BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Diyarbakır annelerine sanatçılardan destek

 

Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerinin, HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemine sanatçılar da destek verdi.

Nurten Aslan,Mehmet Şah Yılmaz,Hasan Namlı   |08.09.2019
Diyarbakır annelerine sanatçılardan destek

Diyarbakir

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerini ziyaret ederek, desteğini açıkladı.

Ahmet YENİLMEZ@ahmetyenilmez

da eli kanlı terör örgütünün siyasi temsilcisi ⁦⁦@hdpdiyarbakir⁩ binasının önünde ki

Embedded video

319 people are talking about this

Annelere kırmızı gül verip onlarla bir süre sohbet eden Yenilmez, yaptığı konuşmada, yaklaşık 100 yıl önce Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay’ın işgal edildiğini hatırlattı.

Düşmanın Diyarbakır’ı anaların dik duruşu nedeniyle işgal edemediğini dile getiren Yenilmez, “Sizin şu bulunduğunuz resim, 100 yıl öncenin intikamını almaya gelmiş düşmanlara verilmiş Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi ve Sünni analarının duruşu. Ben bunun için buraya geldim.” ifadelerini kullandı.

Annelerin yaptığı oturma eyleminin önemine işaret eden Yenilmez, şöyle dedi:

“Bu duruşunuzun bendeki karşılığı başka. Bizim gösteremediğimiz erkekliği siz gösterdiniz. Şu duruşunuz, dağdaki o evlatlarımızın da geleceğini ve istikbalini kurtarma duruşudur. Burada barışçıl bir duruş sergileniyor. O yüzden ben hepinizin ellerinden öpüyorum. Vakurunuzu bozmayın, sahipsiz olduğunuza inanmayın. 82 milyon değil, bütün ümmet sizin için dua ediyor. Milletim adına, ümmetim adına teşekkür ediyorum.”

“Birbirimizi hissetmek zorundayız”

Yenilmez, bazı annelerin sanatçılardan destek beklediğini belirtmesi üzerine, “Ben Sur’da da buradaydım. Bu benim vatanım, ecdadım yatıyor. Sanatçıları çağırmayı doğru bulmuyorum. Kimi nereye çağırıyorsunuz? Buraya gelmeyi kendine mesuliyet olarak bir insan hissetmiyorsa, senin çağrın ile buraya gelecekse gelmesin. Birileri bir yerlere giderken birbirine çağrı mı yapıyor? Görev ad ediyorlar ve orada bir araya geliyorlar. Biz birbirimizi hissetmek zorundayız, acılarımızla, hatalarımızla.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya paylaşımları

Çocuklarını terör örgütünün elinden almak için oturma eylemi yapan annelere bazı sanatçılar, sosyal medya hesaplarından destek sundu.

Sanatçı Cenk Eren, “Anneler Direniyor” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Diyarbakır’daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.”, Uğur Işılak ise “Evladı anasından çalan vicdansızlar… Anaların ahında boğulasınız” ifadelerine yer verdi.

Cenk Eren

✔@cenkerenonline

Diyarbakır’daki Anneler inşallah sağsalim evlatlarına kavuşurlar

2,991 people are talking about this

 

 

Uğur Işılak

✔@ugur_isilak

Evladı anasından çalan vicdansızlar…

Anaların âhında boğulasınız!

View image on TwitterView image on Twitter
958 people are talking about this

 

Şair Serdar Tuncer de mesajında, “Annelerle Beraberiz Ya Sen” etiketiyle oturma eylemi yapan annelerin fotoğrafını paylaştı.

Serdar Tuncer

✔@Yaziyor

Diyarbakır anneleri… Çok sevdim bu ifadeyi. Anne yemeği, anne duası, anne sevgisi derken ilkeli tavra da anneli bir tanım bulduk: anne duruşu! Yigit Diyarbakır annelerinin ellerinden hürmetle öperim https://twitter.com/anadoluajansi/status/1169216034508689414 …

ANADOLU AJANSI

✔@anadoluajansi

Oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerinden HDP’lilere tepki http://v.aa.com.tr/1572665

Embedded video

191 people are talking about this

Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan Kaçan ise, paylaşımında “Annelerler beraberiz ya sen” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Terör örgütü PKK’nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Peş peşe (müzik mesajlı)… Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu.” ifadelerine yer verdi.

Hasan Kaçan⚡@hetenketenabi

Evlatları terör örgütü tarafından kaçırılan annelere destek çığ gibi büyümeli. Başka gündemlerle uğraşmasak, bu taga destek olsak gençler.
Bu konuda çok sayıda tag açılmış. Dağınıklık olmasın. Tek bir taga yüklenelim.

2,745 people are talking about this

Müzisyen Umut Mürare, “Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.”, Mustafa Yıldızdoğan da “Bir Kez Olsun Tepki Koyun” etiketiyle, “Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir.” paylaşımında bulundu.

Umut Mürare

✔@umutmurare

!
Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar tutuyor.
YALNIZ DEĞİLSİNİZ! Sizlerleyiz❤️

Embedded video

1,217 people are talking about this

Murat Kekili, “Annelik bir makamdır. Bildiğimiz bütün makamlar içinde de ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız, sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına elini koymalı ve bu konuya siyasal bakmamalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Murat KEKİLLİ

✔@kekillimurat

Annelik bir makamdır.Bildigimiz bütün makamlar içinde de ayrı ve kutsal bir yeri vardır.Kalbimiz ve insanlıgımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına elini koymalı ve bu konuya siyasal bakmamalıdır.

2,129 people are talking about this

Şoray Uzun, “Diyarbakır’dan haykıran, evlatlarını arayan annelerin sesini ‘ama’sız, ‘fakat’sız, koşulsuz duymalı ve duyurmalıyız! Allah hiçbir anne babayı evladı ile sınamasın” ifadelerini kullanırken Vildan Atasever de “Diyarbakır’da evlatları için feryat eden ve evlatlarına ulaşmaya çalışan anaların sesini ‘amasız’ ve ‘fakatsız’ duymalıyız. Tepkimizi açık ve duyulacak bir şekilde göstermeliyiz. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin.” diye yazdı.

Şoray Uzun@uzunsoray

Diyarbakır’dan haykıran, evlatlarını arayan annelerin sesini ‘ama’sız, ‘fakat’sız, koşulsuz duymalı ve duyurmalıyız !. Allah hiçbir anne babayı evladı ile sınamasın..

1,153 people are talking about this

Semih Kaplanoğlu ise “Analarımızın hakkı ödenmez…” paylaşımını yaptı. Sanatçı Ali Nuri Türkoğlu “#AnnelerDireniyor Çünkü anneler her şey demektir! Kahrolsun terör ve destekçileri!” paylaşımında bulundu.

Semih Kaplanoğlu@SemihKaplanogl

Analarımızın hakkı ödenmez…

View image on Twitter
400 people are talking about this

Ali Nuri Türkoğlu@AliNuriTurkoglu


Çünkü anneler herşey demektir! Kahrolsun terör ve destekçileri!

382 people are talking about this

Vildan Atasever ise paylaşımında “Diyarbakır’da evlatları için feryat eden ve evlatlarına ulaşmaya çalışan anaların sesini “amasız” ve “fakatsız” duymalıyız. Tepkimizi açık ve duyulacak bir şekilde göstermeliyiz. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin.” ifadesini kullandı.

Vildan Atasever

✔@atasever_vildan

Diyarbakır’da evlatları için feryat eden ve evlatlarına ulaşmaya çalışan anaların sesini “amasız” ve “fakatsız” duymalıyız. Tepkimizi açık ve duyulacak bir şekilde göstermeliyiz. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin.

6,934 people are talking about this

Sanatçı Metin Şentürk de “Hiçbir bahane üretmeden Diyarbakır’da direnen annelerimizin yanında olmalıyız. Evlatlarımızı geri verin!” mesajını paylaştı.

Metin Şentürk

✔@Metin_Senturk

Hiç bir bahane üretmeden Diyarbakır’da direnen annelerimizin yanında olmalıyız. Evlatlarımızı geri verin!

4,208 people are talking about this

Yeşim Salkım ise Twitter üzerinden “Yazık artık bu evlatlara annelere yetti artık bu ülke hepimizin ben bir anne ve bir kadın olarak diyorum ki #AnnelerleDireniyoruz” paylaşımında bulundu.

Yesim Salkım@yesimsalkim

Yazık artık bu evlatlara annelere yetti artık bu ülke hepimizin ben bir anne ve bir kadın olarak diyorum ki

1,365 people are talking about this

Şenol İpek de mesajında, “Barış söylemini seven kardeşlik diyen tüm sanatçı ve siyasilere gelsin bu annenin feryadı. Bu feryada duyarsız kalmayın.” ifadelerini kullandı.

şenol ipek@snlipek

BARIŞ SÖYLEMİNİ SEVEN KARDEŞLİK DİYEN TÜM SANATÇI VE SİYASİLERE GELSİN BU ANNENİN FERYADI….. BU FERYADA DUYARSIZ KALMAYIN….. https://www.instagram.com/p/B2BeVufAtA5/?igshid=dgs65ay9bviq …

17 people are talking about this

Yunus Bey@yunusbeydeyin

Ünlu oyuncu ve aynı zamanda ünlü sunucumuz şenol ipek abimizden diyarbakirlı annelere destek videosu

Allah sayınızı artırsın var Olun abi.@snlipek

Embedded video

102 people are talking about this

Sosyal medyada kampanya

Diyarbakır annelerine destek amacıyla sosyal medyada da  imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya destek çağrısında, şunlar kaydedildi:

“Aylardır, yıllardır evlatlarına hasret kalan bu annelerimize ses olalım. Bir anne haykırıyor, ‘Şeker ve tansiyon hastasıyım. Köydeki evimin kapısını kapattım, eşim ve çocuklarımla buraya geldim. Onlardan hiçbir şey istemiyorum, çocuğumu verin başka hiçbir şey istemiyorum’. Yüreği yanan başka bir annenin feryadı ise, ‘Alıştınız insanları dağa göndermeye. Size verecek çocuğumuz yok, getirin. Fakir fukaranın çocuğu dağa, bunların (HDP’li yönetimin) çocukları lüks okullara. Yeter artık toprağın altı genç doldu, nereye kadar?’ Gelin hep beraber bu cesur annelerin sesine kulak verelim, onların yürekten gelen feryadına ortak olalım. Bugün Diyarbakır’da yükselen annelerin sesi Kandil’i korkutmuştur, Kandil’e destek veren herkesi sarsmıştır, teröre sessiz kalanları ürkütmüştür. Gün bugündür. Bir imza da siz atın. Anneler direniyor, evlatlarını istiyor.”

Comments are closed.