Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başkonsoloslarıyla Berlin’de bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin Batı Avrupa ülkelerinde görev yapan başkonsoloslarıyla Berlin’deki büyükelçilik binasında bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’da 9 Türkün hayatını kaybettiği cinayetlerle ilgili olarak, “Bu buzdağının arkası ortaya çıkarılmalı. Bunun takipçisi olacağız. Bu 3-4 tane kendini bilmezin tavrı olarak geçiştirilmeyecek kadar ciddi bir meseledir” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin Batı Avrupa ülkelerinde görev yapan başkonsoloslarıyla Berlin’deki büyükelçilik binasında bir araya geldi.

Buradaki konuşmasında Almanya’daki Neo Nazi cinayetlerine değinen Davutoğlu, “Bizim kimseye millet olarak toplu suç isnat ettiğimiz yoktur. Bu cinayetler dolayısıyla bütün Almanları suçlu görmüyoruz” dedi. Davutoğlu, “Ama bu cinayetleri işleyen kimse, bu cinayetleri cesaretlendiren kimse onların da takipçisi olacağız. Bir daha bu cinayetlerin işlenmemesi için takipçi olacağız” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“Şunu görmesi lazım artık bütün Avrupa’nın. Türkler bu kıtanın asli ve vazgeçilmez varlıklarıdır ve bu böyle olacak. Onları sürmek de mümkün değil, yıldırmak da mümkün değil, bıktırmak da mümkün değil. Aksine onlardan istifade etmek mümkün.”

Davutoğlu, Avrupalıların özellikle yabancı düşmanlığı konusunda ciddi bir özeleştiri yapmaya ihtiyaçları bulunduğunu ifade etti. Almanya’da 9 kişinin öldürülmesinden sorumlu çetenin parçası olan, davanın baş sanığı Beate Zscheape’nin mahkemede sergilediği tavrın bile bir zihniyeti yansıttığı kaydetti. Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Vicdandan bigane, ahlaktan bigane, hiçbir vicdan sızlaması olmadan sakız çiğniyor. Rahat. Peki o şahsen mi yaptı bunu. Kim ona bu antrenmanı, tiyatroyu oynattı? Bunu sorma hakkına sahibiz biz. İnsanlığın vicdanıyla hemhal olmayanlar acı çekenlerin karşısında bu şımarık tavrı sergileyenler ve ona göz yumanlar insanlık karşısında mahcup olurlar. Mesele sonunda eğer şuna getirilecekse bunu hiçbir zaman kabul etmedik, etmeyeceğiz, herkes bilsin. Aldatılmış bir genç kızın 3-4 kişiyle yaptığı cinayet. Hayır. Bu buzdağının arkası ortaya çıkarılmalı. Bunun takipçisi olacağız. Bu 3-4 tane kendini bilmezin tavrı olarak geçiştirilmeyecek kadar ciddi bir meseledir.”

Üstü örtülmemeli

Bunun Almanya için de ciddi bir mesele olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Almanya başta olmak üzere bütün Avrupa’nın ciddi bir özeleştiriden, ciddi bir vicdan yenilenmesinden geçmesi lazım” dedi.

Davutoğlu, “Eğer bunlar örtülürse, eğer ‘bunlar bizim yaramaz çocuklarımız, şimdilik idare edelim’ denirse, eğer başka milletlerin teröristi olur da benim milletimden terörist çıkmaz denirse, bilinsin ki o bütün Avrupa için başlı başına bela olur” diye konuştu.

Davutoğlu, “9 vatandaşımızın şehitlikleri ve masum kanları üzerinde bir muhasebe imkanı var Avrupa için, Almanya için. Bu muhasebeyi doğru yaparlarsa herkes kazanır. En çok kendileri kazanır. Ama üstünü örterlerse ve yabancı düşmanlığını buz dağının altı olarak saklayıp, üstündeki birkaç kişiyle uğraşırlarsa, Avrupa büyük bir felaketle karşı karşıya kalır” dedi.

Neo Nazi cinayetlerine kurban giden vatandaşların aileleriyle görüştüğünü belirten Davutoğlu, ailelerin mahkemede vakur bir duruş sergilediklerini ifade etti ve “İbret-i alem olsun” dedi.

Kimse bizi asimile edemez

Davutoğlu, şimdi önemli bir sınavdan geçildiğini kaydetti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı “entegrasyon ile asimilasyon arasındaki farkı herkesin idrak etmesi lazım” sözünü hatırlattı. Davutoğlu, “Bizim kültürel tarihimiz bir entegrasyon tarihidir. Ama asimilasyon denirse kimse bizi hiçbir şartta asimile edemez. Çünkü asimile edecek olanın asimile olacak olana üstün olması lazım. Biz bu üstünlüğü kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Ailenin korunmasının önemine işaret eden Davutoğlu, son dönemde ailelerinden alınarak Avrupa ülkelerinde koruyucu ailelere verilen çocukları hatırlattı. “Kaybedilen toprak parçası geri kazanılabilir ama kaybedilen nesiller geri kazanılamaz” diyen Davutoğlu, bunun için devletin her türlü tedbiri almaya kararlı olduğunu söyledi.

MENDERES SiNGiN BERLiN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.