DiTiB”den Kurban Bayramı Mesajı: Islam alemine hayırlara vesile olsun

 25 Ekim Perşembe günü, içerisinde pek çok güzellikleri ve nice hikmetleri barındıran Kurban Bayramıyla bir kez daha buluşmanın mutluluk ve heyecanını yaşayacağız.

KÖLN/euturkhaber-

Arefe günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar eda edeceğimiz ve her farz namazımızın akabinde getireceğimiz teşrik tekbirleri, Allah’a teslimiyet ve kulluk şuurumuzu tazeleyecektir. Bayramın birinci günü sabahın erken vakitlerinden itibaren camilerimizi doldurarak bir olma, birlik olma bilinciyle dualarımız Arş-ı Âlâya yükselirken, Bayram namazımızı eda edeceğiz.

Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in sadakat ve teslimiyetini bizlere hatırlatan kurban ibadeti, Yüce Yaratıcımıza olan daimi yakınlığımızı bir kat daha hissetmemizi sağlayacak, kestiğimiz kurbanlarımızın etinden fakir, muhtaç ve komşularımıza ikramlarımız sosyal hayatta bir mutluluk paylaşımı ve barış içinde birlikte yaşama azmimizi güçlendirecektir. Dünyanın çeşitli yerlerinde yoksul ve muhtaç kardeşlerimize vekâlet yoluyla kurbanlarımızı göndermemiz farklı coğrafyalarda birbirini düşünen, birbiri için fedakârlıklar yapan, birbiri için kalbi sevgiyle atan kardeşler olduğumuzu bizlere hissettirecektir.

Bayram ziyaretleri gündelik hayatın yoğun koşuşturması içinde yalnızlaşan ve en yakınlarına bile zaman ayırmakta zorlanan günümüz insanının kısır çekişmelerden, anlamsız kırgınlıklardan uzaklaşarak, çevresindekileri fark etmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına, kardeşlik ve dayanışmanın pekiştirilmesine, özellikle de akrabalık ve komşuluk bağlarını kuvvetlendirmemize vesile olacaktır.

Bayramın ancak bayram ettirmekle mümkün olacağı bilinciyle, çocuklarımıza verdiğimiz bayram harçlıkları, hasta, yaşlı ve kimsesizleri ziyaret ederek, hasseten paylaşma ve kaynaşma günü olan bu günlerde hiç kimseyi bayram coşkusunun dışında bırakmayarak Rabbimizin rızasına kavuşmanın yollarını açmış olacağız.

Yine kurban günlerinde kutsal topraklarda olan kardeşlerimiz farklı renk ve dillerine rağmen, dünyevi her türlü makam ve ayrıcalıktan arınmış, evrensel bir büyüklüğün eşit parçası olarak, diğer kardeşiyle tek ses olacak, “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” diyerek “Allah`ım sana geldim” nidalarını gök kubbeye yükselteceklerdir. Beytullah’ın etrafında yapılan tavaflara eşlik eden dua ve yakarışlarıyla arınmak, Hz. Adem’in tevbesinin kabul olduğu yer ve zamanda affolunmak, bir daha hataya düşmemek, dünya ve ahiret mutluluğuna erişmek, insanlara faydalı olmak için Rabbine dua ve niyazlarda bulunacaklardır.

Kurban Bayramı’nın bizlere lütfettiği bütün güzellikleri yaşamak ve yaşatmak dileğiyle en başta DİTİB ailesi olmak üzere, Almanya’da yaşayan Müslüman kardeşlerimizin ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyoruz.

DİTİB Yönetim Kurulu

Comments are closed.