Duisburg da bize Trabzon..!

Duisburg‘da bu yıl 17. kez düzenlenen Trabzonlular Gecesi‘ne katılım yoğun oldu.

Duisburg Trabzonlular Derneği’nin  her yıl geneleksel olarak düzenledıgi geceye, Almanya’nın çeşitli şehirlerinden, Hollanda ve Belçika’dan Wesel Niederrheinhalle’ye akın eden Trabzonlular;  Hülya Polat, Apolas Lermi, Sinan Sami, Hakan Yıldırım, Sezer Küçük, Aydın Akyol ve Tahsin

CHP Trabzon Milletvekili Vulkan Canalıoğlu ve arkadaşımız Murat Satılmış ile…

Terzi’nin türküleriyle coştular. Geceye CHP Trabzon milletvekili Volkan Canalioğlu, Duisburg Belediye başkanı Erkan Kocalar, Dortmund SPD Belediye Meclis Üyesi Volkan Baran, 48 kiloda Dünya Kadınlar Boks Şampiyonu Asiye Özlem Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.

Avrupa‘da Trabzon’u yaşatıyoruz

Gecenin açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Erdal Osmançelebioğlu; ‘‘1996 yılında kurulan derneğimiz, düzenlediği faaliyetlerle memleket hasreti çeken hemşehrilerinin bu hasreti gidermeleri yönünde hareket ediyor. Düzenlediğimiz hamsi günleri ve aile toplantılarıyla bir ev görevi gören derneğimiz, çocuklarımızın yüksek okulları gitmelerini teşvik ediyor. Karadeniz müziğinin yaşatılması için kurduğumuz Karadeniz koromuzda çalışan gençler hem kendi müziklerini öğreniyor hem de aralarındaki birlik ve beraberlik bağlarını güçlendiriyor‘‘ dedi.

Avrupa‘da yaşayan gençler bizim değerimiz, onlara sahip çıkalım

CHP Trabzon milletvekili Volkan Canalioğlu ise konuşmasında; ‘‘ Yabancı bir ülkede doğup büyümelerine rağmen kendi kültürlerine bağlı yetişmişler. Saatlerce horon oynuyor ve yorulmuyorlar. Buda bu kültüre ne kadar bağlı, bu kültüre ne kadar hasret olduklarının göstergesidir. Bu gençlerin yetişmesinde ve bu kültürü öğrenmelerinde önderlik yapan dernekleri tebrik ediyorum. Çalışmalarınızda mutlaka gençlere önem verin onların iyi bir eğitim alarak daha iyi yetişmelerini sağlayın‘‘ diye konuştu.

Kemençe ile kolbastı geceye damgasını vurdu

Karadeniz’in vazgeçilmezi olan kemençe sesinin hiç susmadığı gecede sahne alan Hülya Polat, Apolas Lermi, Sinan Sami, Hakan Yıldırım, Sezer Küçük, Aydın Akyol ve Tahsin Terzi’nin türküleriyle coşan Karadenizliler gece geç saatlere kadar horon oynadılar.

Murat SATILMIŞ/WESEL-euturkhaber.com

 

Foto- Ali Ak

Comments are closed.