Darmstadt ATİB Emir Sultan Camii Birleşmiş Milletler ‘Çevrecilik Ödülü’ aldı

EUTURKHABER/DARMSTADT (ÖZEL) Hessen Biyoçeşitlilik Stratejisi – Ekolojik dengenin korunması ve yükseltilmesinin teşvik edilmesi doğrultusunda ATİB Emir Sultan Camii’nin arazisinin uygun olacağı düşüncesi ile Darmstadt Türk İslam Merkezi e.V. (Emir Sulta Camii), NABU Darmstadt e.V. Almanya’daki Abraham Forum “Abrahamschen Forums in Deutschland e.V.” gibi kuruluşların içinde olduğu organizeye katıldı.

Caminin tavanına yerleştirilen Güneş Enerjisi Panelleri, bahçenin ağaçlandırılması ve yaban kirazı dikilmesi, minare ve tavana yarasa ve atmaca yuvalarının konulması gibi faalitlerinden dolayı Darmstadt ATİB Emir Sultan Külliyesi UN-Dekade für biologische Vielfalt (Birleşmiş milletler) çevrecilik ödülüne layık görüldü.

Bu ödülün alınmasında başta YK üyesi Şenay Altıntaş olmak üzere Dernek Bşk. Ragib Yazıcı Din görevlisi Emrah Doğan, dernek yönetimi ve cemaatin büyük gayretleri oldu.

06.09.2018 Perşembe günü Emir Sultan Camiinde gerçekleşen Ödül Töreninde Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı bir konuşma yaparak; “Camilerin alışılagelen fonksiyonlarının dışına çıkarak Almanya’da böyle ödüller alması bizleri fazlası ile memnun etmiştir. Bu tip faaliyetler cemiyetlerimizin saygınlığını artıracaktır” dedi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Törene Frankfurt Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, Darmstadt belediyesi ve değişik STK lar ve vatandaşlar katıldılar. Ödülü Dr. Jürgen Micksch, Emir Sultan Camii adına Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Altıntaş’a takdim etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>