiye’de yapılacak halk oylamasına Balkan ülkelerinin yaklaşımı ve bölgedeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Türkiye’deki anayasa değişikliğinin Balkan ülkelerini olumlu yönde etkileyeceğini vurgulayan Damka, istikrarlı bir Türkiye’nin, istikralı Balkanlar anlamına geleceğini ifade ederek, “Gözümüz, kulağımız Türkiye’de.” diye konuştu.

Türkiye’deki olası istikrarsızlığın Balkanlar’ın istikrarsızlığı anlamına geldiğini söyleyen Damka, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin son zamanlarda Balkan ülkeleri üzerinde pozitif etkisi çok fazla. Dolayısıyla biz de çok yakından bu referandumu takip ediyoruz. 15 Temmuz’da da Türkiye’yi yakından takip ettik. Çünkü fazlasıyla bizi etkileyecek bir olaydı. Türkiye’nin istikrarsızlaştırılması, Balkanlar’a ilgisinin azaltılması, farklı güçlerin Balkanlar’la ilgilenmesi anlamına gelecekti ve bu da farklı savaşların ortaya çıkmasına neden olacaktı.

Dolayısıyla Türkiye’de olup bitenler Balkanlar’da yakından takip ediliyor. Bu sadece Müslüman nüfus için değil Müslüman olmayan Balkan nüfusu da Türkiye’yi yakından takip ediyor. Çünkü, İstikrarlı bir Türkiye istikrarlı bir Balkanlar demektir.”

“Türkiye, Balkanlar için model olabilir”

Damka, Türkiye’de bir partinin uzun yıllar iktidarda kalmasının büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

Tek parti iktidarının Türkiye’yi ileri taşıdığına vurgu yapan Damka, ayrıca Türkiye’de büyük bir güvenin oluşmasına da neden olduğunu söyledi. Damka, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de şunu çok somut bir şekilde gördük. Uzun yıllar tek partinin iktidarda kalmasının Türkiye’de nasıl bir güven oluşturduğunu, ülkeyi nasıl ileriye doğru götürdüğünü gördük. Bu referandumun amaçlarından biri de tamamıyla herhangi bir partiye bağlı kalmaksızın , istikrarlı bir sistemi ortaya koymak, oluşturmak. O yüzden Türkiye’nin bu anlamda doğru bir adım attığına inanıyorum. Tabii referandumdan çıkacak sonuç da halkın iradesi, halkın kararı olacaktır.”

Damka, Türkiye’de halk oylamasıyla birlikte gelecek anayasa değişikliğinin kendileri için de bir örnek teşkil edeceğini belirtti. Birçok konuda Türkiye’yi model aldıklarını ifade eden Damka, şunları anlattı:

“Türkiye’deki anayasa değişikliğinin Balkan ülkeleri üzerinde büyük bir etkisi olacak. Biz zaten birçok şeyde Türkiye’yi model olarak alıyoruz. Çünkü Balkan ülkelerinin de istikrarlı bir siyasi sisteme ihtiyacı var. Ve bunun için çabalıyoruz. Kosova yeni yeni hükümeti oturtmaya çalıştığı için belki şimdi erken ama daha sonra Türkiye’deki sistem değişikliğinin bizim için iyi örnek olacağından eminim. Ve ben bu yeni yönetim sistemin Türkiye’de başarılı olacağına eminim. Bu bunun sadece Balkanlar’a değil birçok bölgeye de etki edeceğini düşünüyorum.”

“Balkanlarda ‘hayır’ kampanyası yok”

Damka, PKK ve FETÖ’nün Avrupa’da “hayır” kampanyası yürütmesine ve Avrupa’nın bu örgütlerin çalışmalarını desteklemesine karşın Balkanlarda böyle bir olayın yaşanmadığını söyledi.

Şu ana kadar PKK ve FETÖ gibi örgütlerinin çalışmalarına destek veren herhangi bir Balkan ülkesi görmediğini dile getiren Damka, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Avrupa’nın tam aksine Balkanlar’daki halkın çoğu referandumdan ‘evet’ çıkmasından yana. Çünkü Balkan halkı yeni sistemle birlikte Türkiye’nin daha da istikrarlı bir ülke olacağını düşünüyor. Dolayısıyla Balkan halkları olarak gözümüz, kulağımız Türkiye’de. Ve Türk halkının şu ana kadar Türkiye’de olup bitenleri göz önünde bulundurarak doğru bir tercih yapacağına inancımız tam.”

“Balkan ülkeleri kendi istikrarları için FETÖ’yü bitirmek zorunda”

Damka, “üzülerek” Balkanlar’daki FETÖ yapılanmasının devam ettiğini söyledi.

Balkan hükümetlerinin bu yapılanmanın önüne geçmek için bir takım önlemler aldığını fakat bunların yeterli olmadığını dile getiren Damka, “Balkan ülkelerinin kendi gelecekleri için acil önemler alması gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye’deki girişimin benzeri Balkanlar’da yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>