width=750

Duisburg Merkez Camii’nde Koruyucu Aile Toplantısı Yapıldı

R. DEMİRAY/DUISBURG-18.03.2018 tarihinde DİTİB Duisburg Merkez Camii’nde koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Camii’nin imamı Salih Han Hoca Kur’an’ı Kerim’den yetimlere sahip çıkılmasına ilişkin ayetler okuyup mealini verdi.

Almanya’da uzun yıllar koruyucu ailelik yapmış bir ailenin belgesel filmi izlendikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci MAZI söz aldı.

Ataşe MAZI, Camii yönetimine teşekkür ettikten sonra ‘koruyucu aile olmanın çok özel bir şey’ olduğunu vurgulayarak belgeselde ailenin aktardığı ‘bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır’ ayetine atıf yaptı. Mazı, belgeselde gösterilen ailenin aldığı çocuğu 23 yaşına kadar büyütüp üniversite eğitimi almasını sağladığına değinerek dinleyicilere ‘bunun tersi olduğunu düşünelim, bir yurda verilseydi o çocuğun geleceği nasıl şekillenirdi’ sorusunu yöneltti.

Toplantının yapılış amacının Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını artırmak olduğunu dile getiren MAZI, bu konuda Dortmund Teknik Üniversitesinin yapmış olduğu bir anketi örnek verdi. Bu çalışmaya göre KRV-Eyaletinde Türkiye kökenli koruyucu aile sayısı % 1,7’dir. Koruyucu ailelerde bulunan Türkiye kökenli çocukların oranı ile kıyaslandığında bu rakamın çok düşük olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu da ister istemez kültür ve dini kimliğin kaybolmasını beraberinde getirmektedir.

MAZI, Neukirchen’deki koruyucu aile bilgilendirme toplantımıza katılan bir vatandaşımızın soru cevap bölümünde dile getirdiği şu cümleleri aktardı: ‘Koruyucu aile sertifikası her Müslümana lazım. Kullanmasak bile cepte hazır olmalı’. Bu bilince vurgu yapan Mazı, ‘Yetim bir peygamberin ümmeti olarak koruyucu aileliği önemsememiz gerektiğini’ vurguladı.

Daha sonra sosyal pedagog Meryem BAYRAK koruyucu aile olmak için gerekli olan şartlar ve çeşitli bakım modelleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Akabinde üç koruyucu aile sahneye davet edildi ve tecrübelerini anlattılar. P. Hanım beş yıl önce koruyucu aile olma kararı verdiklerini paylaştı. Ondan önce de iki sene düşünmüşler. P. Hanım sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Keşke bu tür toplantılar daha önce yapılmış olsaydı bizim için de kolaylık olurdu… Ben Alman koruyucu ailelere soruyorum, onlar nasıl yapıyorlar diye. Gördüm ki, biz daha merhametli davranıyoruz.’

H. hanım bütün koruyucu aile modellerini uyguladıklarını, önce iki çocuğun nöbetçi koruyucu aile modelinde kendilerine verildiğini daha sonra ise onları geri vermek istemediklerini bu nedenle süresiz modele geçtiklerini paylaştı. H. Hanım ‘eşimle hadi gençlik dairesine gidelim dedik ve gittik. Şeytanın ayağını kırabilmek önemlidir. Nefsimizi yenmek gerekir. Hayır işinde nefis hep mani olmak ister. Hayır bir iş için çok düşünmeye gerek yok.’ dedi.

B. hanım ise düşüncelerini şöyle paylaştı: ‘Allah’ın yetimlerine sahip çıkarsan Allah da senin başka sorunlarını çözüyor, sana güç veriyor. Müslümanın evinden daha güvenli bir yer yok. Endişe etmeyin, çocuklarım arasında adil olamam vb. kaygılardan dolayı bu işe girişmekten vazgeçmeyin. Bu işin elbette zorlukları var, emeği olacak, sorunlu çocuklar geliyor sonuçta ancak Allah yardım ediyor.’

A. Bey ise bir baba perspektifinden şu bilgileri paylaştı: ‘Koruyucu aile olabilmek için babaların da yardımına ihtiyaç var. Tek başına olmuyor. Hanımlar zaten bizden daha istekli bu konularda. Ben 50 yaşındayken iki yaşında bir çocuk daha aldık, çevremdeki insanlar ‘gerek var mıydı?’ diye sordular.

Şimdiye kadar ‘keşke yapmasaydık’ deme gibi bir durum yaşamadık. İşin içine girin, ilk adımı atın, siz de göreceksiniz. Büyüttüğümüz bir çocuk geçen Umreye gitti ve bana şu mesajı yazdı: ‘Evin Kralı, senin için Kabe’de dua ediyorum.’ İşte bunun için koruyucu ailelik yapmaya değer’.

Koruyucu ailelerin tecrübelerini paylaşmalarından sonra dinleyicilerin sorularına geçildi.

Sorular cevaplandıktan sonra program sona erdi. Daha sonra Aile Ataşeliğinin stantında görüşmeler ve kayıtlar gerçekleşti. 15 aile koruyucu aile olma kararı verdi ve Ataşeliğimizin dosyasını aldılar. Ataşeliğimiz kayıt yapan ailelere koruyucu aile olma süreçlerinde destekçi olmaktadır.

——————————–

Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir?

- Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.

Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir?

- Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla ilgili rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.

Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir?

- Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?

- www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Sıradaki toplantı ne zaman ve hangi şehirde yapılacak?

- İlgilenenler e-posta ile talepte bulunup ön kayıt yaptırabilirler: dusseldorf@aile.gov.tr

Gelecek koruyucu aile bilgilendirme toplantısı Bünde’de (Bielefeld çevresi) 15.04.2018 Pazar günü gerçekleştirilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>