Delmenhorst Islam Toplumu (IGD) İftarda Buluştu.

Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Delmenhorst kentinde üç İslami çatı kuruluş mensubu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB),Islam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Mevlana Camii ve Delmenhorst Entegrasyon ve Eğitim Derneği’nin (DIBV) oluşturduğu “Delmenhorst Islam Toplumu” (IGD), birlikte iftar vermenin sevincini yaşadı ve yaşattı.

Delmenhorst Belediye Başkanı Axel Jahz himayesinde, tarihi ve modern yapısıyla beğenilen Hotel zur Riede verilen iftarda, Almanya’nın Integrastion Devlet Bakanı Aydan Özoğuz , Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay, Delmenhorst Belediye Başkanı Axel Jahn, IGMG Genelsekreteri Bekir Altaş, IGMG Bremen Bölge Başkanı Ekrem Kömürcü, DİTİB Aşağı Saksonya Başkanı Mahmut Andiz, ev sahibi dernek başkanları Zafer Çiftçi (İGMG) ve Yusuf Aliç (DIBV) Yahudi ve Hiristiyan Dini temsilcileri, yerel siyasetçiler, Delmenhorst ve çevresinden işadamları, dernek başkanları ve temsilcilerinden oluşan çok sayıda Türk-Alman davetli yer aldı.

Yunus Altun hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda İGD adına selamlama konuşması yapan Zafer Çiftçi ,Ramazan’ın öneminden söz ederken, bu ayın ruh ve bedeni temizlediği gibi, aile ve komşu bağlarını peçinleştirdiğini söyledi.

DİN HÜRRİYETİ ANAYASAL HAKTIR
Almanya’nın Integrastion Devlet Bakanı Aydan Özoğuz “İslam Almanya’ya aittir”, farklı dinlerin birlikte barışçıl bir yaşama özenle gayret göstermesiyle tanındığını belirttiği Delmanhorst kentine gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederken, inanç hürriyetine de değinerek, bunun anayasal bir hak olduğunu kaydetti. Birlikte yaşam için birlik ve beraberliğin önemine değinen Özoğuz, büyük dinlerin bir çok benzerliğinden söz etti. Karşılıklı anlayış, saygı ve tolerans içerisinde yaşanılmasından yana olduğunu dile getiren Almanya’nın Integrastion Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, davetlilere hitaben, “Almanya’yı kendi ülkeniz gibi görmenizi istiyorum” diye konuştu. Bu arada, IGMG Delmenhorst Mevlana Camii Baskani Zafer Çiftçi Bayan Aydan Özoğuz ’a, uyum ve dinlerarası diyaloğa verdiği destekten dolayı Delmenhorst´un Resim Tablosu hediye edilerek teşekkür edildi. Belediye Başkanı Axel Jahn, salonu dolduran davetlileri göstererek “Farklı din ve kültürleri bir masada buluşturan Ramazan Ayı ve iftar programları güzel bir gelenek. Bu vesile ile,“Bu ülke hepimizin” dedi.

Başkonsolos Mehmet Günay konuşmasında, karşılıklı değerlere saygı gösterildiğini belirttiği Delmenhorst kentine severek geldiğini ifade etti. Almanya’da yaşayan üç milyon Türk kökenli vatandaşların yıllar içerisinde çeşitli kesimlerde başarılı bir şekilde yer aldıklarına dikkat çeken Başkonsolos, “Bu başarının artması açısından burada yaşayan gençlerimize her alanda fırsat eşitliği sağlanması arzumuzdur” diye konuştu.
IGMG Genelsekretäri Bekir Altaş bu ülkede yasayan Müslümanların kendilerini bu toplumun bir parçası, Almanya’yı da vatanları olarak gördüklerini anlatan Bekir Altaş, farklılıkların ve önyargıların elbirliğiyle giderilmesi gerektiğini vurguladi, bu konuda özellikle medya ve politikacılara büyük görevler düştüğünü söyledi. IGMG bir çok kültürün birarada yaşadığı toplumlarda önyargıları ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak ve kültürlerarası köprüler kurmak için çaba sarfetmektedir.

IGMG bünyesindeki Buyurun ben Müslümanim, Komusşlarımızla Iftara davet etmek üzere bir cok yapilan calismalardan bahsederek, bu anlamda iletişim köprülerini kurmayı bir görev olarak addetmektedir. Kültürler ve dinlerarası kurulacak sağlıklı bir diyalog, bu yöndeki çalışmaların başında gelmektedir. Bu çalışmaların başlıca sebebi ise sadece başarıya ulaşmış bir diyaloğun Almanya’daki farklı kültürlerin birbirlerine yanaşmalarına ve bu yanaşmayı karşılıklı zenginlik olarak algılamalarına sebep olacağı anlayışıdır dedi. Dünya’da zulüm gören Müslümanlara da değinerek, bu acıların son bulmasını dilediğini diyerek, programı organize edenlere teşekkür etti. Ahmet Özbal hocanın okuduğu ezan ile iftarlar açıldı.

Abdulhamit Irmak/Bremen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>