DİTİB’den “Açık Cami Günü”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve bağlı derneklerinde Almanya genelinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Açık Cami Günü” etkinliği, iki Almanya’nın birleşme yıldönümü olan 3 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Almanya genelindeki etkinliklere her yıl olduğu gibi bu yıl da da Almanlar ve diğer ülke vatandaşları yoğun ilgi gösterdi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 1986 yılından beri her yıl 3 Ekim tarihinde bağlı dernekleriyle beraber “Açık Cami Günü” kutlamakta olup, DİTİB ve binden fazla bağlı derneklerimizle beraber Almanya’daki bütün dini sivil toplum örgütleri ve camileri kapılarını yerli ve yabancı ziyaretcilere açtı.

Her yıl farklı temalarla düzenlenmekte olan etkinliklerin bu yıl ki konusu “Almanya’da Müslüman Gençler” olarak belirlendi. Camileri ziyaret etmeye gelenlere DİTİB ve bağlı derneklerince yapılmakta olan faaliyetler ile cami ve İslam hakkında bilgiler verildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde gerçekleştirilen etkinlikte DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa bir açılış konuşması yaptı. Konuşmasında Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un 3 Ekim’de İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğunu ifade etmesinin hayatının en mutlu anı olduğunu aktaran Alboğa, artık Müslümanları Almanya’nın ayrılmaz bir parçası olarak görmek ve kabullenmek gerektiğini, bunun dışında ifade edilen İslam’ın Almanya’nın parçası olmadığı gibi söylemleri artık itibara almamak gerektiğini ifade etti.

Almanya’nın birleşmesinin 25. yılına değinen Alboğa, Müslüman sivil toplum kuruluşları olarak Almanya’nın birleşmesini Almanya genelinde Açık Kapı Günü olarak değerlendirdiklerini söyledi. Camilerin sadece açık kapı gününde açık olmadığını, her gün açık oldğunu, insanların gerek ibadet gerekse ziyaret amaçlı camileri her zaman ziyaret edebileceklerini belirten Albaoğa,‘‘Bu gelenek Medine’deki caminin açık olmasından kaynaklanıyor. Sadece camilerimiz açık değil, gönüllerimiz de açık‚‚ dedi.

DİTİB Çarşısı 3 Ekim’de ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Kısa süre önce inşaatı tamamlanan ve 30 Ekim’de çarşıda bulunan dükkanların ihalesi yapılacak olan DİTİB Çarşısı ziyaretçilere açıldı. Çarşıda kurulan stantlarda İslam hakkında bilgiler verildi, DİTİB tarafından yapılan etkinlikler anlatıldı. Standlarda etkinliklerin yanı sıra mültecilere yardım kampanyası, ayrımcılık-ırkçılık ve gençlerin aşırılığa gitmemesi için önleyici çalışmalar, koruyucu aile konuları gibi çeşitli projeler de tanıtıldı.

Açık Cami Günün’nde ziyarete gelen vatandaşlar cami rehberleri tarafından karşılanarak Merkez Cami müştemilatı gezdirildi. Çocuk, gençler ve yetişkilenlere yönelik guruplar halinde yapılan rehberlik hizmetinde Merkez Camii inşaatı, İslam dini vs konular hakkında bilgiler verildi. Ziyaretçiler gün içerisinde öğle ve ikindi namazlarına iştiarak ederek hem ibadet etme, hem de namaz ibadetinin nasıl yapıldığını görme imkanını buldular.

DİTİB ve Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Günışığını Paylaşmak” isimli fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü. Etkinlik çerçevesinde ziyaretçilere DİTİB, İslam ve Cami olmak üzere bir çok broşür ücretsiz olarak dağıtıldı.

”Açık Cami Günü’nde, 3 bin kişinin Köln DİTİB Merkez Camii’ni, Almanya genelinde ise 100 bin kişinin camileri ziyaret ettiği edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>