BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Diyabet hastaları çok bilinçli olmak zorunda..!

Almanya’nın Münih kentinde, Schwabing Kliniği Diyabet Bölümü Başkanı Başhekim Prof. Dr. Robert Ritzel “diyabet hastalığında hastanın, hastalığı konusunda bilinçli olması diğer hastalıklara göre çok daha önemlidir” dedi.

Türkler için düzenlenen diyabet kursunda konuşan Almanya’nın tanınmış diyabet uzmanlarından Prof. Dr. Ritzel “Şeker hastaları hastalıkları hakkındaki bilgileri oranında, yaşam kalitesine sahip olurlar. Bilgili olanlardan gizli şekeri olanlar tam diyabet olmalarını geciktirebilirler, aynı şekilde hapla şeker ayarını düzenleyenlerin de iğneye geçmeleri çok uzun senelere kaydırılabilir” dedi.

Sadece hastalığın ne olduğunu bilmenin yeterli olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ritzel “Özellikle sağlıklı baslenme ve hareket konusunda öğrenilenlerin tam olarak uygulanması çok önemlidir” dedi.

Kursta konuşan Diyabet Diyet Merkezi Müdürü Hedwig Rauch ise diyabette sağlıklı beslenmenin önemini vurgularken “Sağlıklı beslenme ve hareket diyabetin yarı yarıya tedavisi demektir” dedi. Yeterli Almanca bilmeyenlere  yönelik olarak hazırlanan ve üç gün süren kursta tüm konuşmalar tercümanlar kanalıyla Türkçeye çevrildi. MEHMET KARACA-MÜNIH

Comments are closed.