DİTİB Eyalet Birliği projelerini tanıttı

Der DITIB Landesverband Südbayern hat sich vorgestellt

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Güney Bavyera Eyalet Birliği, Din Hizmetleri Ataşeliği ile beraber Münih Başkonsolosu’nun da katıldığı yemekli bir Basın Toplantısı ile Türk ve Alman medya temsilcilerine yeni projelerini tanıttı.

2009’dakurulan ve 90 cemiyeti temsil eden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Güney Bavyera Eyalet Birliği yemekli bir Basın Toplantısı düzenledi. Mehmet Akif Camii ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’ndaki

DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği ve Münih Din Hizmetleri Ataşeliği Türk gazeteciler ile Basın Toplantısı düzenlediler.

toplantıda Türk ve Alman medya temsilcilerine yeni projeler tanıtıldı. 25 bin üye ve 75 bin Müslümanı temsil eden Eyalet Birliği’nin 2. Başkanı ve DİTİB Genel Merkez Bölge Görevlisi Aykan İnan, başlangıçta DİTİB Köln Merkez Camii hakkında aktüel bilgiler verdi.

Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş (sağda) ve Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal (solda) Türk gazetecilere yeni etkinlikler hakkında bilgi verdiler.

Münih Başkonsolosluğu ile işbirliği

Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş konuşmasında Münih’te Bülent Kullukçu’ya ait sanat galerisinde sözde Ermeni soykırımını ele alan ve üç gün sürecek olan sanat etkinliğine duyulan rahatsızlığı dile getirdi ve DİTİB ile iyi işbirliğinin devam edeceğini bildirdi. Ocak 2014’de yeni göreve başlayan Münih Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi ve Eyalet Birliği Dini Danışma Kurulu Başkanı Kuddusi Uysal ise yaptığı konuşmada “Camiler sadece namaz kılınan yerler değil, aynı zamanda birer eğitim yuvalarıdır.

bir bölge olan Güney Bavyera’da zor bir görevde bulunuyoruz” dedi ve Uluslararası İlahiyat Projesi hakkında bilgi verdi. Ataşe Uysal bölge genelindeki Çanakkale Şehitlerini Anma ve Kutlu Doğum Programlarını, özellikle 27 Nisan’da Münih’te toplu Kutlu Doğum programını ve Güney Bavyera’daki on bölgede yapılan Hutbe, Ezan, Dini Bilgiler ve Kuran-ı Kerim okuma yarışmalarını tanıttı.

Eyalet Birliği’ne Anayasaya uygun Din Dersi verme yetkisi

Eyalet Birliği Başkanı Oğuz Taşdelen, DİTİB Irkçılık & Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu sayesinde ırkçılığa karşı mücadelede daha etkin çalışmalar yapıldığını vurguladı. Türk ailelerini, gençlik daireleri ve bu dairelerin sunduğu imkan ve hizmetler, yasal haklar ve koruyucu aileler hakkında bilgilendirmek ve Müslüman koruyucu aile bulmak için yürütülen “Sorun Algısından Şans Algısına: Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri” projesi hakkında bilgi verdi.

Dini cemaat olarak resmiyet kazanmak ve Almanya Anayasası’nın 7. Maddesi 3. fıkrasına uygun inanca bağlı Almanca İslam Din Dersi vermek için Mart ayının sonunda Bavyera Eğitim Bakanlığı’na verilen başvurunun olumlu sonuçlanmasının Eyalet Birliği’nin en büyük hedefi olduğunu belirtti.

Bayanlar ve gençlerden aktif katılım

Eyalet Kadın Birliği Başkanı Nurgül İnan, Güney Bavyera’da temsil ettikleri 90 Kadın Kolları hakkında bilgi verdi. Nurgül İnan, camilerdeki Kadın Kolları’nın kurulmasını sağladıklarını, bayanlara cenaze yıkama semineri verdiklerini, Aile ve Adalet Bakanlıkları ile görüştüklerini, İslam tarihindeki önemli bayan şahsiyetleri Almanca tanıttıklarını ve farklı konferanslar ile açıkoturumlara aktif katıldıklarını açıkladı.

Eyalet Gençlik Birliği Barış Bilen ise resmi Bavyera Gençlik Kurumu’na (Bayerischer Jugendring) üye olarak 90 DİTİB Gençlik Kolları için daha fazla imkanlar sağlamak istediklerini açıkladı. Bilen, “Hedefimiz sevilen ve sayılan erdemli gençlik yetiştirmek. Bavyera’da Mayıs ayından itibaren Türkiye’den konuşmacılar ile bölge sohbetleri başlatıyoruz“dedi.

Aykan İNAN/MÜNIH

ALMANCA:

Der DITIB Landesverband Südbayern hat sich vorgestellt

Der DITIB Landesverband Südbayern hat sich zusammen mit dem Referat für Religionsangelegenheiten des Generalkonsulats der Republik Türkei bei einer Pressekonferenz vorgestellt. Im Konferenzsaal der Mehmet Akif Moschee in München nahmen der DITIB Landesvorstand sowie der Generalkonsul Eriş und der Religionsattache Uysal teil.

 Der 2009 gegründete DITIB Landesverband Südbayern der Türkisch-Islamischen Union als Vertreter der 90 DİTİB Türkisch-Islamischen Gemeinden in Südbayern und 75.000 Muslimen hat sich zusammen mit dem Referat für Religionsangelegenheiten des Generalkonsulats der Republik Türkei bei einer Pressekonferenz der türkischen Presse vorgestellt und die künftigen Projekte erklärt. Im Konferenzsaal der Mehmet Akif Moschee und Kulturzentrum nahmen der DITIB Landesvorstand sowie der Generalkonsul der Republik Türkei Hidayet Eriş und der Religionsattache Kuddusi Uysal teil. Landesbeauftragter und 2. Vorsitzender Aykan İnan informierte zuerst über aktuelle Ereignisse aus dem Bundesverband in Köln.

Generalkonsul Eriş sprach ein Kunstprojekt in der Galerie Bülent Kullukçu an und stellte seine Unterstützung für künftige Veranstaltungen der DİTİB an.

Der seit Januar 2014 amtierende Religionsattache im Generalkonsulat der Republik Türkei in München und zugleich Religiöser Beirat des Landesverbandes Kuddusi Uysal sagte, dass die “Moscheen nicht nur Orte zum Beten, sondern auch Bildungszentren” sind und informierte über theologische Projekte seines Referats.

Vorsitzender des Landesverbands Oğuz Taşdelen informierte über die DITIB Antirassismus & Antidiskriminierungsstelle sowie über das Projekt “Jugendämter: Von Problemzentrierung zur Chancenorientierung” um Brücken zwischen der Bevölkerung und den Jugendämtern zu bauen. Taşdelen kündigte an, dass der Antrag auf Anerkennung als Religionsgemeinschaft und Erteilung von bekenntnisorientiertem islamischen Religionsunterricht gemäß § 7 (3) GG als größtes Ziel des Landesverbands Ende März beim Bayerischen Staatsministerium für Bildung und Kultus eingereicht wird.

Nurgül İnan informierte als Vorsitzende des Landesfrauenverbandes über die Aktivitäten für die 90 Frauengruppen in Südbayern. Sie klären über Seminare, Vorträge und Treffen mit Ministerien über die muslimische Frau auf. Barış Bilen als Vorsitzender des Landesjugendverbandes erzählte über die Gespräche mit dem Bayerischen Jugendring über die Aufnahme der 150 DITIB Jugendgruppen in ganz Bayern. Bilen strebt eine tugendhafte muslimische Jugend an und will dafür monatliche Vorträge organisieren.

Aykan İNAN/MÜNCHEN

Comments are closed.