BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Dünya Mülteciler Günü/Avrupa sorumluluklarını yerine getirmelidir

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Avrupa’nın mülteci politikası ahlaki ve insani açıdan iflas etmiştir.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa Birliği takip ettiği mülteci politikasıyla ne uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini ne de insani sorumluluklarını yerine getirmektedir. Sığınacak bir ülke arayan insanlara yardım edilmeyip, bu insanlar denizin ortasında boğularak ölmeleri pahasına kaderlerine terk edilmektedir. Bu ise ahlaki ve insani açıdan iflas etmişliğin bir göstergesidir.

Sığınmacılara yardım eden insanlara suçlu muamelesi yapılmaktadır. Bu yardımsever insanlar aleyhinde davalar açılmakta, önlerine engeller çıkarılmakta ve gemilerine el konulmaktadır.

Avrupa, değerlerimizle ve evrensel insan haklarıyla bağdaşmayan bu politikadan vazgeçmeli, sayıları dünya genelinde 70 milyona ulaşmış mültecilerin acılarını dindirme adına neler yapılabileceği üzerinde durmalıdır.

Bu bağlamda atılması gereken ilk acil adım, savaş bölgelerine silah ihracatını sonlandırmak olmalıdır. Savaş bölgelerine silah gönderilmesi şiddeti ve savaşı körüklemekte, bu da daha fazla insanın ülkelerinden kaçıp başka ülkelere iltica etmesine sebep olmaktadır.

Atılması gereken bir diğer adım küresel çevre politikalarında bilinçli ve kalıcı çözümler üretip, daha fazla insanın açlık ve susuzluk sebebiyle ülkelerini terk etmelerinin önüne geçilmesidir.

Ayrıca mültecilerin ülke sınırlarını geçip Avrupa’ya ulaşmamaları için bazı ülkelerle yapılan iş birliğine son verilmelidir. Bunun yerine, bu ülkelerin yönetimleri ilticaya sebebiyet veren uygulamalarından vazgeçirilmeye çalışılmalıdır.

İnsan haklarına riayet ve insan onuruna saygı anlamında Avrupa hâlâ örnek olarak görülmektedir. Ancak Avrupa’nın takip ettiği mülteci politikası bu olumlu imaja gölge düşürmektedir. Avrupa Birliği bu tutumuyla hem imajını hem de savunduğu değerleri yerle bir etmektedir.”

DE/

PRESSEMITTEILUNG

Weltflüchtlingstag/

Europa wird seiner Verantwortung nicht gerecht

„Die europäische Flüchtlingspolitik ist eine moralische und humanitäre Bankrotterklärung“, erklärt Kemal Ergün, Vorsitzender der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich des Weltflüchtlingstags. Kemal Ergün weiter:

„Die Europäische Union wird mit ihrer Flüchtlingspolitik weder ihrer völkerrechtlichen noch ihrer humanitären Verantwortung gerecht. Statt schutzsuchenden Menschen zu helfen, werden sie im Stich gelassen, selbst dann, wenn sie auf offenem Meer dem sicheren Tod ausgesetzt sind. Das ist eine humanitäre und moralische Bankrotterklärung.

Den Gipfel der Dreistigkeit erlang diese Politik, wenn Menschen auch noch kriminalisiert werden, die den Schutzsuchenden zu Hilfe eilen. Sie werden angeklagt, schikaniert, ihre Schiffe werden beschlagnahmt.

Diese Politik ist unvereinbar mit unseren Werten und den universellen Menschenrechten. Europa muss diesem beschämenden Treiben ein Ende setzen und nach Wegen und Möglichkeiten suchen, um das Leid der weltweit inzwischen auf 70 Millionen angestiegenen Flüchtlinge zu mildern.

Erste Sofortmaßnahme ist der Exportstopp von Rüstungsgütern in Konfliktregionen. Wer Waffen in Kriegsregionen liefert, befeuert Gewalt und Krieg und sorgt dafür, dass Menschen fliehen müssen. Eine weitere Maßnahme ist die Etablierung einer dauerhaft verantwortungsvollen Klimapolitik, damit nicht noch mehr Menschen ihre Heimat aufgrund von Dürre und Armut verlassen müssen. Schließlich muss auch die Zusammenarbeit mit Staaten auf den Prüfstand gestellt werden, die dafür bezahlt werden, dass sie Flüchtlinge an der Flucht hindern.

Europa ist immer noch weltweit Vorbild, wenn es um die Achtung von Menschenrechten und der Menschenwürde geht. Die Flüchtlingspolitik stellt dieses Bild jedoch auf den Kopf. So verliert die Europäische Union nicht nur ihr Ansehen, sondern auch ihre Werte.“

Comments are closed.