BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

DİTİB; Yeni Zelanda’da camilere yapılan saldırıları lanetliyoruz./wir verurteilen den terror

ERCÜMENT AYDIN/KÖLN-Bugün Yeni Zelanda’da vuku bulan terör eylemleri bütün Müslümanları derinden sarsmış, öteki inanç mensuplarına karşı güdülen derin kin ve düşmanlığın açığa çıktığı menfur bir saldırı gerçekleşmiştir. Cuma namazını eda etmek üzere toplanan kardeşlerimizin hunharca katledildiği bu olay, İslam âleminde tarifsiz bir acıya sebep olmuştur.

Çocukları bile katledecek kadar nefretle beslenmiş ve bütün insani değerleri tarumar olmuş vicdan yoksunu katiller tarafından yapılan bu saldırı, insanlığı karanlıklara sürüklemek isteyenlerin bu yöndeki çabalarını gösteren karanlık örneklerden biri olarak tarihe geçmiştir. Bu terör eylemini bir film gibi alenen yayınlayarak ölen ve yaralananlarla alay eden saldırganların görüntülerdeki rahat tavırları, acımasızlıklarına ve vahşet odaklı bir örgütlenmeye işaret etmektedir.

Bütün dinlerde ve medeniyetlerde savaş zamanlarında bile saldırılardan muaf tutulan, insanların sükûnete ulaştığı, barışın ve toplumsal birliğin huzurlu mekânları olan ibadethanelere yönelik gerçekleştirilen ve gittikçe artış gösteren bu tür saldırılar, bütün dünyadaki cami cemiyetlerini tedirgin etmektedir. Bu sebeple gerçekleştirilmesi muhtemel terör eylemlerine karşın bütün ülkelerin güvenlik ve emniyet makamlarının, camilerin ve Müslümanların güvenliğini temin etme yönünde daha hassas ve dikkatli olmaları, Müslümanlarla empati kurarak toplumsal dayanışmanın sağlanmasına yönelik adımlar atmaları ve olayın tüm faillerini en kısa zamanda yakalayarak din kardeşlerimizin ve camilerin güvenliğini acilen temin etmeleri beklenmektedir.

Yeni Zelanda’ya can-ı gönülden başsağlığı dilerken, bu hain ve vahşi eylemleri kesin bir dille lanetliyoruz. Bugün bütün camilerimizde terör mağduru kardeşlerimiz için Kur’an-ı Kerîm okunacak ve dua edilecektir. İslamofobik hislerin aleni düşmanlığa dönüştüğüne şahit olduğumuz bu terör eyleminde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin geride kalan aile fertlerinin, ilgili cami cemiyetlerinin ve bütün Müslümanların başı sağ olsun. Allah hepsine sabır ve kuvvet versin. Böylesine ağır imtihanlardan tüm İslam âlemini ve insanlığı muhafaza eylesin. Âmin.

DE/

wir verurteilen den terror

Wir sind schockiert und trauern um fast 50 Getötete und viele Verletzte bei den Terrorangriffen auf Moscheen in Christchurch/ Neuseeland.

Die bestialische Hinrichtung von betenden Gläubigen, die sich zum Freitagsgebet in Moscheen versammelt hatten, zeigt die dunkelste Seite menschlichen Handelns. Gotteshäuser sind Orte des Friedens und des gesellschaftlichen Zusammenhalts. Sich in einem Gotteshaus aufzuhalten, schützt sogar in Kriegs- bzw. Krisenzeiten vor Tötung, Angriff und Verfolgung. Sie sind in allen Kulturen und Zivilisationen Zufluchtsorte, wo Menschen in sich kehren, solidarisch sind, Ruhe und Frieden finden. Dieser rechtsterroristischen Gewaltakte in Christchurch (Neuseeland) während des Freitagsgebetes – wie der heutige Terrorangriff in Neuseeland – erschüttern uns daher aufs Tiefste. Sie zeugen von tiefstem Hass und unsäglicher Feindseligkeit gegenüber Andersgläubigen. Dass die Täter zudem diesen Terrorakt filmisch inszenieren und dabei die Opfer und Polizei verhöhnen, zeugt von ihrer Kaltblütigkeit und weist einen erschreckenden Organisationsgrad auf.

Wir sprechen ganz Neuseeland unser herzliches Beileid aus und verurteilen diese hinterhältigen und martialischen Taten aufs Schärfste. Wir hoffen, dass die Polizei die Täter so schnell wie möglich ermittelt und die Sicherheit unserer Glaubensgeschwister und Moscheen schnellstmöglich gewährleistet.

Dieser islamfeindliche Terrorakt ist höchstgradig verstörend für Moscheegemeinden weltweit. Daher sind die Sicherheitsbehörden weltweit in besonderer Verantwortung, die Sicherheit der Moscheen und Muslimen sicherzustellen. Gerade in solchen schwierigen Zeiten ist gegenseitige Achtsamkeit, Empathie und gesellschaftliche Solidarität mit den Muslimen geboten, um die emotionale Sicherheit zu gewährleisten.

Zum heutigen Freitagsgebet werden wir bundesweit der Terroropfer in Gebeten und Ansprachen gedenken. Für die durch diesen islamfeindlichen Terrorakt Getöteten erbitten wir Allahs Segen und Barmherzigkeit, möge Er sie in Seine Gnade aufnehmen. Den vielen Verletzten wünschen wir alsbaldige Genesung. Den Hinterbliebenen und ihren Familien, den betroffenen Gemeinden und allen Muslimen sprechen wir unser tiefstes Beileid aus. Möge Allah ihnen und uns allen Geduld und Kraft geben.

DITIB-Bundesverband

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>