Din Hizmetleri Ataşesi Butzbach Fatih Camisini ziyaret etti

EUTURKHABER/BUTZBACH-Geçtiğimiz cuma günü TC. Frankfurt Din Hizmetleri Ateşesi Sıddık Yıldırım, Butzbach DİTİB Fatih Camii’ne iade-i ziyarette bulunarak cemiyet hakkında bilgi aldı. Cuma öncesi cemaata da hitab eden Yıldırım, ‘Namaz ve önemi’ konulu bir de sohbette bulundu.Cemiyetin birimlerini gezerek bilgi alan Yıldırım’a daha sonra Kadın Kollarının hazırladığı Lahmacun ikram edildi. Cemiyet Başkanı Tahsin Köşker, din görevlisi ve yeni Fatih Camii yönetimiyle birlikte TC Frankfurt Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım’ı geçtiğimiz aylarda makamında ziyaret ederek yönetimi tanıtmıştı.

YouTube Preview Image (Videoyu TIKLA/İZLE)

Butzbach cemiyet başkanı Kahramanmaraş’lı Tahsin Köşker, yeni yönetim kuruluyla hizmet bayrağını eline almış dinamik bir genç. Fatih Camii olarak 125 üyesi ile birlikte Butzbach’ta yaşayan Türk vatandaşlarına kısıtlı imkanlara rağmen hizmet sunmaya çalışıyorlar.

Ev olarak kullanılan binayı restore ederek namaz kılınacak hale getirmişler. Daha sonra satın alınan binada gençlik ve kadın kolları vasıtasıyla hizmetler sunmaya devam ediyor.

1993 yılında kurulmuş ve aynı tarihte satın alınmış olunan Butzbach DİTİB Fatih Camii, Ludwigstraße 14 adresinde faaliyetlerini sürdürüyor. Yeni başkan Tahsin Köşker’den Fatih Camii hakkında bilgi aldık.

Cemiyet binasının bugün ihtiyaca cevap vermediğine değinen başkan, yeni bina almak üzere araştırmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, ”Hayırseverlerin cemiyetin bu girişimine destek vereceklerine inancım tamdır” dedi.

Başkan Köşker, ”28 bin nufuslu Butzbac’ta yaklaşık 250′ye yakın Türk aile yaşamakta. Ortalama 850 kişinin bulunduğu Butzbach’ta müslüman kardeşlerimizin ibadetlerini yerine getirecek bir mekan olan Fatih camimizi, çocuklarımızın asimile olmadan entegre olmalarını sağlamak, inanç ve kültürüne bağlı, yaşadığı ülkenin kanunlarına saygılı bireyler olarak yetiştirmek temel amacımız” dedi.

Başkan Tahsin Köşker(sağda) ile birlikte

Butzbach DİTİB Fatih Camii Din görevlisi Sami Bozburun: ”Birbuçuk yıldır burada vazife yapıyorum. Elimdeki imkanlar dahilinde cemaata, çocuklara ve gençlere irşad ve eğitime devam ediyorum.

Özellikle gençlerimizle her hafta cuma akşamları sohbetler yapıyoruz.

Hafta sonları 50/60 çocuğumuza başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere gerekli ilmihal bilgilerinin yanısıra yaşadığımız ülkenin kanun ve kurallarına uymalarını öğütlüyoruz.

Gençliğimizi her türlü kötü alışkanlıklardan uzak olarak yaşamaları ana-babaya ve komşuya iyi davranma kültürüyle eğitiyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>