‘Dünyanın En Güçlü 500 Müslümanı’ seçildi..!

Kraliyet İslam Strateji ve Araştırma Merkezi, listesini açıkladı..!

Hafızlar katogorisinde “Mustafa

Özcan Güneşdoğdu;`Dünyanın en güçlü 500 müslümanı” arasında..! 

En Güçlü 500 Müslüman(2011)PDF

M. Güneşdoğdu

Raporda vefat eden müslümanlar kategorisinde merhum Necmettin Erbakan’ın biyografisine de yer verildi.

ÜRDÜN’ün başkenti Amman merkezli Kraliyet İslam Strateji ve Araştırma Merkezi, (The Royal Islamic Strategic Studies Centre)”Dünyanın En Güçlü 500 Müslümanı” listesinin 2011 versiyonunu yayınlandı. 2009‘dan beri düzenli olarak yayınlanan listede politika, akademi, iş ve din dünyasından birçok Türk yer alıyor. Açıklanan listede ilk 50 sırada ise dört Türkün ismi var: Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu. Hafızlar kategorisinde ise Mustafa Özcan Güneşdoğdu. Mustafa Özcan Güneşdoğdu’ Dünyada en güçlü 500 Müslümandan, Raporta ismi geçen 14 Türk’ten ve Dünya çapında etkili 12 Hafızdan biri olarak Rapordaki yerini aldı.

Güneşdoğdu’nun Biyoğrafisine yer verilen raporda onun Kur‘an okumasını Almanya ortamında öğrendiğini hafızlık yaptığını ve buradan aldığı eğitimiyle Dünya çapında çalışmalarının takip edildiğine yer verildi. Sadece Kur’an okumakla kalmayıp İlahi çalışmaları yaptığına ilahi gurubunun olduğuna, çevresinde ve Almanya’da Almanca ve Arapça konuşan imam olduğuna yaptığı faaliyetlerle sanat kıraat ve tebliğ alanında etkili ve güçlübir Hafız olduğu bilgilerine yer verildi.

Mustafa Özcan Güneşdoğdu ile beraber raporda yer alan diğer Hafızlar şöyle:  Sheikh Mahir bin Hamad Al Mu’ayqali, Sheikh Abu Bakr Al Shatri, Mısır‘dan Sheikh Mohammad TABLAVİ, Arabistan‘dan Kabe imamı Sheikh Abu Ibrahim Sa’ud Ibn Muhammad  Al Shuraim, Kuveyt ten Sheikh Mishary bin Rashid Al Afasy, Yine Suud‘dan Kabe imamı Sheikh Abdul Rahman Al Sudais, Sheikh Ahmed Ali Al Ajmi, SAUDI ARABIA Sheikh Sa’d ibn Sa‘id Al Ghamdi, Endenozya’dan Hajjah Maria Ulfah, Hafiz Aziz Alili Hırvatistan , Hafiz Senad Podojak AUSTRIA,

M. Güneşdoğdu

Mustafa Özcan Güneşdoğdu;

“Rabbimiz lutf etti 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de dünya birincisi olmuştuk. 20 yıl sonra “İnsanlar tarafından takdir edilmiş olmak, bundan sonraki Kur’an çalışmalarımıza moral olacaktır, Rabbime hamd ediyorum. Esas olan Allah katında takdir edilmektir” dedi.

500 kişilik listede farklı kategorilerden de 14 Türk daha yer aldı. Listenin zirvesindeki ilk 50 isim sıralı şekilde verilirken, kalan 450 isim sıralamaya tabi tutulmayarak meslek ve etki alanlarının özelliğine göre kategorize edildi. `Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı‘listesine giren diğer Türkler ise şunlar: Akademisyenler kategorisinde Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Dr. İbrahim Kalın ve Prof. Dr. Hayrettin Karaman; Politikacılar kategorisinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu; Din Adamları kategorisinde Diyanet İşleri eski başkanı Ali Bardakoğlu; Toplum kategorisinde Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Fazilet Partisi eski milletvekili Merve Kavakçı ve Belçika Milletvekili Mahinur Özdemir; İş İnsanları kategorisinde Sabancı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı; Bilim ve Teknoloji kategorisinde Adnan Oktar; Kültür ve Sanat kategorisinde hattat Hasan Çelebi ve moda tasarımcısı Rabia Yalçın, Hafızlar kategorisinde Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Medya kategorisinde Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yer aldı.

Raporda vefat eden müslümanlar kategorisinde merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın biyografisine de yer verildi.

M. Güneşdoğdu

Güneşdoğdu Kimdir?

(Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma 1. si)

04.09.1970 Çankırı’nın Orta kazasına bağlı Sakaeli köyünde dünyaya geldi. 1979 yılında Almanya’da yaşayan ailesinin yanına gitti. Burada Alman okulunun yanı sıra, İslam Kültür Merkezlerine bağlı Hamburg Ulu Camii‘nde Kur‘an okumaya başladı. Konyalı Hafız Ramazan Minaz´dan Kur‘an okumasını öğrendi. Bilahare sekiz yıl İmamlığını yaptığı, İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatlarına bağlı Hamburg Merkez Camii’nde öğrenimine devam etti. Burada Samsun Vezirköprülü Kurr’a Hafız merhum Halit Tanrıver’ de Hafızlığını yaptı. Tâlim, Tecvid ve Kıraat dersleri aldı. 1985 yılında, Libya İslam’a çağrı cemiyeti ile önceki adı AMGT olan, Avrupa Milli görüş teşkilatlarının ortaklaşa tertip ettiği, ikinci Avrupa Tilavet yarışmasında birinci oldu. 1987 yılında Evlendi ve 3 çocuk babasıdır. Altı yılı aşkın, Osmanlı usulü Arapça tedrisat’ından sonra, 1988-1989 yıllarında Arapça pratiğini geliştirmek üzere Şam’da bulundu. 1989 yılında Westfalen eyaletinde Hamm/Bochum-Hövel Mevlana Camii‘nde İmamlık görevine başladı. 1991 Mayısına kadar devam ettiği görevi esnasında Cumhuriyet dönemi Fıkıh Âlimlerinden “Fetevayı Hindiye” nin mütercimi, eski Kırıkkale Müftüsü (Ala sakal lakabı ile maruf) merhum MUSTAFA EFE Hoca efendiden “El-İtkan”ı okudu özel dersler aldı. Ocak 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de 23 Devlet, 52 Cemiyet ve Teşkilatın 182 yarışmacı ile katıldığı 13.’ncü Uluslar arası Kur-ân’ı Kêrim yarışmasında, güzel okuma dalında, dünya birincisi oldu.

Şu ana kadar bu derece ile Arap ülkelerinde `Kur‘an-ı Kerimi Güzel Okuma` dalında Avrupa‘da yetişmiş ve birincilik almış ilk ve tek Türk Vatandaşımızdır. Yine aynı yıl davetli olarak gittiği Bosna Hersek‘te bir ayı aşkın, 2008‘de ise 2. defa Bosna Hersek başta olmak üzere, Sırbistan Karadağ, Makedonya ve Arnuvutluk’ta Kur‘an ziyafetleri sundu. 1994, 2003, 2011 yıllarında İran’da okumuş olduğu kıraatleri büyük takdir almıştır. 1994 Ramazanı‘nda, Almanya’da 90‘a yakın Camide “Kur‘anın İcazı” başlıklı Seminerler sundu. 2003 yılında Hamburg, 2005‘de ise Kiel Üniversitesi‘nde iki gün süren “Kur‘an’a giriş ve Kur‘an okuma sanatı” hakkında dersler verdi. Kendisinden Kur‘an ve talim dersleri alan talebelerden bazıları Avrupa Kur‘an´ı Kerim yarışmalarında birinci olmuşlardır. 2000 yılında, Almanya’da dünya fuarı Expo‘da, 4 ayı aşkın Fahri İmamlık yaptı. Almanca Hutbeler irad etti.

Yine aynı yılın Ramazan ayında iki hafta boyunca Avustralya Sydney ve Melbourn’da Kur-ân’ı Kerim okudu. 2006 da ise ,, Opera meets Quran,, Opera Kuran buluşması isimli Program için 2.defa Sydney‘e gitti. 2003 Yılında“Quran Rezitation“ isimli Almanca Meâlli ilk Kur-ân’ı Kêrim Albümünü yayınladı. Bugün Türkiye ve dünyada büyük ilgiyle izlenen Maide-i Kur’an yani Kur‘an ziyafetleri programları projesi kendisine aittir. Bu projeye ilk olarak 2001 yılında, Almanya Hamburg Merkez Camii‘nde başladı. 14 yaşından bu tarafa hatiplik de yapan Güneşdoğdu, muhtelif Camii ve cemiyetlerde 18 yıl İmamlık hizmetinde bulundu. Önce Müslümanlar olmak üzere, uzun yıllar diyalog çalışmalarına katıldı. Aynı zamanda Camilerde Almanca vaaz eden, hutbe okuyan imam olmasıyla da tanındı. Bu görevlerinin yanı sıra 1987‘den bu tarafa ilahi çalışmaları ile başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde programları yoğun ilgi görüyor. Yine 1997‘de kurulan ve kendi ismini taşıyan ,,İlahi Grubu,, adeta gurbetçilerimizin vazgeçilmez´i haline gelmiştir. Yurtdışında ve yurtiçinde pek çok Ulasal ve yerel TV, Radyolarında konuk oldu. Hilal TV de ise iki yıl Türkiye’nin önde gelen Hafız ve Kurralarının tanıtıldığı Maide-i Kur‘an, iki yıl ise Tasavvuf Sanatçıları´nın konuk edildiği ,,İlahi Muhabbet,, Programını hazırlamış ve sunmuştur. 2008 de Hilal tv’de `Sahurdan Sehere‘programını sunmuş, 2009 star tv, 2010 Ramazan‘ında “Kanal 7`de, bir ay “Sahura doğru” programının Karisi ve ilahi sanatçısı olarak görev yapmış, 2011-2012 Ramazanlarında ise “Kanal Urfa” da İftar programları sunmuştur. 2004 ve 2006 yıllarında Fransa Müslümanları tarafından düzenlenen,,Rytmenneşid İlahi Turnesine, Malezya‘nın meşhur grublarından “RAİHAN”, Filistinden “İ´tisam” ingiltere‘den “Halil Muhammed” ve Fransa’dan “Mevlüt Sinatse” ile beraber, Avrupa’da yaşayan Türkleri Güneşdoğdu temsil etmiştir.

1995‘den bu tarafa kesintisiz olarak Hac ve Umre organizasyonlarında kafile başkanlığı yapmaktadır. Yayınlanan onlarca Kur‘an Tilavetlerinin yanı sıra, Tasavvuf müziği alanında başlıca, Cürmüm ile geldim sana 1 ve 2, Sevmeye Geldim, Medine yollarında, Aşkközü, Haydi söz verelim, Esma-ul Hüsna ve Arapça ilahiler isimli Albümlere imza atmıştır. 2011 yılında Amerika “Georg Town Üniversitesi ile Ürdün Kraliyet araştırmalar Merkezi” tarafından üç yıldır düzenli olarak yayınlanan “Dünyada en güçlü ve etkili 500 Müslüman” raporunda, Hafızlar kategorisinde, Türkiye adına, en güçlü ve etkili Müslüman olarak tescil edilen Güneşdoğdu, ana dilinin yanı sıra Almanca ve Arapça bilmektedir. Tilavetlerini, sohbet ve İlahilerini, (gunesdogdu.com)`dan dinleyebilirsiniz.

euturkhaber

Comments are closed.