DİTİB Köln Chorweiler Merkez Camii’ne turist akını…!

DİTİB Köln Chorweiler Merkez Camii iki ay içerisinde beş ayrı Amerikalı turist gurubu ağırladı. Cemiyet başkanı Hakan Aydın;’Bu turistler Gemi turlarıyla Almanya’ya gelen bu guruplar. Daha önce gelen ilk gurup bizimle internet sayfamız üzerinden irtibata geçmiş ve camimizi ziyaret etmek istediklerini bildirmişti.’ dedi.

Dernek başkanı Hakan Aydın ve din görevlisi Halim Algan sorulan sorulara doyurucu cevaplar vermeleri ve camide sıcak bir biçimde ağırlanmaları neticesinde, ilk gelen gurubun tavsiyeleri ile diğer guruplar da camiyi ziyarete gelmeye başladı. Başkan Hakan Aydın; ‘Her gelen gurup yaklaşık olarak 50 kişiden oluşuyor. Köln kentini ziyarete gelen Amerikalı turistlerin muhakkak uğramak ve görüşmek istediği bir cami merkezi haline gelmek bizleri sonsuz mutlu etmektedir.

Gelen kişilerin çoğunluğu ilk defa bir müslümanla irtibata geçtiklerini ve çok etkilendiklerini bildiriyorlar. Çay ve lokum ikramıyla ziyaretler son buluyor, ayrıca caminin yardım kutusuna  bagışta da bulunuyorlar. Bu da gösteriyor ki, Almanya’da yaşayan bizler kendimizi ve camimizi tanıtmadığımız sürece, başkaları müslümanları kötü tanıtmaya devam edeceklerdir. Bu tip faaliyetler ehil kişiler tarafından yapıldığı takdirde ön yargıların yıkılması mümkündür. Ziyaret sonunda gelen tepkilerden bazıları şöyle;

- Dünyanın böyle kişilere ve anlayışa çok ihtiyacı var.

- Ezan ve namaz ortamından büyülendiklerini söylüyorlar.

- Amerika’da cami ve müslümanlarla irtibatı olan kişi sayısı oldukca az.

- Okunan Kur’an ayetlerinin ingilizce fotokopilerini taleb ediyorlar ve çok etkilendiklerini söylüyorlar.

Chorweiler camii yaklaşık 200 civarında çocugumuza eğitim veren, 40 civarında ana sınıfı, gurubu olan, 50 civarında gencin katıldığı başarılı futbol takımı olan ve bay ve bayanlara yönelik yoğun eğitim faaliyetleri yürüten aktif bir kültür merkezidir.’ Dedi.

KÖLN/Chorweiler-euturkhaber.com

Comments are closed.