BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

DİTİB’den İftar yemeği..!

DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği Teşkilatı Münih’te düzenlediği İftar davetine, teşkilata bağlı 91 Cami cemaati temsilcileri, STK temsilcileri, diğer İslam Dernekleri Temsilcileri, Kilise Temsilcileri ile ilk kez yaşları 15-17 olan 50 mülteci çocuklar misafir olarak iftar sofrasını paylaştılar.

İftarı düzenliyen DİTİB Güney Bavyera Teşkilatı adına davetlileri isimleriyle selamlayan ve teşkilatla ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi Aykan İnan, Ramazan Ayı ve oruçla ilgili açıklama yaparken, davette, ‘dünya mülteciler günü’ olarak Birleşmiş Milletler tarafından adlandırılan 20 Haziran tarihini ve günümüzde 60 milyon insanın bu statü ile ülkelerini terketmek zorunda kaldıklarını hatırlattıı ve ” Afganistan, Somalia, Pakistan, Suriye, Gana, Gambia ve Nambia dan yaşları 15-17 arasında 50 gencin özel misafir olarak iftar sofrasını paylaştıklarını söyledi.

ABD Başkonsolosu William Moeller davette yatığı konusmada, ülkesinde yaşayan yaklaşık 6 milyon müslümanın mevcudiyetinin ülkenin bir parçası olarak inançlarını rahatça yerine getirebildiklerini ve yurt dışındaki temsilciklerin bulundukları ülkelerde geleneksel olarak iftar davetleri düzenlediklerini belirtti.

Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, Eğitim Ataşesi Prof.Dr. İlyas Öztürk ve Ticaret Ataşesi İsmet Salihoğlu ile davete katılan TC Münh Başkonsolos Mesut Koç toplantıda yaptığı konuşmada İftar davetini düzenliyerek birlikte olmayı sağlıyan DİTİB Teşkilatını kutluyarak teşekkür etti.

Ramazanın güzel taraflarından, insanların zekatla sosyal yardım temayülünü arttıran, birlikte iftarlarla paylaşma, karşılıklı anlayış içinde diyalog oluşuna dikkati çekerken, DİTİB’in tüm Almanya’ya yayılan ve üyelerinin desteği ile gençler ve kadınlara yönelik faaliyetler dışında, İslam dininin doğru öğrenilmesi ve yaşanması konusundaki gayretlerinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Başkonsolos Koç ayrıca, Cami Dernekleri üyelerinin çoğunluğunun Türk kökenli ve Türkçe konuşanlar olmasına karşın Camilerinin tüm Müslümanlara kucak açtığını, faaliyetlerini Almanca dilini konuşanların da istifadesine sunduklarını müşahade ettiğini söyledi.

MEHMET KARACA-MÜNIH

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>