Doğru hazırlıkla depremin zararı yüzde 70 azaltılabilir

EUTURKHABER/İSTANBUL-Beykoz Üniversitesi’nde “Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Depremden Korunma” konulu bir söyleşi gerçekleştiren Japon Deprem Uzmanı ve Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki; “Türkiye ve Japonya depremden kaçamayacak iki ülke. İki ülkenin de hazır olması gerekiyor.Kamu, yerel herkes hazır olursa hasar yüzde 70 azalabilir” dedi.

Japon Deprem Uzmanı, Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, Türkiye’de kamu, belediye ve özel sektörün depreme karşı birlikte hareket etmesi durumunda olası depremlerin zararının yüzde 70 azaltılabileceğini söyledi.

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından “Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Depremden Korunma” adlı bir söyleşi düzenlendi. Beykoz Üniversitesi Rektörlük Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşinin konuğu Japon Deprem Uzmanı, Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki’ydi.

Beykoz Üniversitesi akademik kadrosunun ve öğrencilerinin katıldığı söyleşide konuşan Moriwaki, yaptığı sunumda Japonya ve Türkiye’deki depreme hazırlık ve deprem sonrası yapılanlardaki farklılıkları renkli üslubuyla anlattı. 30 yıldır Türkiye’de yaşayan Moriwaki’nin Türkçe gerçekleştirdiği sunum akademisyen ve öğrencilerden tam not aldı.

Tatbikatların artırılması gerekiyor!

Dünyada depremlerin dalga dalga yayıldığını ve depremlerin birbirlerini tetiklediğini söyleyen Deprem Uzmanı Moriwaki, Japonya’da deprem tatbikatlarının yıl boyunca ana okuldan üniversiteye, kamu kurumlarından şirketlere kadar tüm kurumlarda defalarca tekrarlandığını vurguladı.

Türkiye’de kamu kurumları, belediyeler ve okullar gibi toplumun tüm kesimlerinin birlikte hareket etmesi ve deprem tatbikatlarının artırılması gerektiğini ifade eden Moriwaki, “Deprem tatbikatları ayda bir yapılmalıdır.

Türkiye’de deprem riski var ama ülke buna hazır değil. Önemli olan insan hayatıdır. Türkiye ve Japonya depremden kaçamayacak iki ülke. İki ülkenin de hazır olması gerekiyor. Deprem sonrasında ne kadar hasar olabilir, ekonomi ne kadar zarar görebilir diye hesaplamalar yapılıyor.

Kamu, yerel herkes hazır olursa hasar yüzde 70 azalabilir. Türkler deprem konusu konuşulduğunda “Allah korusun” diyorsunuz. Japonya’nın farkı ise şu; biz hazırlanıyoruz sonra dua ediyoruz. Siz yeterince hazırlanmıyorsunuz” diye konuştu.

“Deprem riskiniz büyük!”

Türkiye’nin yüzde 97’sinin deprem riski taşıdığını söyleyen Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, bunu deprem riskini gösteren bir harita üzerinde “Bayrağınız gibi kırmızısınız. Konya civarı biraz açık renk. Bu da bayrağınızın ay-yıldız bölümü gibi” diyerek anlattı.

Dünyada deprem sayısı sıralamasında Japonya’nın 4′üncü, Türkiye’nin ise 6′ncı sırada yer aldığını belirten Moriwaki, depremde meydana gelen ölü sayısı bakımından Japonya’nın sıralamanın 7′nci sırasına gerilediğini, Türkiye’nin ise 3′üncü sıraya yükseldiğini kaydetti.

Türk ve Japon uzmanlarının Marmara Denizi’nde yaptığı araştırmalara göre, Marmara’da 7’nin üstünde bir depremin 30 yıl içinde olma olasılığının yüzde 60 olduğunu söyleyen Moriwaki, “Uzmanlar bunu 5 yıl önce söylediler. Bugünkü teknolojiyle depremin tam zamanını söylemek mümkün değil ama hazırlıklı olmak gerekiyor” dedi.

“Kızım tsunaminin tuttuğu şehirdeydi”

Japon Deprem Uzmanı Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, Türkiye’yi iyi tanıyan bir uzman çünkü 30 yıldır Türkiye’de yaşıyor.

Moriwaki halen Malezya’ daki Petronas İkiz Kuleleri’nin ve Japonya’ da bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü AKASHI’ nin inşaatını yapan Hazama Ando Corporation firmasının İstanbul Şubesi Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Aynı zamanda Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteri görevini de yürütüyor.

Deprem Uzmanı Moriwaki, Beykoz Üniversitesi’ndeki söyleşinde kendi yaşadığı deprem deneyimlerinden de örnek verdi.

2011 yılında Japonya’nın Sendai bölgesinde yaşanan depremde kızından üç gün haber alamadığını anlatan Moriwaki, “İngilizce öğretmeni olan kızım 2011’de depremde tsunaminin yuttuğu şehirdeydi. Kızımdan üç gün haber alamadım.

Bir baba olarak bunu yaşadıktan sonra şimdi Türkiye’deki çocuklara depremde ne yapmaları gerektiğini anlatıyorum” şeklinde konuştu.

Moriwaki’den hayati bir ders!

Moriwaki, Beykoz Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine deprem öncesi ve sonrasında yapmaları gereken hazırlıklar konusunda da ayrıntılı bilgi verdi. Moriwaki’nin uyarılarından işte bazı satırbaşları:

Deprem öncesinde neler yapmalı?

 • Evde aile bireylerinizin tümüne en az 3 gün yetecek kadar su depolayın. Su şişelerini kolay ulaşabilecekleri yere koyun.

 • Çikolata gibi kalori açısından zengin ve aynı zamanda da saklanması kolay gıda malzemelerini evde depolayın.

 • Deprem sonrasında iletişim hatları kesileceğinden, aile bireylerinin birbirlerini kolay bulabilmesi için ‘eve dönüş rotası’ belirleyin.

 • Evdeki dolapları sabitlemelisiniz.

 • Mümkün olduğu kadar yataklarınızı camdan uzak yerlere koyun.

 • Yanınızda mutlaka maske bulundurun.

 • Deprem çantası daima hazır olmalı ve kapıya yakın yerde duvara asılmalı.

 • Evinizdeki yaşam üçgeni olabilecek yerde mutlaka düdük bulundurun.

Deprem anında neler yapılmalı?

 • Deprem anında sakin olun. Önce sakinleşip beden güvenliğinizi sağlayın.

 • Elektrikli- gazlı aletleri kapatın.

 • Yaşam üçgenine kaçın. Deprem anında başın üst kısmını ve boynun arka kısmını elle kapatarak masanın ya da yatağın yanına eğilerek depremin bitmesini bekleyin.

 • Bu yaşam üçgeninde aile bireyleriyle birlikte olmak deprem anında yapılacak temel hareketlerdendir.

 • Japonya gibi eşyaları sabitlemiş, depreme her an hazırlıklı sismik izolatör sistemi ile oluşturulan binalarda masanın altında durmanız gerekir. Bu sayede raflardan gelebilecek eşyalara karşı başın korunması hedeflenir.

 • Binanın sağlamlığından emin değilseniz, masanın yanında durarak, yaşam üçgeni oluşturabilirsiniz.

Deprem sonrasında neler yapılmalı?

 • Kapının yakınlarında bıraktığımız deprem çantasını olabildiğince pratik biçimde alıp, bina dışına çıkın.

 • Deprem çantasında özellikle su, düdük, toz maskesi gibi malzemeler olmalı.

 • Önceden belirlenmiş aile toplanma yerine en kısa zamanda ulaşmaya çalışın.

 • Deprem sırasında ve sonrasında panik yaşamamak için önceden tasarlanmış “acil durum planını” uygulamak ve deprem konusunda devamlı olarak eğitim almak gerekiyor.

 • Sosyal medya hesaplarını kontrol edin, olası afet durumunda arkadaşlarınızla iletişim içinde olun.

Söyleşi sonrasında Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz tarafından Japon Yüksek Mimar-Mühendis Moriwaki’ye çiçek, teşekkür belgesi ve Moriwaki’nin çok sevdiği Atatürk’ün portresi takdim edildi.

Comments are closed.