DITIB’den Bild Gazetesine dava

MEHMET KARACA/MÜNIH-Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin, terör parası haberinde kendisine bağlı bir caminin fotoğrafını kullanan Bild gazetesine karşı, itibar ve imajının zedelenmesi iddiasıyla hukuki yollara gideceğini açıklamasından ardından Almanya’da gündeme oturdu.

Kısa Adı DİTİB olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği “Terör parası Almanya’daki camileri nasıl finanse ediyor?” başlıklı haberinde Köln Merkez Camisi’nin fotoğrafını kullanan Alman Bild gazetesine karşı hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Genel Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan DİTİB’den yapılan yazılı açıklamada, Bild gazetesinin haberinin basın ahlak ilkelerini ihlal ettiği vurgulandı. Bu haber ile hukuki yollara gideceğini açıklamasından ardından Almanya’da gündeme oturdu.

”Bild Müslümanlara yönelik saldırıları tahrik ediyor.”

Uzun yıllar Almanya’da yaşayan AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Müslümanlara yönelik saldırıları tahrik ettiği’ gerekçesiyle Bild gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Yeneroğlu, “Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, bu şekilde terör ve camileri devamlı bir arada gösterip, Müslümanlara yönelik saldırıları tahrik ediyor.Gazete camilere yönelik kundaklama girişimlerinin azmettiricisi olmaktan memnun herhalde. Suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı.

”Camilerimiz Barış Merkezidir”

Avukat Fatih Zingal ise habere tepki göstererek, gazeteyi sorumlu haberciliğe davet etti. Zingal, “Başlıkta ‘terör parası’ ile finanse edilen camiler, resimde görülen ise Köln’deki DİTİB Merkez Camisi. Terör ile hiçbir alakası olmayan en büyük cami kuruluşlarından birine ve Müslümanlara karşı işte bu şekilde nefret duyguları alevlendiriliyor. Sorumsuz gazetecilik, Bild gazetesinin yaptığı gibi olur” dedi. Gazetenin terörle hiçbir ilişkisi olmayan DİTİB’i terör saflarına yerleştirmek istediğini kaydeden Zingal, “Camilerimize artan saldırılardan, bu şekilde kin ve nefret duygularını körükleyen gazeteciler ve medya organları da sorumludur. Camilerimiz terör yuvası değil, barış merkezidir” ifadelerini kullandı.

”Hemen harekete geçmelidir”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin Köln camisini terör parası ile yapılmış algısını yaratan Bild Gazetesine Münıh ve cevresindeki sivil toplum kuruluslarindan geldi. “Bild Gazetesi Köln Camisini resim ederek, Yurt dışı Türklerinin bin bir zahmet ile biriktirdikleri alınterlerini lekelemiştir. Bu haber ile psikolojik savaş metotlarıyla DİTİB ve Almanya’daki Türklere basın yoluyla açıkça savaş açılmış durumdadır DITIB bu rezilce yakıştırmaya karşı, hemen harekete geçmelidir” şeklinde konuştular.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>