Dreieich Cemiyeti’nde ‘Veda ve Vefa’ programı

DREIEICH DİTİB CAMİİ İMAM HATİBİ MEHMET KARATAŞTAN:

”DİN GÖREVLİSİ KİMLİĞİMİ ŞEREFİMLE TAŞIDIM!..”

EUTURKHABER/DREIEICH-Dreieich DİTİB Camii Din görevlisi Erzurum’lu Mehmet Karataştan hocaefendi, 5 yıl süreyle 1 Eylül 2014 tarihinde görevli geldiği yurt dışı hizmet süresini doldurarak öğrencileri ve cemaatla vedalaştı.

Dernek yönetiminin onuruna düzenlediği ‘Veda ve Vefa’ programına başta Frankfurt Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, Dreieich Belediye Başkanı Martin Burlon, Ditib Hessen Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan, çok sayıda dernek başkan ve din görevlisi, görev süresince yetirştirdiği öğrenciler ve cemaat katıldı.

01 Eylül’14′de Dreieich camisindeki görevine başlayan Mehmet Karataştan hoca bu hizmet yıllları içerisinde çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Öğrencileri, Almanya çapında girdikleri yarışmalarda üstün dereceler alarak Dreieich Cemiyetinin ismini duyurdu.

Beş yıllık görevini başarılarla dopdolu geçiren Karataştan, geçtiğimiz hafta Dreieich cemiyetinin düzenlediği ‘Veda ve Vefa’ programında herkesle helalleşerek vedalaştı.

Kurban bayramı sonuna kadar görevini sürdürecek olan Din görevlisi Mehmet Karataştan, Türkiye’de daha önce görev yaptığı Mardin/Midyat’a dönerek vazifesini sürdürecek.

Programa katılanlara hitap eden Karataştan, yaptığı duygulu veda konuşmasında şunları söyledi; ”Değerli hazirun, Derneğimizin, şahsıma düzenlediği ‘Veda ve Vefa’ programına hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Her başlangıcın bir sonu vardır. 5 yıllık görevimi acı-tatlı, güzel anı ve hatıralarla sonuna geldim.

Bu programa katılan değerli Frankfurt Din Hizmetleri Ataşem sayın Sıddık Yıldırım’a, Dreieich Belediye Başkanı Martin Burlon’a, Ditib Hessen Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan’a, uzaktan ve yakından programa katılarak bizleri yalnız bırakmayan kıymetli din görevlisi hocalarıma, dernek başkanlarımıza, kıymetli cemaatime, sevgili gençlere ve öğrencilerime, tüm dostlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca bu güzel programı organize eden dernek yönetimimize teşekkür ediyorum. Bu vesileyle geçmiş bayramınızı da tebrik eder nice bayramlara sağlık ve huzur içinde erişmenizi Rabbimden niyaz ederim’ dedi.

Veda programına katılan Alman misafirlerini de Almanca selamlayan Karataştan hoca konuşmasında beş yıllık icraatını sıraladı ve helallik istedi.

”Kıymetli misafirlerimiz her merhabanın bir vedası her vedanın bir vuslatı vardır 1 Eylül 2014 tarihinde başlamış olduğum yurt dışı görevimin veda programında sizleri saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum”.

Yurtdışı görevini, Din Hizmetleri, Eğitim Hizmetleri Sosyal ve Kültürel Hizmetler olarak tanımlayan ve almış olduğu eğitim, bilgi ve tecrübesi ölçüsünde en güzel bir şekilde din hizmetini sunmanın gayreti içinde olduğunu ifade eden ve sosyal hizmet ałanında her zaman biricik yavrusunun kulağına ezan okurken, sünnetinde, düğününde sevincini paylaşıp, hastalığında, cenazesinde hüznünü ve kederini paylaştığı cemaatinin yanında olmaya çalıştığını ifade eden Karataştan, görev süresince yapmaya gayret ettiği faaliyetleri şöyle sıraladı;

”Suriye krizi nedeniyle bu şehre de mültecilerle de kadın kollarıyla birlikte bu kardeşlerimizi ziyaret ederek maddi manevi yanlarında olduğumuzu ve bilahare 60 ailenin ihtiyacını karşılayarak bizlerle gönül köprüleri kurmalarını sağladık. Yine camimizde bu kardeşlerimize yönelik etkinliklerle destek olduk.

Kursumuzda Arap ve Afgan öğrencilere sınıflar oluşturduk, bu sınıflarda eğitim devam etmekte. Yetişkin cemaatimize yönelik eğitimler yaptık.

Özellikle bayan cemaatimize yönelik dersleri sürekli hale getirdik. Geldiğimiz günden itibaren gençlik kolumuzu oluşturarake bu gençlerimizle birlikte dini, sosyal ve kültürel programlar icra ettik. Bugüne kadar düzenli haftalık sohbetler yaparak öğrencilerimize din eğitimi ile birlikte, kimliğimizi ve kültürümüzü tanıtmaya çalıştık.

Yarış eksenli bir eğitim anlayışıyla değil aynı zamanda cami içinde görev yapabilecek kapasitede, ezan okuyup, kamet getirebilen, hutbe okuyup namaz kıldırabilecek öğrenciler yetiştirdik. Yarışmalarda da bölge ve ataşelik nezdinde büyük başarılar elde ettik.

Özellikle bu sene Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür yarışmasında Almanya üçüncüsü olduk. Bu başarılarından dolayı öğrencilerimi ailelerini bir kez daha kutluyorum”.

Beş yıllık görev süresi içerisinde cemaatına gereken değeri vererek sevgi, saygı ve muhabbetle yaklaştığını, cemaatten de aynı şekilde sevgi-saygı ve hürmet gördüğünün altını çizen Karataştan konuşmasını şöyle sürdürdü;

”Din görevlisi kimliğimi korudum ve şerefle taşıdım. Bağlı olduğum kurumum olan diyanet işleri başkanlığını, Ataşeliğimizi, Ditib ve cemiyetimizi temsil etmenin bilinci ve sorumluluğu içinde oldum.

Bu görev sürem içinde kıymetli iki ataşemizle Ramazan Dağlı ve Sıddık Yıldırım Hocalarımla birlikte çalıştım, kendilerinin bilgi ve tecrübelerinden istifade ettim. Huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum.

Beşinci koordinasyon bölgesi olarak kıymetli hocalarım ve başkanlarımla yakın mesai birlikteliği içinde olarak güzel programlar icra ettik.

Derneğimizde üç başkanla (Sefa Sahin, Hakan Kayacan ve şimdiki başkanımız Salih Sarıkaya ve yönetimleriyle uyumlu bir çalışma sergiledik.

Ayrı ayrı kendilerine teşekkür ediyor, Rabbimden sağlık ve afiyet diliyorum. Bu süre zarfında Dreieich cemiyetimiz kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Özel bir teşekkür de Almanya’ya geldiğimiz ilk günlerden şu ana kadar ne zaman ihtiyaç duysak yardımlarını bizden esirgemeyen öz kardeş yakınlığı ile bizlere bu diyarı gurbetin her türlü zorluğunu kolaylaştıran Fatih Bahtiyaroğlu kardeşime ve ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Rabbin kendilerinden razı olsun. Yine iki yıldır yakın komşuluk yaptığımız Osman Çakır kardeşime ve ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgi, saygı ve fedakârlığıyla gurbette sılam olan sevgili eşime, göz aydınlığı evlatlarıma teşekkür ediyorum.

Kıymetli Hanımefendiler, Beyefendiler huzurlarınızdan ayrılırken bilerek ya da bilmeyerek sizleri kırıp üzdüysem sizlerden özür diliyorum. Benim varsa hakkım size helaldir, lütfen siz de haklarınızı helal ediniz. Bugün bizleri yalnız bırakmayan beni sabırla dinleyen uzaktan yakından gelen cemaatime kardeşlerime dostlarıma ayrı ayrı şükranlarımı arz ediyorum.

Bu programla bizleri buluşturan Rabbimize Hamd, Rasulüne Salat ve selam olsun. Başkanımıza yönetimine emeği geçen tüm kardeşlerime tekrar teşekkür ediyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi ve herkesle kucaklaştı.

Günün anlamını kalıcı kılmak açısından herkes Mehmet hocalarıyla fotograflar çektirdiler. Aslen Erzuruml’u olan Mehmet Karataştan Hocaefendi evli ve ikisi kız 3 çocuk babası.

Dreieich Cemiyeti gençlik ve kadın kollarının gayretleriyle hazırlanan çay kahve, meşrubatlar, köfteler, Adana kebap ve tavuk vb yiyecek-içecekler katılımcılara ikram edildi. Programda ‘Medine Gülü’ İlahi Grubu program süresince söyledikleri ilahi ve ezgileriyle göz doldurdu.

Comments are closed.